Нещодавно Росія заветувала проект резолюції щодо створення міжнародного трибуналу з розслідування справи збитого у липні 2014 року «Боїнга» Малайзійських авіаліній. Цей документ підготували п’ять країн: Україна, Нідерланди, Австралія, Малайзія та Бельгія. На прес-конференції після засідання Радбезу міністри закордонних справ цих держав заявили, що вони не зупиняться на цьому і зроблять все, щоб покарати винних у збитті літака. Нагадаємо, внаслідок цієї трагедії загинуло 298 осіб, більшість з яких були громадянами Нідерландів.
«День» неодноразово писав про варіанти створення міжнародного трибуналу з розслідування цього злочину, скоєного проросійськими сепаратистами з підконтрольної їм території. Спочатку головним варіантом створення цього трибуналу розглядалося рішення РБ ООН. Як альтернативу, зокрема через вето Росії, це питання мало би бути винесено на засідання ГА ООН.
Проте виступаючи на «Свободі слова», міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що питання трибуналу потрібно вирішувати саме в Раді безпеки ООН. «Ідея створення трибуналу під Радою безпеки дуже важлива, бо це забезпечить те, що його рішення матимуть зобов’язуючий характер», — наголосив пан Клімкін. Цікаво, як це бачить міністр, зважаючи на те, що Росія в жодному разі не дасть провести це рішення.
«День» звернувся до експертів із проханням прокоментувати, наскільки реалістичною є ідея голови українського МЗС ухвалити рішення зі створення трибуналу з розслідування справи збитого «Боїнга» в Радбезі ООН:
Кіс ХОМАН, експерт Iнституту Клінгендейл (Гаага):
— П’ять країн, включаючи Україну, Австралію та Нідерланди, планують створити цей трибунал. Росія винна в тому, що трапилося. Ще одна спроба винести на Радбез ООН питання про створення трибуналу є малоймовірною, зважаючи на вето Росії. Але ми повинні створити його і зробити цей процес настільки публічним, наскільки це можливо.
Інший варіант організації трибуналу — резолюція Генеральної Асамблеї ООН. Це матиме ще більшу зобов’язуючу силу, ніж інші альтернативи, зважаючи на підтримку більшості країн-членів ООН. Тому, на мій погляд, треба виносити це рішення на розгляд Генасамблеї ООН. Якщо воно там не пройде, то дружні країни мають звернутися до Гааги.
Ще один спосіб — це можуть зробити суди країн, громадяни яких загинули в цій трагедії. Австралія, Нідерланди та Україна також можуть висунути ідею проведення трибуналу в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. Таким чином можна вирішити це питання, але він не буде настільки потужним, як, наприклад, трибунал, який створить Рада безпеки ООН.
Володимир ВАСИЛЕНКО, юрист-міжнародник, професор, доктор юридичних наук:
— Клімкін не юрист, тому його загальна оцінка є не зовсім правильною. У разі ухвалення Резолюції Ради безпеки про створення трибуналу, це зобов’яже Росію співпрацювати з ним. Це полегшить роботу трибуналу щодо одержання від РФ додаткових матеріалів, документів і видачі осіб, які повинні стати перед судом. Однак так має бути в теорії. Якщо навіть Росія проголосує за створення трибуналу, то немає гарантії, що вона виконуватиме свої зобов’язання.
У разі створення такої судової інстанції на підставі резолюції Радбезу ООН її ефективність буде набагато вищою, ніж якби вона була організована в інший спосіб.
Друга опція — це створення трибуналу на основі резолюції Генеральної Асамблеї ООН, у разі якщо Росія скористається своїм правом вето у Радбезі. ГА ООН може діяти на основі своєї власної резолюції, яку було ухвалено у 1950 році під назвою «Об’єднання заради миру». У ній сказано, якщо Радбез не спроможна ухвалити рішення щодо попередження порушень миру та будь-яких акцій, які загрожують міжнародній безпеці, ГА ООН може розглянути таке питання і двома третинами голосів. Створення трибуналу відповідно до такого рішення буде легальним, оскільки він працюватиме на основі свого статуту, ухваленого Генасамблеєю.
Звичайно, і в цьому разі Росія виступатиме проти, хоча й не зможе зашкодити прийняттю цієї резолюції. За серйозних дипломатичних зусиль і роботи західних демократій та інших членів міжнародного співтовариства таку резолюцію, безумовно, буде ухвалено. Але тоді Росія відмовиться співпрацювати з цим трибуналом, говоритиме про його незаконність та всіляко перешкоджатиме його діяльності. Зокрема, РФ відмовиться видати осіб, відносно яких висунуто звинувачення та надано документи щодо злочинного знищення малайзійського літака. Але всі висновки такого трибуналу і ухвалені ним вироки будуть правомірними.