Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Погана ідея» Трампа

Експерт: «За відсутності серйозних змін у агресивній політиці Москви важко уявити собі саміт між двома президентами, що мав би результат»
3 квітня, 2018 - 17:18
ФОТО РЕЙТЕР

У понеділок увечері практично всі світові ЗМІ повідомили з посланням на помічника президента РФ Путіна Юрія Ушакова, що президент США Дональд Трамп запросив російського керівника до Білого дому, але обидві країни наразі не розпочали підготовки до такої зустрічі.

«Якщо все буде нормально, я сподіваюся, що американці не відмовляться від своєї пропозиції обговорювати можливість проведення саміту. Коли наші президенти розмовляли телефоном, то Трамп запропонував першу зустріч провести у Вашингтоні, в Білому домі», — цитують ЗМІ слова Ушакова. Водночас радник російського президента зазначив, що можливість зустрічі в першій половині року не обговорювалася.

У лічені години Білий дім підтвердив цю інформацію. Прес-секретар Білого дому Сара Сандерс заявила, що зустріч між Трампом і Путіним планують, але подробиць не надала. «Як підтвердив сам президент 20 березня, за кілька годин після телефонної розмови з президентом Путіним, вони обговорювали двосторонню зустріч у «недалекому майбутньому» в кількох можливих місцях, зокрема й Білому домі. Поки більше нічого не можемо додати», — йдеться в заяві прес-служби глави американської держави.

Таке повідомлення з запізненням у два тижні, адже президенти розмовляли 20 березня, коли Трамп привітав Путіна з переобранням на президентську посаду, викликає низку питань. По-перше, чому ця інформація не стала відома широкому загалу того ж дня. По-друге, чому першим витік про саміт президентів дала російська сторона. По-третє, які результати може принести ця зустріч у верхах, для світу і зокрема для нас, в Україні, де Росія продовжує агресію на Донбасі і не виконує Мінські домовленості.

Нагадаємо, що після вступу на посаду президента Трамп двічі зустрічався з Путіним — у липні 2017 року на саміті G20 у Гамбурзі, а також у листопаді під час саміту АТЕС у В’єтнамі. Під час другої зустрічі сторони потиснули один одному руки і коротко обмінялися репліками, в тому числі під час церемонії фотографування.

Американські експерти негативно ставляться до такої зустрічі президента Трампа з російським лідером. Радник екс-віце-президента США Джо Байдена, екс-заступник помічника глави Пентагону з питань України та Євразії Майкл Карпентер заявив у інтерв’ю «Голосу Америки» наступне: «Саміт із Путіним у Білому домі це жахлива ідея. Не після ж нападу з використанням хімічної зброї у Великобританії. Не в час, коли російські солдати вбивають українців. Не в час, коли Росія чинить обструкцію кампанії міжнародного тиску на Північну Корею», — відзначає експерт. На його думку, за іншої ситуації така зустріч могла б бути доречною в Женеві або Гельсінках. «Але зустріч у Білому домі, яка винагороджує Путіна за його агресивні дії, це — погана ідея», — наголосив він.

Тим часом дослідник аналітичного центру Woodrow Wilson Center Аарон Дейвід Міллер був ще різкішим у критиці такого рішення Трампа. «Запрошення Путіна до Білого дому — це настільки кричуще попрання норм, що це неможливо раціонально пояснити — це навіть не те, що запросити вовка до отари, це все одно, що ще й дати вовку ключі до хліва», — написав він на своїй сторінці в Twitter.

«День» звернувся до експертів із проханням прокоментувати запрошення Трампа до Путіна провести саміт у Білому домі і розповісти, яких результатів можна очікувати від цієї зустрічі.

