Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про тероризм нового типу – «низькотехнологiчний»

Тереза МЕЙ: Спроби підірвати цінності Великобританії приречені на поразку
23 березня, 2017 - 19:26
ФОТО REUTERS

22 березня ввечері біля британського парламенту стався теракт, унаслідок якого загинули чотири людини, майже сорок осіб зазнало поранень. Нападник в автомобілі наїхав на натовп людей, які прогулювались по Вестмінстерському мосту. Потім одягнений в чорне чоловік азіатської зовнішності віком близько 40 років та озброєний двома ножами завдав смертельних поранень неозброєному поліцейському біля будівлі парламенту. Згодом нападника застрелили інші поліцейські.

Після цього будівлю парламенту оточив спецназ лондонської поліції, на місце події прибули лікарі й рятувальники. Прем’єр-міністра Терезу Мей евакуювали в її резиденцію, а решту депутатів спочатку закликали не залишати будівлю, а потім організовано вивели з нього. Вестмінстер був закритий протягом п’яти годин.

Після екстреного засідання урядового комітету з надзвичайних ситуацій COBRA прем’єр-міністр Тереза Мей назвала атаку «жахливим та огидним» нападом на серце столиці, де збираються разом люди всіх національностей, віросповідань і культур, де торжествують свобода і демократія». Вона висловила переконання, що такі спроби завдати поразки цінностям Великобританії приречені на поразку. До речі, вчора британський прем’єр віддала пошану загиблому поліцейському Кейту Пальмеру, назвавши його справжнім героєм.

ФОТО REUTERS

Пані Мей також повідомила, що нападник від народження є британським громадянином і був відомим поліції та розвідувальним службам. У заяві в Палаті представників вона також сказала, що декілька років тому він проходив по справі про насильницький екстремізм, але був «периферійною фігурою». Вчора радикальне угруповання «Ісламська держава» заявила, що нападник був «солдатом Ісламської держави». 

Тим часом у Скотленд-Ярді повідомили, що упродовж ночі було здійснено рейди по шістьох адресах, у ході яких заарештовано вісім осіб. «Ми, як і раніше, вважаємо, і це підтверджується нашим розслідуванням, що нападник діяв самостійно, потрапивши під вплив міжнародного тероризму», — повідомив виконувач заступника комісара поліції та голова антитерористичного підрозділу Марк Роулі. Він також запевнив, що на даному етапі немає конкретної інформації про триваючу загрозу громадськості.

Президент США Дональд Трамп був одним із перших світових лідерів, який запропонував підтримку британському лідеру. «Сьогодні розмовляв з прем’єр-міністром Великобританії і висловив їй співчуття з приводу теракту в Лондоні», — написав він на своїй сторінці у Twitter.

«Мої думки — разом з тими, хто постраждав від цього жахливого нападу в самому центрі Лондоні. НАТО об’єднаний у боротьбі проти тероризму», — написав у своєму Twitter генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Лідери західноєвропейських країн, які також постраждали від нещодавніх терактів, заявили про солідарність з Британію після нападу в центрі Лондона. Зокрема, за словами президента Франції Франсуа Олланда, французи розуміють, що відчувають зараз британці. В Ніцці 14 липня минулого року під час святкування Дня взяття Бастилії вантажівка наїхала на натовп на набережній, внаслідок чого загинули 84 людини.

Німецький канцлер Ангела Меркель — у грудні минулого року подібний теракт відбувся у Берліні, коли вантажівка врізалась у натовп на Різдвяній ярмарці — сказала, що думками підтримує жителів Лондона і співчуває британцям.

Треба відзначити, що востаннє Лондон стикався з терактами майже 12 років тому. Зокрема, 7 липня 2005 року в столиці Великобританії відбулися чотири скоординованих вибухи, скоєні терористами-смертниками. Тоді загинуло 52 людини і майже 700 було поранено. А 21 липня того ж року поліції вдалося запобігти терактам у метро та в автобусі.

Хоча позавчорашній теракт і не завдав таких великих жертв, але симптоматичним є те, що він стався рівно через рік після трагедії в Брюсселі, коли терористичне угруповання взяло на себе відповідальність за вибухи в брюссельському аеропорту і метрополітені, внаслідок яких загинули 35 мирних жителів і три бойовики-смертники.

З іншого боку, дуже цікавими є висновки британської преси щодо теракту, який стався біля стін Вестмінстера. «Після Ніцци, Берліна і Лондона напади одинаків виглядають моделлю для майбутніх терактів», — пише Financial Times.

Тим часом інше видання назвало напад біля парламенту черговим прикладом тероризму нового типу — «низькотехнологічного». На думку цього британського видання, викорінити подібний «низькотехнологічний тероризм» украй важко, оскільки вистежити зловмисника заздалегідь у більшості випадків не представляється можливим.

«Урок простий: будь-яка особа, котра має доступ до автомобіля, може використовувати його для скоєння терористичного нападу. І перешкодити цьому, загалом, практично ніяк не можна. Спецслужбам слід надавати щедре фінансування, щоб відстежувати підозрілу активність настільки ретельно, наскільки це можливо», — ділиться своїм рецептом видання i.

The Guardian повідомила, що за останні три роки британські спецслужби розкрили й ліквідували 12 терористичних змов, але позавчорашню 13-ту атаку не змогли попередити. На думку цього видання, зараз головне питання на яке мають дати відповідь силові структури, чи перебував раніше цей зловмисник під спостереженням спецслужб.

«У МІ-5 немає ресурсів на те, щоб встановити спостереження за всіма можливими підозрюваними, тому відомство часто стоїть перед нелегким вибором і надає гроші на інтенсивне стеження лише за тими, хто представляє найбільшу загрозу безпеці суспільства», — пояснює The Guardian.

Чи не найпростіший рецепт боротьби з терактами запропонувала The Sun, яка вважає, що влада повинна подумати про істотне збільшення кількості озброєних поліцейських патрулів на вулицях британських міст, попри те, що досі така ідея не виглядала виправданою. «Однак світ змінився, — зазначає The Sun, — автомати не стримають нападу тих, хто готовий у будь-якому разі померти. Але вони, безумовно, допоможуть зменшити завдану ними шкоду і врятувати багато людських життів, як це сталося вчора (22 березня. — Авт.)».

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: