Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Шість пріоритетів посла

Меліса О’РУРК: «Австралія залишається дуже твердим прихильником територіальної цілісності та суверенітету України»
25 січня, 2018 - 18:57
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Восени минулого року другим послом Австралії в Україні стала Меліса О'Рурк. Своє перше інтерв’ю українським ЗМІ вона погодилася дати «Дню» лише на початку цього року, мотивуючи це своєю зайнятістю, і виконала свою обіцянку. Почали розмову з пані послом із запитання: чому вона обрала посаду голови дипломатичної місії у нашій країні?

«ВІДНОСИНИ АВСТРАЛІЇ З УКРАЇНОЮ СТАЮТЬ УСЕ ТІСНІШИМИ»

— Я мала можливість одного разу провести деякий час в Україні як турист, і раніше обіймала посаду заступника посла в посольстві Австралії в Москві, тому я трохи знайома з регіоном. Коли з'явилася можливість бути тут, в Україні протягом трьох років, я скористалася цією можливістю, тому що у даний час тут дуже цікаво бути і, окрім того, тут відбувається багато чого, а відносини Австралії з Україною стають все тіснішими.

Отже, чи можете ви сказати, що означає для Україні сьогоднішній день, 22 січня (інтерв’ю записувалося саме цього дня. — Авт.)?

— Так. Це День Соборності, якому майже сто років з огляду на конкретні події, які ви святкуєте. Я дуже з нетерпінням чекаю на прийом, який сьогодні влаштовує Президент Порошенко з нагоди вшанування цього свята і з перших рук дізнатися про День Соборності. Це явно знаменна для українців подія. І я бажаю вам усього найкращого.

До речі, були ви минулого тижня на прийомі, який влаштував Президент у Маріїнському палаці?

— Так, минулого вівторка я була на щорічному новорічному прийомі Президента. Для мене висока честь бути одним з перших гостей і побачити нещодавно відреставрований Маріїнський палац. Реставратори зробили фантастичну роботу, будівля виглядає вражаючою. Окрім цього, це була дуже гарна можливість побачити Президента, прем'єр-міністра та інших високопосадових членів уряду на початку нового року. Очевидно, що цього року в України велика програма, і я пишаюся тим, що можу надати підтримку в цьому.

Який меседж ви почули від українського Президента чи української влади на цьому прийомі?

— Президент окреслив деякі пріоритети реформи щодо приватизації, дерегуляції, пошуку інвестицій та енергетичного сектора. Очевидно, що у минулому році була виконана певна робота, необхідна для здійснення ухвалених реформ. Президент поговорив про Донбас і Крим та зусилля, які Україна продовжує докладати за будь-якої можливості, щоб повернути їх «назад додому» — це був термін, який він використовував. Він також сказав дуже позитивні слова про підтримку, яку міжнародні партнери надавали Україні.

«26 СІЧНЯ МИ СВЯТКУЄМО НЕ ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ, А ДЕНЬ АВСТРАЛІЇ»

— Пані посол, готуючись до зустрічі з вами, я побачив у «Вікіпедії», що 1 січня 1901 року ваша країна отримала незалежність від Сполученого Королівства. Але потім знайшов інформацію, згідно з якою, доцент кафедри юридичного факультету Університету Сіднея Анна Твомі стверджує, що статус незалежності Австралії країна отримала завдяки Закону про незалежність вашої країни від 3 березня 1986 року. Чи можете пояснити цю дилему?

— В історії Австралії є низка важливих дат. По-перше, 26 січня ми святкуємо не День незалежності, а День Австралії. Цей день означає різні речі для різних людей, але в кінцевому підсумку це — можливість для людей зібратися разом, щоб відзначити, звідки виникла Австралія - наша історія, наша культура, наше різноманіття, наш мультикультуралізм, наш спосіб життя. Прем'єр-міністр Тернбулл нещодавно порушив це питання і сказав, що «вільні країни обговорюють свою історію, ми не заперечуємо це». День Австралії надає можливість усім австралійцям відсвяткувати нашу історію.

А коли було запроваджено святкування Дня Австралії?

— З цього приводу були дискусії. Але головним чином ідеться про конкретну дату — 26 січня 1788 року, коли перший флот британських поселенців прибув до Австралії. Існує чимало інших дат, які могли би бути обрані, й люди мають різні думки щодо 26 січня. Але на сьогоднішній день це дата, яку ми відзначаємо як День Австралії, і ми з великим нетерпінням чекаємо на це святкування.

«НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ МИ ВИКОРИСТОВУЄМО БУДЬ-ЯКУ МОЖЛИВІСТЬ, ЩОБ ПІДТРИМАТИ УКРАЇНУ»

— Перейдемо до двосторонніх відносин. Можете розповісти про ваші пріоритети і завдання на трирічний термін перебування на посаді посла в нашій країні?

— Робота будь-якого посла — намагатися просувати інтереси своєї країни та розвивати двосторонні відносини, і мені дуже пощастило, що наші відносини – досить хорошому стані.  Австралія та Україна останнім часом стали набагато ближчими. На жаль, головною причиною цього було збиття літака рейсу MH17, що стало жахливою трагедією. Але, як сказала раніше наш міністр закордонних справ Джулі Бішоп, ця жахлива подія фактично довів, що дружба між Австралією та Україною триватиме завжди. Ми разом працюємо над тим, що щоб винні у цьому злочині були притягнуті до відповідальності. Ми зобов'язані це зробити задля жертв та їхніх сімей. Австралія та Україна об'єдналися в цьому прагненні, й ми працюємо в Спільній слідчій групі з Нідерландами, Малайзією та Бельгією.

Австралія як і раніше рішуче підтримує територіальну цілісність та суверенітету України, ми абсолютно не визнаємо незаконну анексію Росією Криму, а також засуджуємо дії, які вона проводить на Донбасі. До речі, в Австралії є біла книга із зовнішньої політики, яка вийшла у листопаді минулого року й є в основному нашим дипломатичним планом подальших дій. У документі чітко сформульовано, що ми є рішучими прихильниками міжнародного права, ми не хочемо бачити будь-яких спроб підірвати його, що ми спостерігаємо з російською агресією на Донбасі та її незаконною анексією Росією Криму, і ми вважаємо, що такі дії підривають міжнародну безпеку. У цьому документі також продемонстровано, що Австралія занепокоєна і задіяна до вирішення таких питань, як розслідування збиття літака рейсу MH17, Донбас, Крим та територіальна цілісність та суверенітет України.

На міжнародній арені ми використовуємо всі можливості, щоб підтримати Україну в її зусиллях. Це включає підтримку щорічній резолюції в Третьому комітеті ГА ООН із питань прав людини в Криму. З 1 січня цього року Австралія також працює з Україною в Раді з прав людини. Отже, у нас є низка напрямів, за якими ми співпрацюємо з Україною, щоб намагатися просувати цей порядок денний.

У галузі торгівлі наші торговельно-інвестиційні відносини з Україною на даний момент є скромними. Я буду шукати можливості, де австралійські компанії зможуть робити більше тут, в Україні, щоб допомогти у таких сферах, як послуги, обладнання та технічні консультації та підтримка в сільському господарстві та видобувній справі. Також є потенційні можливості у таких галузях, як освіта.

Ключовим компонентом у вивченні таких можливостей буде взаємодія з українською діаспорою в Австралії, що складається з 46 тис. чоловік. Вони дуже активні й мають зв'язки на політичному рівні, а також з діловими колами й, звісно, є дуже відданими прихильниками України. Я тісно співпрацюю з ними, щоб розвивати наші двосторонні відносини.

Ми також робимо все можливе в галузі публічної дипломатії. Ми привезли в Україну цілу низку австралійських митців та сприяли їхній участі у фестивалях та інших заходах. Дійсно, незабаром тут буде  австралійська флейтистка Ана де ла Вега, яка виступить у Національній філармонії України 29 січня, частково з нагоди нашого Національного дня. Вона виступатиме з Київським камерним оркестром та своїм чоловіком, який є відомим скрипалем. У їхній програмі — твори Моцарта.

Австралійський джазовий колектив The Necks гастролював у грудні минулого року. А в листопаді ми підтримали показ фотографій австралійсько-литовського фотографа Олега Труханаса.

Ми маємо пересувну виставку репродукцій робіт корінних художників, які зібрані у різних частинах країни. Ми з нетерпінням чекаємо на продовження нашої програми громадської дипломатії в  2018 році, щоб показати частину Австралії в Україні.

Ми в Україні звернули увагу на позицію прем’єр-міністра Еббота на саміті G20 у Брісбені, який заявив Путіну: «Забирайся з України». Як, на вашу думку, світова спільнота може змусити Росію повернутися до   норм міжнародного права, вийти з України, повернути Крим?

— На міжнародній арені ми є твердими прихильниками України і також користуємось всіма можливостями. Коли я працювала в Москві, то це була частина нашої роботи. Коли ми мали зустрічі у Міністерстві закордонних справ Росії, то завжди порушували ці питання. Тому ми завжди робимо все можливе разом з нашими міжнародними партнерами.

Як ви оцінюєте ситуацію щодо приведення до правосуддя тих, хто збив літак MH17?

— Зараз триває розслідування, яке проводить Спільна слідча група (JIT), тобто представники Нідерландів, України, Австралії, Малайзії та Бельгії. Це незалежне розслідування. Слідчі досліджують усі зачіпки і дуже ретельно вивчають докази та роблять все можливе, щоб докопатися до  того, що сталося. З часом ми перейдемо до фази притягнення до відповідальності. Члени Слідчої групи погодились, що притягнення до відповідальності буде здійснюватись відповідно до національного законодавства Нідерландів, і Австралія сприяє цьому процесові.

У нашій країні є прислів'я:  «Це марафон, а не спринт». Ми хочемо, щоб слідча група виконала ретельну роботу, щоб винні у цьому злочині постали перед судом та було забезпечено правосуддя. Саме це є нашою метою. І, як я вже казала, ми маємо зобов'язання перед їхніми родичами та жертвами — в літаку було 38 австралійських громадян та резидентів.  Отже, збиття MH-17 залишається питанням, над яким наша країна дуже сильно  зосереджена, і ми робимо свою частину роботи для досягнення результатів.

«АВСТРАЛІЯ ПІДТРИМУЄ ЗУСИЛЛЯ УКРАЇНИ В РЕАЛІЗАЦІЇ РЕФОРМ»

— Можете розповісти, чи пропонувала ваша країна допомогу або підтримку Україні в реалізації реформ?

— Австралія дуже підтримує зусилля України в реалізації реформ. Те, що намагається зробити український уряд, є дуже амбіційним, оскільки ваша країна намагається одночасно здійснювати реформи в різних галузях. Ми розуміємо, наскільки це важко і дуже сильно підтримуємо Україну на цьому шляху.

Виходячи з досвіду Австралії, можу сказати, що ми пройшли дуже важкий час у 1980-х роках, з точки зору реалізації фундаментальних структурних реформ у нашій економіці. Nj Були болісні часи, коли виробництва закривались або мали труднощі, люди втрачали робочі місця, але зараз зрозуміло, що ці реформи заклали основи для успіху нинішньої австралійської економіки. У нас уже 27 років поспіль відбувається економічне зростання, що є безпрецедентним серед розвинених країн світу. Навіть під час азійської фінансової кризи, глобальної фінансової кризи наша економіка продовжувала зростати, а  насіння для цього було закладено складними реформами, які ми запровадили. Вони також допомогли нам у вирішенні проблем глобалізації. Отже, я розумію те, наскільки складним є порядок денний реформ для України, але ми закликаємо вас не сходити з цьогокурсу, адже винагорода цього варта.

— Чи багато австралійських  політиків або колишніх політиків, які допомагають Україні в реалізації реформ?

— Колишній прем'єр-міністр Тоні Ебботт був тут 2016 року й брав участь у нараді, яку скликав Президент, щоб обговорити деякі з цих питань. Окремі австралійці також пропонують свої знання в різних галузях. Звичайно, реформи - це галузь, де країни ЄС, США та Канада та інші дуже активно задіяні у підтримці України, як і інші міжнародні організації, включаючи МВФ. Таким чином, Австралія з радістю поділиться своїм  досвідом, ми маємо хорошу історію, яку хочемо розповісти. Ми щоразу користуємося можливістю нагадати про це нашим українським колегами,  ми  також підтримуємо роботу, яка вже ведеться.

«Я ШУКАТИМУ ШЛЯХИ ДЛЯ ПОСИЛЕННЯ НАШИХ ДВОСТОРОННІХ ТОРГОВИХ ТА ІНВЕСТИЦІЙНИХ ВІДНОСИН»

— Вважається, що укладена між Україною та ЄС Угода про асоціацію сприятиме реалізації реформ. А як щодо підписання ЗВТ та візової лібералізації між нашими країнами?

— Торговельні відносини між Австралією та Україною — дуже скромні. Щодо двосторонньої торгівлі, то вона становить майже 100 млн доларів на рік, а інвестиції  2016 року — майже 150 млн доларів. Я сподіваюся, що зможу розвинути наші торговельні відносини, але це буде амбіційне завдання. Нині Австралія зосереджена на низці угод про вільну торгівлю, які ми вже обговорюємо по всьому світу, й ми сподіваємося розпочати переговори з ЄС. Отже, на сьогоднішній день угода про вільну торгівлю з Україною не розглядається, але я буду шукати шляхи для посилення наших двосторонніх торгових та інвестиційних відносин.   

Що стосується лібералізації візового режиму, Австралія насправді має універсальну візову політику для всіх країн. Існують різні види віз, але віза для в’їзду в Австралію необхідна кожному. Для України досягнуто прогресу, ми запровадили електрону подачу заявок на візи,   українським громадянам не потрібно приїжджати і заповнили паперову заявку в посольстві Австралії. Вони можуть подавати заявки онлайн і так само отримувати відповіді, немає вимоги вклеювання візи в паспорт, все оформлюється в електронній формі та долучається до Посилену інформаційної системами пасажирів. Ми запрошуємо українців приїздити до Австралії, але у нас однаковий підхід до всіх з точки зору наших вимог щодо необхідності віз для приїзду в Австралію.  заяви на отримання віз для громадян України обробляться працівниками імміграційного відділу Посольства Австралії в Лондоні. Посольство Австралії в Києві не оформлює візи.

У вашому вступному слові на веб-сайті сказано, що «в Посольстві діє невелика, але цілеспрямована та впливова програма прямої допомоги, яка мала реальний і тривалий вплив на українські громади». Чи можете ви детальніше розповісти про це?

— Звичайно. Програма прямої допомоги - це невеликі гранти, за допомогою яких ми намагаємось допомогти деяким місцевим громадам вирішувати їхні потреби у розвитку. Тут в Україні, наш грантовий бюджет на щорічній основі становить 190 тис. австралійських доларів. Це не дуже великі кошти, але ми  використовуємо їх для досягнення значних результатів. Ми намагаємося підтримувати проекти по всій країні.  Вони мають на меті підтримку внутрішньо переміщених осіб, малозабезпечених жінок і дітей та людей з обмеженими можливостями. Деякі з цих проектів були у соціальних сферах, деякі - у сфері освіти, деякі - у сфері охорони здоров'я.