«ТРАМП ВИЯВЛЯЄ НЕЗРОЗУМІЛУ М’ЯКІСТЬ ЩОДО КРЕМЛЯ ТА ПРЕЗИДЕНТА ПУТІНА»

Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричіу в Атлантичній раді США, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

— Характер політики США щодо Росії в Адміністрації Трампа встановився протягом року. Президент Трамп виявляє незрозумілу м’якість щодо Кремля та президента Путіна. Це видно з його публічних заяв — з того, що вони включають і що випускають, щодо Росії та її керівництва. Отже, в останній телефонній розмові між двома президентами Трамп не лише привітав Путіна з його перемогою на виборах, а й, мабуть, також обговорив можливий саміт у Білому домі як місці його проведення.

Але політика Адміністрації Трампа була набагато жорсткішою і гучнішою, ніж заяви президента, — і більш жорсткою і кращою, ніж політика Адміністрації Обами.

Отже, ця адміністрація вирішила відправити протитанкові ракети «Джавеліни» до України; випустила Стратегію національної безпеки, яка визначає Росію як головну проблему; і вигнала 60 російських дипломатів.

Ушаков, ймовірно, випустив інформацію про можливий саміт у Білому домі, тому що, знаючи характер Адміністрації Трампа, він не міг бути впевненим, що американці зроблять те саме; і Кремль хотів оприлюднити цю інформацію.

Враховуючи нинішній стан дипломатичних відносин, навряд чи найближчим часом відбудеться цей саміт. Цю обставину також мав на увазі Ушаков. За відсутності серйозних змін у агресивній політиці Москви важко уявити собі саміт між двома президентами, який приніс би результат.

«ЦЕ НЕ ЛИЧИТЬ АВТОРУ КНИГИ «МИСТЕЦТВО УКЛАДАТИ УГОДИ»

Пітер ЗАЛМАЄВ, американський політолог українського походження, директор «Євразійської економічної ініціативи»:

— Запрошення провести саміт у Білому домі було дано імпульсивно, в дусі Трампа, і для його оточення, як і зустріч із Кім Чен Ином, це стало сюрпризом.

Що стосується домовленостей, які глава Білого дому хоче досягти з господарем Кремля. На мою думку, Трамп може спробувати домовитися з Путіним про Сирію, тобто підписати якісь не особливо амбітні документи про співпрацю, про не напад (згадайте «Вагнера») і так далі. Також можливим є початок діалогу з корейського півострова. Так чи інак, але манера, в якій Трамп запросив зустрітися свого російського колегу, його небажання по імені критикувати Путіна, в тому числі у справі Скрипаля, послаблюють можливості Трампа що-небудь «виторгувати в Путіна,» який відчуває слабкість, марнославство та імпульсивність американського президента.

Я вважаю, що сам факт того, що Трамп не згадав у розмові отруєння Скрипаля, привітав Путіна з перемогою, а потім ще й запросив його зустрітися, в чергове свідчить про високу частку самодіяльності та імпульсивності американського президента. Таким чином він у черговий раз здає позиції в будь-яких майбутніх переговорах, не ставлячи жодних попередніх умов. Це не личить автору книги «Мистецтво укладати угоди».

«САМІТ МАТИМЕ СЕНС, ЯКЩО ТРАМП ГОТОВИЙ ЗАСУДИТИ НЕПРИЙНЯТНУ РОСІЙСЬКУ ПОВЕДІНКУ...»

Стівен ПАЙФЕР, старший науковий співробітник Iнституту Брукінгза, Вашингтон:

— Білий дім підтвердив, що під час телефонної розмови відбулося обговорення зустрічі Трампа — Путіна і що Вашингтон був лише одним із можливих місць. Зустрічі на вищому рівні можуть бути корисними для просування відносин уперед, а саміт між керівництвом США та Росії може мати сенс, якщо (1) він добре підготовлений та (2) якщо Трамп готовий засудити неприйнятну російську поведінку, як-от його агресію проти України, втручання в президентські вибори в США 2016 року та спроби вбивства родини Скрипалів. Однак, на жаль, Трамп не хоче критикувати дії Кремля і не приділяє багато часу підготовці. Путін прибуде на саміт дуже добре підготовленим.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: