Учора в Києві завершилася нарада з питань розвитку зовнішньоекономічної діяльності, яка почалася ще 2 листопада і яка проводилася (без зайвої участі преси) Міністерством економіки і з питань європейської інтеграції. Останній її день проходив у формі зустрічі керівників торгово-економічних місій України за кордоном (у складі посольств) із керівництвом українського уряду, і тут уже заздалегідь запрошену пресу після деякої заминки допустили.
Виступаючи перед торгпредами, прем’єр-міністр Анатолій Кінах, який недавно повернувся з Вашингтона, де безуспішно намагався добитися визнання України ринковою державою, але отримав лише відстрочку початку процедури антиукраїнських торгових санкцій (до розгляду у Верховній Раді законопроекту про захист інтелектуальної власності), звичайно, відзначив позитивну динаміку нашої зовнішньоторговельної діяльності (її обсяг за вісім місяців зріс на 13,2%). Але загроза цих санкцій, яку повністю ще аж ніяк не знято, плюс об’єктивна необхідність структурної перебудови української промисловості у світлі погіршення кон’юнктури світових ринків, спонукали прем’єра, який і без того ніколи не пропускав у своїх виступах цієї теми, наголосити на потребі докорінних змін у структурі українського експорту на користь високотехнологічної продукції. Торгпредам наказано активніше просувати продукцію українських експортерів на зовнішні ринки та одночасно якимось чином налагодити їхній захист від антидемпінгових розслідувань, що розгорнулися у всьому світі. За словами прем’єра, питання удосконалення зовнішньоекономічної діяльності в умовах погіршення кон’юнктури світової економіки є одним із пріоритетних напрямів у діяльності Української держави, оскільки позитивні показники зростання української економіки можуть бути «заблокованими» в разі недостатніх обсягів українського експорту.
Завдання, що ставляться перед українськими торгпредами, скажемо прямо, не з легких, якщо з аналогічною установкою практично не вдалося справитися навіть прем’єрові під час його візиту в США. Річ у тому, що запевнення про відстрочку торгових санкцій, отримані ним у США, можуть виявитися неспроможними, оскільки антидемпінгове розслідування Комісії з міжнародної торгівлі США ведеться не проти України. Як повідомив «День» управляючий партнер юридичної фірми «Магістр & Партнери» Олег Рябоконь, розслідується питання «про наявність або відсутність збитків металургійної промисловості США внаслідок імпорту металопродукції». За словами О.Рябоконя, «в розслідуванні, ініційованому Офісом торгового представника США, не було визначено конкретні країни, і воно мало глобальний характер». Щодо 12 із 33 видів продукції комісія прийшла до висновку, що шкоду промисловості США було завдано. А в США, як відомо, не люблять преференцій. У результаті, як вважає О.Рябоконь, уже на початку наступного року багато які великі українські металургійні підприємства можуть зіткнутися з торговими санкціями на імпорт у США широкої номенклатури товарів, і розв’язання питання про інтелектуальну власність, на його думку, не зможе вплинути на запровадження цих санкцій, оскільки йдеться про два незалежні розслідування.
Одночасно Україна наполягає на більшій лібералізації торгових відносин із Росією в ході роботи над варіантом нової угоди про вільну торгівлю, яка повинна замінити угоду, укладену 1993 року. За словами першого заступника держсекретаря українського Міністерства економіки Андрія Гончарука, які процитувало агентство Інтерфакс-Україна, наша країна при цьому виступає за невживання заходів із захисту ринку, хоча нині з боку Росії в торгівлі з Україною існує десь 9 обмежувальних заходів і 6 торгових вилучень. Російська сторона вважає такі заходи на цьому етапі передчасними. Можливо, Україна вирішила дещо прискорити процес. Чи не тому вчора на нараді, про яку йдеться, уперше з’явилися відомості про можливість створення нового митного союзу — «Організації прикордонного співробітництва» між Україною, Росією і Білоруссю»?
Однак це поки що жодним чином не розслабило наших партнерів по конкуренції. Минулої п’ятниці Москва та Київ не змогли зблизити своїх позицій щодо обсягу постачання української трубної продукції на російський ринок. Росія вважає, що навіть чинна угода, підписана РФ та Україною 1 травня 2001 року, підриває її ринок.
На жаль, питання зовнішньої торгівлі та внутрішньої податкової політики, що переплітаються, Україні складно вирішувати ще й тому, що в лавах її уряду, створеного в рамках політичної коаліції, немає справжньої єдності, і часто інтереси фінансово-промислових груп переважають над національними інтересами. Наприклад, прем’єр-міністр неодноразово виступав за продовження економічного експерименту в гірничо-металургійному комплексі України, але віце-прем’єр В.Роговий провів через урядовий комітет економіки та європейської інтеграції рішення, яке відхиляє проект відповідного закону. Проте боротьба навколо нього, як і навколо Податкового кодексу, ще попереду. На думку експертів «Дня», саме Податковий кодекс стане вирішальним аргументом України в її боротьбі за міжнародні ринки.
Але найближчий рубіж, який Україні треба буде подолати на зовнішньоекономічному фронті, — це прийняття (на неприховану вимогу США) законодавства про захист інтелектуальної власності. Про перспективи цієї справи «День» поцікавився в автора відповідного закону — заступника голови парламентського Комітету з питань економічної політики Сергія Чукмасова. Свій коментар депутат почав здалеку: «Перспектива розвитку внутрішнього ринку в Україні сьогодні вельми туманна, особливо з погляду споживання металу машинобудуванням... Тому втрата ринків через демпінг завдасть державі, також і бюджету, великих збиткiв. Можливе й скорочення робочих місць. Щодо закону, то я, як його розробник, тепер затаврований як агент імперіалізму і, можливо, комуністи наполягатимуть (слідом за послом США) і на моїй висилці із країни. А якщо буде ухвалено мій закон, то нам знову не уникнути істерії та блокування трибуни. Ухвалити його можна буде тільки за умови голосування бюлетенями, як і Земельний кодекс, хоча розглядати його, звичайно, треба було б постатейно. Але іншого виходу не буде. Втім, ми дуже часто вибираємо не найліпші рішення. Наприклад, хто тільки підказав нашому уряду рішення закрити (під приводом використання неліцензованих програмних продуктів) інтернет- клуби й кафе саме під час шкільних канікул? А чого б під таким же приводом на догоду комусь не закрити й Кабмін?»