Отже, прості речі, такі як надання стоматологічного крісла, дадуть змогу деяким дітям із неблагополучних прошарків отримувати стоматологічні послуги. Або проекти, спрямовані на те, щоб забезпечити навчання та підтримку внутрішньопереміщених осіб, щоб допомогти  їм знову залучитись до суспільства. Ми також підтримали проект з протезування, щоби допомогти особам, які постраждали внаслідок конфлікту на сході.

ФОТО З САЙТА WIKIPEDIA.ORG

Цього року ми саме завершуємо конкурс. Існує ціла низка проектів, які ми підтримаємо і які матимуть широке географічне розповсюдження по всій країні. Ми отримали понад 400 заявок на участь у програмі цього року, тобто в Україні дуже зацікавлені у нашій роботі, і ми дуже раді, що зможемо допомогти. Моя мета в цьому році – виїхати за межі Києва та відвідати різні частини України, і ключовим компонентом цих візитів буде відвідання наших грантоотримувачів, щоб побачити на практиці, як вони використовують кошти та реалізують свої проекти.

«ІГРИ НЕСКОРЕНИХ Є ЩЕ ОДНІЄЮ СФЕРОЮ, В ЯКІЙ ТІСНО СПІВПРАЦЮЮТЬ АВСТРАЛІЯ ТА УКРАЇНА»

— Як щодо військової співпраці? Попередній посол зазначив, що існують певні можливості співпраці з Україною у військовій сфері.

— Ми надаємо таку допомогу. Кілька років тому ми надали зимові комплекти — чоботи, верхній одяг та інші речі, щоб допомогти українським військовим, які воюють на сході. Ми також надавали допомогу Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ та іншим міжнародним організаціям, які теж там працюють.

Тож нині ми пропонуємо місця для деяких українських військовослужбовців для участі в навчальних курсах в Австралії. Йдеться про наш Коледж оборони і деякі короткострокові курси з різних аспектів міжнародного права. Отже, ми продовжуємо надавати такий рівень підтримки.

У нас є акредитований аташе з питань оборони, який фактично перебуває в Берліні, але наприкінці січня приїде до Києва. Ми з великим нетерпінням чекаємо на початок його роботи.

Ще одним з інших напрямків співпраці, яка включає військовослужбовців, буде проведення в Австралії чергових Ігор нескорених Invictus Games. Україна брала участь у цих іграх у Торонто у другій половині 2017 року, і канадці провели фантастичну роботу з організації цих ігор. Президент Порошенко відвідав їх, і п'ятнадцять українських спортсменів змогли виграти чотирнадцять медалей, що є фантастичним досягненням. Я мала можливість познайомитися з деякими з ваших спортсменів, які є дуже надихаючими особистостями.

Наступні ігри відбудуться у Сіднеї в жовтні. Україні вже було надіслано запрошення, і вона його прийняла, тому ми з великим нетерпінням чекаємо, щоб привітати українську команду в Сіднеї. Українська діаспора в Австралії вже активно займається тим, як визначити рівень підтримки, який вони зможуть забезпечити. Отже, Ігри нескореним є ще однією сферою, в якій тісно співпрацюють Австралія та Україна.

Я була просто вражена, коли дізналась, наскільки українцям сподобалися Ігри нескорених. Це досить нова концепція, якій лише кілька років і яку запропонував британський принц Гаррі. Ці Ігри дійсно забезпечують відмінний простір для повторного залучення та участі в цих командних заходах поранених ветеранів із різних конфліктів. Це фантастична подія.

«МОНАРХІЯ ВЗАГАЛІ НЕ ВІДІГРАЄ ПЕВНОЇ РОЛІ В ПОЛІТИЦІ АВСТРАЛІЇ»

— Минулого року наша газета видала низку матеріалів про роль європейських монархій у розвитку демократій. Цікаво почути вашу думку про роль британської монархії для вашої країни: чи сприяла вона, зокрема, розвитку і стабільності Австралії?

— Королева Великобританії офіційно залишається главою держави для Австралії, хоч на практиці генерал-губернаторові Австралії передано повноваження для виконання цієї ролі. Монархія взагалі не відіграє певної ролі в політиці Австралії. У нас є власні механізми. Австралійський парламент і наша Конституція передбачають стримування та противаги, а також окреслюють вимоги. В Австралії давно тривають дискусії щодо того, чи дієві наявні механізми, чи нам слід намагатися стати республікою. У минулому у нас уже відбувся референдум із цього питання, який не набрав необхідної кількості голосів, тому він не пройшов. Отже, поки що ми продовжуємо діяти згідно з чинними домовленостями. Королева офіційно залишається главою держави для Австралії, але ця роль делегована генерал-губернаторові. Монархія є віддаленою для більшості австралійців.

— Ви, мабуть, знаєте, що деякі з ваших колег, британський та французький посли використовують соціальні мережі, зокрема Twitter. Чи збираєтесь ви наслідувати їхній приклад?

— Посольство має обліковий запис у Twitter і Facebook. Я мушу визнати, що для мене обидві ці соцмережі є досить новими. Тому наразі я спираюся на своїх співробітників, які допомагають мені це зробити, і так, ми присутні в соціальних мережах. У нас є досить невелика кількість послідовників, оскільки ми дуже маленьке посольство, але ми використовуємо всі доступні можливості, щоби пропагувати власні події та ключові питання.

«ВАША КРАЇНА Є НАБАГАТО БІЛЬШОЮ, НІЖ ВВАЖАЮТЬ БАГАТО ЛЮДЕЙ В ЄВРОПІ ТА АВСТРАЛІЇ»

— Перебуваючи в Києві майже півроку, чи можете ви сказати, що вам тут сподобалося або що справило на вас сильне враження?

— Я пристрастилась до Національної опери. У мене була можливість побачити кілька виступів як балету, так і опери, і я стаю справжнім шанувальником, тому це, безумовно, мені дуже подобається.

До настання справжньої зими мені було дуже приємно гуляти містом і бачити багато цікавих речей у ньому. Але протягом цього року, який нещодавно розпочався, мені дуже хотілося б виїхати за межі Києва і провести більше часу в різних куточках України, щоб більше познайомитися з цією фантастичною країною. В минулому я здійснила короткі візити до Львова та Одеси, які мені дуже сподобалося. І тепер я хочу побувати в цих містах уже в якості посла.

Ваша країна дуже велика, думаю, набагато більшою, ніж багато людей в Європі, і, дійсно, в Австралії усвідомлюють. Це країна з великою територією та понад 40млн населенням, думаю  наступні три роки підуть на знайомство   з нею.

Але, звичайно, я хочу розпочати все це вже цього року і взяти участь у різних культурних заходах, у деяких фольклорних та музичних фестивалях, які відбуваються по всій країні.

Може, ви почнете вивчати і потім використовувати українську мову, як це робить згадана раніше британський посол?

— Мої перші уроки української мови заплановані на цей тиждень, але, на жаль, я не впевнена, що зможу вільно оволодіти нею за час свого перебування в Україні. Певна річ, я хочу вивчити українську мову в такому обсязі, щоби знати її основи, а під час виступів виголошувати перші кілька рядків та кілька останніх речень.

Ось що я сподіваюся досягти завдяки заняттям з української мови в найближчі пару місяців. Але хто знає? Можливо, я знайду час аби більше вчити моу. Але, безумовно, так,  я хочу вивчати трохи українську мову.

Бажаю вам досягти успіху в цьому і в тих завданнях, які ви поставили перед собою під час місії в нашій країні.

— Дякую!

Микола СІРУК
Газета: 
Рубрика: