Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як зупинити Пхеньян?

Експерти «Дня» коментують значення саміту з протидії ядерній програмі Північної Кореї
17 січня, 2018 - 18:52
17 СІЧНЯ 2018 РОКУ. ПХАНМУНДЖОМ. ДЕЛЕГАЦІЇ ПІВНІЧНОЇ ТА ПІВДЕННОЇ КОРЕЇ ПІД ЧАС ПЕРЕГОВОРІВ ДОМОВИЛИСЯ, ЩО ПІД ЧАС ВІДКРИТТЯ ОЛІМПІЙМСЬКИХ ІГОР У ПХЬОНЧХАНІ СПОРТСМЕНИ ДВОХ КРАЇН КРОКУВАТИМУТЬ РАЗОМ І ПІД ОДНИМ ПРАПОРОМ, НА ЯКОМУ БУДЕ ЗОБРАЖЕНИЙ КОРЕЙСЬКИЙ ПІВОСТРІВ. ЦЕ РІШЕННЯ МАЄ ЗАТВЕРДИТИ МІЖНАРОДНИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ КОМІТЕТ/ ФОТО РЕЙТЕР

16 січня в канадському Ванкувері відбувся саміт щодо безпеки та стабільності на Корейському півострові, під час якого  обговорювалася протидія ядерній програмі КНДР. Захід спільно приймали Канада та США, і в ньому взяли участь міністри закордонних справ та дипломати двадцяти країн світу. Прикметно, що в саміті не взяли участь Росія та Китай. Як пише Бі-Бі-Сі, ці країни не було запрошено.

За результатами зустрічі 20 країн домовилися в подальшому розглянути питання запровадження більш жорстких санкцій проти Пхеньяна, що виходили б за межі тих, які вимагаються в резолюціях Ради Безпеки ООН.

«Сьогодні ми обговорили шляхи подальшого посилення тиску на Північну Корею через більш ефективну імплементацію санкцій та згоду. Країни виступили з пропозиціями щодо того, як вони планують зробити це. Ми погодилися, що країни-члени ООН, особливо Китай і Росія, мають повністю імплементувати погоджені санкції», — сказав Держсекретар  США Рекс Тіллерсон. «Ми маємо підвищити ціну поведінки режиму до такої точки, щоб  Північна Корея прийшла за стіл переговорів», — цитує його слова Voice of America.

Тіллерсон також наголосив на ризику цивільних польотів. За його словами, пасажири комерційного літака, який прямував із Сан-Франциско в Гонконг у листопаді минулого року, могли побачити в небі балістичну ракету  КНДР, адже літак перебував за 280 морських миль від «місця впливу».

«Не може бути справжнього прогресу у вирішенні нестабільності на Корейському півострові, доки Північна Корея не зобов’яжеться змінити курс, справді та безповоротно відмовившись від зброї масового знищення», — заявила міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд.

Видання The Star пише, що цей саміт був спробою привнести дипломатію в ситуацію, що стає дедалі небезпечнішою. «День» звернувся до експертів з проханням розповісти про значення саміту, а також пояснити, що означає відсутність на ньому Китаю та Росії.

«США РОЗУМІЮТЬ, ЩО БЕЗ ПІДТРИМКИ НЕ МОЖУТЬ ЗМУСИТИ КНДР ПРИПИНИТИ СВОЇ ЯДЕРНІ ПРОГРАМИ»

Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, доктор політичних наук, конфліктолог, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка:

— Те, що цей саміт відбувся, — це позитивний момент, тому що для США важливо перш за все залучитися міжнародною підтримкою та консолідувати міжнародну спільноту щодо протидії ядерній і ракетній програмі Північної Кореї. Тому Білий дім розгорнув активну дипломатію для того, щоб створити базу такої підтримки. Адже США чітко розуміють, що без неї вони не можуть змусити Північну Корею припинити свої ракетні та ядерні програми.

