Позавчора британський телеканал BBC One показав у програмі «Панорама» документальний фільм Річарда Білтона «Таємні багатства Путіна», в якому російського президента звинувачують у тому, що він використовував свою владу, аби накопичити таємні статки. За оцінкою автора фільму, Володимир Путін — найбагатша людина в Європі й один із найбагатших людей в світі. Його статки оцінюють у 40 млрд доларів. Білтон зустрівся з колишніми кремлівськими інсайдерами, які стверджують, що знають, як Путін «ховає свої багатства».
Однак, найбільший резонанс у світі викликала заява заступника міністра фінансів США Адама Шубіна, який в інтерв’ю телеканалу заявив, що президент РФ Володимир Путін-корупціонер і ретельно приховує своє справжнє становище.»Ми бачили, як він збагачує своїх друзів, своїх близьких союзників і маргіналізує тих, хто не належить до його друзів і не обіймає державні посади. Чи то енергетичне багатство Росії, чи інші державні контракти, він дає це тим, хто, як він думає, служитиме йому, та виключає тих, в кому сумнівається. Для мене це корупція», — заявив Шубін.
Про нерухомість російського лідера в Іспанії розповів підполковник юстиції Андрій Зиков, який вів так звану «справу Путіна». Гроші на будівництво котеджів були нібито переведені в Іспанію корпорацією «Двадцятий трест». За фактом розкрадання бюджетних коштів керівництвом цієї корпорації було заведено кримінальну справу, яку розслідував Зиков, будучи тоді слідчим з особливо важливих доручень. Він стверджує, що до розкрадання коштів цим акціонерним товариством причетний особисто Путін, за чиєю ініціативою воно і було створено.
«День» звернувся до українського і російського експертів із проханням прокоментувати значення появи британського фільму про багатство Путіна і зокрема заяву американського чиновника про те, що російський лідер — корупціонер.
«НА ЗАХОДІ ПОЧИНАЮТЬ РОЗУМІТИ, ЩО НЕМОЖЛИВО ЗНАЙТИ СПІЛЬНУ МОВУ З РОСІЙСЬКИМ КЕРІВНИЦТВОМ»
Володимир ОГРИЗКО, голова Центру з вивчення Росії, екс-міністр закордонних справ України:
— Я до появи цього фільму, заяви заступника міністра фінансів США та оприлюднення доповіді по Литвиненко, безумовно, додав би фільм нашого українського режисера Валерія Балаяна, який так само зробив дуже важливе документальне розслідування, як починав свою кар’єру теперішній керівник Кремля. Це все в сукупності не залишає якихось двозначних можливостей для очевидних висновків. А те, що зараз майже синхронно і США, і Великобританія офіційно заявляють про корупцію і про зловживання першою особою російської держави, свідчить про те, що поступово завершується час для того, щоб сприймати цю людину в своєму колі.
Такі сигнали керівникові сусідньої з нами держави означають, що настав час йому замислитися над перспективами. Як завжди, західні ліберальні демократії не схильні до швидких і жорстких дій, але напрямок думок цілком зрозумілий. Зважаючи на те, що відбувається з російською економікою на тлі здешевлення нафти, на Заході вже серйозно думають над тим, що буде після Путіна.
На мій погляд, йдеться про можливий перегляд у західних найголовніших кабінетах ролі теперішнього керівництва Кремля в сучасній світовій політиці. Швидше за все, на Заході починають розуміти, що неможливо знайти спільну мову з російським керівництвом, що ця теперішня московська влада настільки є дискредитованою і неадекватною, а відтак марними є спроби продовжувати з нею налагодити контакти і шукати взаєморозуміння. Тому я думаю, що це більше, ніж охолодження відносин між Вашингтоном і Москвою, а швидше йдеться про те, що на Заході реально починають думати про наступні етапи в розвитку російського політикуму.
«ВАШИНГТОН НАЛАШТОВАНИЙ НА ТЕ, ЩО ДРУЖБА З РОСІЄЮ ПОЧНЕТЬСЯ ПІСЛЯ ТОГО, ЯК ПІДЕ ПУТІН»
Роман ДОБРОХОТОВ, голова демократичного руху «Ми», Москва:
— З одного боку, фактично це не просто заява чиновника міністерства фінансів, а офіційна заява США. З іншого боку, тут немає секрету полішинеля, всім давно зрозуміла участь Путіна в корупційних схемах. Про це багато писали, і практично все, що є у фільмі, у більш-менш детальному вигляді в російській пресі вже висвітлювалося. Багато чого було надруковано в англомовній пресі.
Дуже важливий факт, що, по-перше, ця програма з’явилася на телеканалі з величезною аудиторією. І, по-друге, важливий сам факт, що американський чиновник озвучує звинувачення Путіна в корупції тепер вголос. По-третє, насправді ця заява важливіша, ніж санкції, оскільки це дає сигнал і інвесторам, і іншим державам, що жодного поки потепління між Вашингтоном і Москвою не окреслюється, і що на сьогодні немає ніяких закулісних перемовин про те, щоб зараз все пробачити і подружитися.
Це дуже важливо розуміти європейцям, особливо східним європейцям, у яких завжди є така параноїдальна тема, що великі країни домовляться з Росією і залишать їх наодинці битися проти Кремля, як це було раніше. Ця заява підтверджує колишню позицію США про безкомпромісну позицію щодо Путіна.
Мені здається, що поява такої заяви — це добре і для російського громадянського суспільства. Тому що для нас ця позиція західних країн раніше здавалася лицемірною. Тоді начебто всі розуміли, що корупція в Росії не може не бути пов’язаною з Кремлем і у тому числі з Путіним, і що він не може цього не помічати і не може в цьому не брати участь. Але при цьому західні лідери відверто на це закривали очі.
А вчора найбільш високопоставлений чиновник із усіх можливих заявив про корупцію Путіна, тому що до цього, якщо не помиляюся, жодні чиновники, навіть дрібні, собі такого не дозволяли, хіба що журналісти. Отже тепер цьому лицемірству покладено край. І це, загалом, нова віха, оскільки такі заяви неможливо взяти назад і забути про них. Напевно, це означає все-таки, що Вашингтон налаштований на те, що дружба з Росією почнеться після того, як піде Путін. І для мене, звичайно, це хороший знак.
«РОСІЯНИ ЗВИКЛИ ДО ТОГО, ЩО НАЧАЛЬНИКИ КРАДУТЬ...»
Семен НОВОПРУДСЬКИЙ, незалежний журналіст, Москва:
— Мені здається малоймовірним, що цей фільм вплине на думку росіян про Путина. І одна з проблем — зі свідомістю, яка дуже позначається на населенні. Адже в Росії і корупція, і розкіш життя начальників давно не вважаються якоюсь суспільною вадою. Але, на жаль, у Росії дуже високий больовий поріг. Так звикли до корупції, і в цьому сенсі справді це велика проблема, тому що в Росії, зокрема й через це, дуже розвинена побутова корупція. На жаль, будь-який хабар часто-густо вважається способом розв’язання проблеми і не вважається для людини чимось неприпустимим. І в цьому сенсі, мені здається, саме той випадок, коли в такому сприйнятті таких фільмів народ винен анітрохи не менше, ніж сама влада, яка загалом успішно експлуатує вже цю рису.
Щодо заяви Шубіна, що Путін — корупціонер, то цей момент призначений не так для сприйняття росіянами свого президента. А це, радше, є важливим для того, як сприймає його зовнішній світ. І в цьому сенсі історія з оприлюдненням доповіді незалежного розслідування у справі про вбивство Литвиненка і ось цей фільм про Путіна — це дві речі одного ряду. Насправді те, що раніше було лише поглядом ЗМІ, які так чи інакше про це писали і в США, і Великій Британії, і в деяких інших країнах, тепер це стає чимось на кшталт офіційного погляду. Це може суттєво вплинути на сприйняття президента Росії у світі. До того ж дуже важливо, що на офіційному рівні. І до нього відповідним чином ставитимуться саме з політичного погляду. А для сприйняття росіян, це, звісно, не має принципового значення. І для них матиме значення, мабуть, якщо це триватиме, істотне погіршення рівня їхнього життя і економічні потрясіння. Вони більше важать для росіян, ніж моральне обличчя керівника. Росіяни звикли до того, що начальники крадуть, і це в їхній свідомості закладено як норма.