Дебют Валерія Хорошковського як міністра фінансів у складі української делегації на переговорах із міжнародним фондом не приніс помітних результатів. Правда, екс-голові СБУ важко за це дорікати, оскільки, всупереч початковим намірам, зовсім не його, а першого віце-прем’єра й міністра економрозвитку й торгівлі Андрія Клюєва, врешті, призначили головою делегації. Хорошковському й віце-прем’єрові Сергію Тігіпку дісталися другі ролі. Домовилися лише про те, щоб найближчим часом продовжити переговори.
А втім, такий підсумок останнього їхнього туру було запрограмовано. Як зазначають експерти, ані Україна, ані МВФ не були готові до кроків щодо пошуку компромісів. Якщо в Нью-Йорку, як і раніше, наполягали на підвищенні газових тарифів для населення, то Київ дав делегації директиву — не відступати. Тігіпко, якому випала роль звітувати перед українською громадськістю про результати заокеанської поїздки в такому представницькому складі, заявив, що Україна не має наміру підвищувати ці тарифи, і на переговорах виклав МВФ свої пропозиції щодо компенсації відповідних витрат за рахунок держбюджету.
Проте внутрішньоукраїнські проблеми, як думають, далеко не головний чинник, що впливає на рішення міжнародних банкірів, а точніше — на його відсутність. «Криза вийшла за межі України, до Східної Європи... Прагнення України вести переговори з МВФ доводить, що нам треба зробити знижку. Але вони (переговори) не матимуть успіху, тому що надто багато проблем, надто багато грошей треба для порятунку єврозони». Так уважає виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов. Аналогічна думка й у голови правління цієї організації Володимира Фесенка. «Поки що не варто чекати прориву в переговорах із МВФ, — каже він. — Гадаю, що ні Україна, ні МВФ не готові до кроків щодо пошуку компромісів. Україна не може собі дозволити погодитися на підвищення комунальних тарифів — у передвиборчий рік це було б дуже ризиковано. А МВФ поки що не готовий відмовитися від своїх жорстких вимог». Фесенко бачить лише теоретичні шанси на компроміс у цьому питанні, оскільки, на його думку, тиск на МВФ значно посилився: «Україна є не першою в черзі за кредитами МВФ».
Експерт Європейського банку реконструкції й розвитку Олександр Пивоварський припускає, що «Україна — одна з найуразливіших економік СНД щодо кризи в єврозоні. І серед країн за межами ЄС Україна є однією з найуразливіших економік». На його думку, наша країна все ще має значний потенціал нестабільності, оскільки велика частина її експорту — сталь і продукція хімічної промисловості, а економіка значною мірою доларизована. У той же час Україна в плані експорту дуже залежна від кількох регіонів, а її державний борг істотно збільшився попри 2007 — 2008 роки. При цьому Пивоварський відзначає «кілька хороших кроків», зокрема пенсійну реформу, реформи податкового і бюджетного кодексів, які мали б сподобатися МВФ.
Та все ж наша влада сьогодні, мабуть, уже не має особливих надій на те, що з МВФ удасться домовитися. Зокрема, Тігіпко вважає, що Україна може знайти інших, поступливіших, кредиторів. «Коли ми говоримо про те, що вже безвихідна ситуація без МВФ, — це не так. По-перше, сьогодні є можливість ще двосторонніх переговорів, і є щонайменше чотири країни, які мають досить серйозні валютні резерви. Це Росія, Китай, Індія й Бразилія, — говорить Тігіпко. — Можна вести переговори, і я вважаю, що потрібно вести переговори на двосторонній основі».
Народний депутат Олексій Плотников у коментарі «Дню» цю ідею сприйняв із деякими застереженнями. «Я вважаю, що взяти такий кредит, знайти інші джерела, окрім МВФ, цілком реально, — сказав він. — Але питання в тому, що кредити МВФ досить вигідні за відсотками, за умовами погашення тощо. Знайти такі ж гроші на таких же вигідних умовах у чотирьох зазначених країнах БРІК — це питання. А те, що замінити МВФ можна іншими країнами, іншими джерелами, це я підтверджую».
Питання лише в тому, навіщо Україні кредит. За логікою валютно-кредитної політики нашої країни, наразі Україна потребує саме дешевих кредитів, із допомогою яких можна було б перекредитувати, погасити запозичення, отримані раніше. А для цього, як випливає з коментаря народного депутата, кредити БРІК практично не годяться.