Тисячі румунів відновили протести в столиці Румунії Бухаресті з вимогою відставки уряду, що, на думку активістів, намагався законодавчо послабити відповідальність через корупцію серед чиновників. Це був вже 27-й день протестів, які не вщухають в країні після того, як уряд ухвалив постанову з поправками до кримінального кодексу та інші закони, які передбачали можливість для корупціонерів уникнути відповідальності.
Через цю постанову в країні відбулися одні з наймасовіших в її історії мітингів. І хоча на початку лютого румунський уряд ухвалив рішення скасувати постанову, а минулого тижня це рішення було підтримане парламентом, протести, хоча і з меншою силою, тривають.
У минулу суботу майже три тисячі людей зібралися на площі Перемоги перед будівлею парламенту в Бухаресті. Активісти розгорнули прапор ЄС, сформований з аркушів паперу і тканини. Вони скандували «Відставка!» і «Ви — злодії». Поліція перекрила дороги, що ведуть до площі, на якій розташовані урядові будівлі.
О 20.00 за місцевим часом вони створили «живий прапор» Євросоюзу, піднявши над головою блакитні та жовті папірці.
Румуни почали нічні протести на початку лютого після того, як прем’єр-міністр Сорін Гріндяну підписав указ, який міг передбачати пом’якшення відповідальності для посадовців за неправомірні дії. Пізніше цей указ було скасовано.
Водночас 25 лютого тисячі людей зібралися на півдні Румунії на мітинг на підтримку правоцентристського уряду Гріндяну.
Головний антикорупційний прокурор Румунії повідомив, що майже 1300 посадових осіб були направлені в суд торік у справах про корупцію зі збитками на суму 260 млн євро (273 млн доларів). Лаура Ковеші, яка очолює антикорупційне агентства в Румунії, заявила у четвер, що прокурорам потрібні передбачувані закони, щоб робити свою роботу.
Минулого місяця уряд видав вельми спірний указ, який мав декриміналізувати зловживання службовими повноваженнями, що спричинило масові протести у країні. Згодом прем’єр-міністр Сорін Гріндяну скасував указ. «Ми хочемо боротися з корупцією», але «треба, щоб зусилля були підтримані стабільними законодавчими та інституційними рамками», — заявила Ковеші. За її словами, три міністри, 17 законодавців, 16 суддів та інших чиновників були серед високого рівня справ, якими агентство займалося минулого року.
Під тиском протестів правляча коаліція соціал-демократів та альянсу лібералів і демократів змушена була скасувати суперечливу постанову і навіть здійснила перестановки в уряді, сподіваючись тим покласти край невдоволенню румун. Однак поки що дії уряду мало вплинули на демонстрантів, які збираються тисячами по всій країні, вимагаючи відставку уряду.
Однак сам прем’єр Гріндяну не збирається поступатись, і його уряд таки отримав вотум довіри на початку цього місяця. Але зрозуміло, що останній скандал завдав удару по репутації коаліції, її підтримка соціал-демократів зменшилась з 46 до 31% після того, як ця партія виграла вибори.
Європейська комісія опублікувала минулого тижня доповідь щодо постанови румунського уряду, зазначивши, що такий крок міг відкинути на десять років зусилля з подолання корупції в цій країні, яка приєдналась до ЄС у 2004 році. Брюссель також зберігає судову систему Румунії під спеціальним моніторингом.
Тим часом Transparency International називає Румунію однією з найбільш корумпованих країн Східної Європи. І скасована під тиском демонстрантів постанова румунського уряду викликала велике занепокоєння серед брюссельських високо посадовців, що країна не зможе адаптуватись і гарантувати європейські стандарти у найближчому майбутньому.
Нагадаємо, уряд Румунії 5 лютого скасував постанову про внесення поправок до кримінального кодексу і про амністію для корупціонерів, що призвела до масових протестів по всій країні. Постанова передбачала декриміналізацію корупційних діянь і випадків перевищення повноважень та зловживання службовим становищем, якщо збитки не перевищують 200 тис. леїв (47 800 доларів).
Протести у Румунії розпочались 1 лютого, коли близько 30 тисяч людей вийшли на акцію протесту з вимогою відставки уряду, який напередодні прийняв низку неоднозначних поправок в кримінальне законодавство, що надають амністію замішаним у корупції посадовцям.