Північна Корея взяла чіткий курс на мілітаризацію, досягнення можливості протидіяти США в глобальному контексті, тому що балістичні ракети — це вже інструмент глобальної політики. Я не думаю, що щось може зупинити Північну Корею, крім безпосередньої загрози нанесення удару по цій країні, тобто розв’язання війни проти неї. Всі форматні переговори по припиненню ядерної програми не принесли належного успіху в порівнянні з іранською ядерною програмою, де США та іншим країнам все-таки вдалося досягти домовленості про її припинення. Північна Корея для захисту свого режиму, який стає все більш одіозним, розглядає ракетну зброю глобальної дії як засіб стримування та збереження тоталітарного режиму в країні.

Те, що на заході не було Росії, свідчить про те, що вона діє за принципом «твій ворог — мій друг», тобто всі, хто є ворогами США, є друзями Росії. Ця країна кинула виклик глобальному домінуванню США у світі, розв’язала проти США гібридну війну і  хоче використати будь-які міжнародні інструменти та залучити  до своїх союзників країни, не задоволені політикою США. Тому офіційно вона буде займати нейтралітет, а неофіційно — підтримувати розвиток ядерної програми Північної Кореї, потенційно вважаючи цю країну своїм союзником у боротьбі зі США.

Щодо Китаю, то він одразу зафіксував свою позицію нейтральності. Наприклад, понад 60% товарообігу Північної Кореї — це китайський ринок, Китай має найбільший вплив на уряд Північної Кореї. Крім того, Китай в принципі підтримує корейський тоталітарний режим. Північна Корея розташована близько від Китаю, і Пекін не зацікавлений, щоб ця країна опинилася театром воєнних дій, оскільки наслідки цієї війни перекинуться на нього. Але він також не зацікавлений у тому, щоб Північна Корея слідувала низці вимог США. Відтак Китай використовує ситуацію з ядерною програмою Північної Кореї на свою користь і тому традиційно займає нейтральну позицію.

«ЄДИНА КРАЇНА СВІТУ, ЯКА МАЄ ВАЖЕЛІ ВПЛИВУ НА ПІВНІЧНУ КОРЕЮ, — ЦЕ КИТАЙ»

Андрій ГОНЧАРУК, китаєзнавець, експерт Національного інституту стратегічних досліджень:

— Позиція Китаю щодо Північної Кореї відрізняється від позиції західного світу, тому що вона дуже болюча для Китаю. Там є історичний спадок і фактор того, що це сусідня країна. Тому Пекін дуже обережний у своїх висловах і діях стосовно Північної Кореї.

Однозначно те, що Росія грає на загострення, використовує північнокорейську проблему для вирішення власних питань на світовій арені. Китай же справді намагається вирішити цю проблему, але він дуже обережний, тому що будь-які різкі дії можуть призвести до непередбачуваних наслідків.

Крім того, однозначно не треба бачити в тому, що на саміті не було ні Росії, ні Китаю, якусь змову між цими країнами. Скоріше за все, просто так склалися обставини.

Ця зустріч ефективна з тієї точки зору, що допомагає сторонам краще розуміти одне одного. Але зрозуміло, що вирішення проблеми без Китаю не можливе. Єдина країна світу, яка має важелі впливу на Північну Корею — це Китай. Це не військові та навіть не економічні важелі, а історично-гуманітарні. І не слід забувати, що в 50-х роках минулого століття китайці воювали на боці Північної Кореї і понад 400 тис. китайців загинули в цій війні.

Щодо того, що в силах Китаю зробити, щоб зупинити Північну Корею, то зупинити диктатора може тільки інший диктатор. Є відомий вислів: «Зброя критики не може підмінити критику зброї». Матеріальна сила повинна бути переборена матеріальною силою. Тому або це дуже довгий поступовий процес, який приводить до тями, або це силова операція, на яку Китай не погоджується. Але Трамп може вирішити по-своєму.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: