Здавалось, лідери Європейського Союзу чітко визначились: санкції проти Російської Федерації триватимуть доти, доки Москва не виконає Мінські домовленості. Нагадаємо, що в 2014 році ЄС ввів обмежувальні заходи проти Росії у зв’язку з анексією Криму і збройним конфліктом на Донбасі.
Досі рішення про продовження санкцій проти Росії ухвалювалось автоматично постійними представниками країн-членів ЄС (COREPER). Очікувалося, що на зустрічі 9 грудня вони узгодять продовження санкцій на 6 місяців без обговорення. Як повідомляли ЗМІ, лідери ЄС раніше домовилися про продовження економічних санкцій проти Росії до кінця липня.
Однак, несподівано представник Італії заблокував ухвалення попередньо ухваленого рішення, вимагаючи обговорення цього питання на більш високому рівні. Як передає Польське радіо, пропозицію Італії підтримали ще кілька країн, зокрема Австрія та Угорщина. За інформацією видання, Греція, Кіпр та Італія неодноразово висловлювалися проти продовження санкцій.
Тим часом EUobserver, посилаючись на джерело близьке до Риму, повідомляє, що італійці не збираються блокувати рішення, а заявляють, що це питання заслуговує обговорення, принаймні хоча б п’яти хвилин чи то на рівні Європейської Ради чи в іншому форматі. Виникає питання, що ж тут обговорювати? Хіба Росія виконала Мінські домовленості, під якими поставила підпис?
Як пише це видання, зі свого боку Люксембург, який головує в ЄС, не вирішив, чи потрібно оголошувати дебати на зустріч послів у четвер, чи засіданні міністрів закордонних справ у понеділок, чи саміті ЄС наступного четверга.
Так чи інакше, а ситуація з продовженням санкцій проти Росії виглядає досить заплутаною і невизначеною. Як повідомив учора УНІАН з посиланням на джерело в Європейській Раді, в Євросоюзі ще не вирішили, в якому форматі ухвалюватиметься рішення стосовно продовження санкцій проти Росії — на рівні міністрів закордонних справ 15 грудня чи на рівні глав держав та урядів 17-18 грудня.
Нагадаємо, що 6 грудня Президент Петро Порошенко висловив упевненість, що Європа продовжить санкції проти РФ. «Якщо не трапиться нічого екстраординарного, якщо РФ раптом не виведе своїх окупаційних військ, не вирішить питання передачі під український контроль неконтрольованої ділянки кордону, звільнення усіх заручників, не забезпечить повну імплементацію решти Мінських угод — рішення про продовження санкцій буде прийнято», — заявив Порошенко.
Росією нічого не зроблено з вище названого, а деякі країни вже намагаються розпочати дискусію з доцільності продовження санкцій. Очевидно, що солідарність Євросоюзу, про яку так часто говорив Порошенко, у підтримці України дає тріщини. Нашій дипломатії потрібно активніше працювати з країнами, які виступають за дискусію з цього питання.
Можливо рішення з продовження санкцій проти Росії зрештою буде ухвалено. Але виникає питання, чому деякі країни починають коливатися і фактично ставити під сумнів прийняті раніше обмежувальні заходи як покарання РФ за порушення міжнародного права.
«СЕРЕД ДЕЯКИХ КРАЇН-ЧЛЕНІВ ЄС ЗРОСТАЄ ГОТОВНІСТЬ ЗАКРИВАТИ ОЧІ НА АГРЕСІЮ РОСІЇ»
Ролан ФРОЙДЕНШТАЙН, заступник директора Центру Мартенса, Брюссель:
— Я думаю, що це просто деякий прояв невдоволення людей у Європейській Раді, які хочуть якомога швидше повернутися до співпраці з Росією. Після невеликого спротиву вони погодяться продовжити санкції ще на 6 місяців. Але одне можна сказати точно: в майбутньому все важче буде отримувати згоду на продовження санкцій. І не тому, що Росія змінила свою політику, а тому що серед деяких країн-членів ЄС зростає готовність закривати очі на агресію Росії.
Така готовність закривати очі пояснюється тим, що ці люди вважають, санкції не працюють («не змінилися поведінку Росії»), вони бояться подальших втрат бізнесу, думають у дуже коротких циклах, таємно захоплюються Путіним (Орбан), обурюються німецьким лідерством. ... Загалом існує багато причин. Звичайно, всі ці люди помиляються. Але вони існують і ми повинні працювати з ними в рамках ЄС.