Зі слів начальника управління захисту прав споживачів Владислава Єрмакова, українські ринки насамперед є «першокласним полігоном» для поповнення холодильників наших співгромадян недоброякісним, часто небезпечним для здоров’я, контрабандним товаром. Крім того, більшість ринкових продавців цілком не готові до такого виду діяльності, не знають законів і правил, якими повинна регулюватися цивілізована торгівля. Причина цього, сказав В. Єрмаков, полягає в тому, що 80% новоявлених «підприємців» не є випускниками спеціальних навчальних закладів, які готують працівників торгівлі. Це люди з вищою освітою, але... з дипломами вчителів та інженерів, незапитуваність яких у своєму виді діяльності примушує їх до спроб шукати і себе, і нормальний заробіток в абсолютно незнайомій їм сфері. Бажання цих людей за короткий час заробити певну суму грошей помножене на некомпетентність, приводить до порушення правил торгівлі, безвідповідальності й реалізацій дешевого, але сумнівної якості товару, відзначив В. Єрмаков.
Статистика перевірок за 6 місяців поточного року свідчить, що майже на кожному ринку грубо порушуються права споживачів — правилами торгівлі нехтували 94,7% підприємців, чиє робоче місце зазнало «ревізії». Несумлінні торговці насамперед «грішать» обдуренням покупця, продажем товару без супровідних документів. У результаті, біля 40 відсотків перевіреної продукції було забраковано і знято з реалізації. Крім того, більшість ринків не має ветеринарних лабораторій (вони існують лише на 1300 з 2514), обов’язкової контрольної ваги. При цьому третина вимірювальної техніки є власністю самих продавців, а оскільки перевірити правильність усіх вимірювальних приладів не уявляється можливим, випадки недоваги в процесі купівлі-продажу стали сумною нормою.
Покращенню «базарного клімату», на думку фахівців iз Держстандарту, може сприяти лише створення цивілізованої законодавчої бази. Єдиним документом, яким на даний момент користуються органи, що контролюють, є «Правила торгівлі на ринках» зразка 1996 року. А вони внаслідок своєї неактуальності не враховують теперішню ситуацію в торгівлі й містять ряд зовсім безглуздих положень, сказав Л. Буряк. Наприклад, виявлений фахівцями фальсифікат, згідно з Правилами, підлягає знищенню його власником, про що продавець- порушник повинен надати органам контролю відповідний документ. Формально все виконується, однак ніхто не може дати гарантії того, що частина «знищеного» товару не «випливе» через якийсь час на сусідньому лотку.
Зазначимо, що в травні нинішнього року Президентом був підписаний указ «Про заходи щодо удосконалення функціонування ринків продажу продовольчих і непродовольчих товарів». У даний момент різними структурами для впровадження його в життя розробляються відповідні Концепції, однак у різних органів, що контролюють, існують свої погляди на проблему, що часто не влаштовують їхнiх колег з інших установ. Так, наприклад, у проекті документа, який готується Комітетом з питань регуляторної політики й підприємництва, працівникам Держкомстату пропонується попереджати підприємця не менш ніж за 10 днів про те, що до нього їде перевірка. Цілком очевидно, що комісія, яка нагрянула таким «раптовим» чином, фактів порушення швидше всього не виявить, витративши, до того ж, на безглузду поїздку гроші з держбюджету. А якщо все ж і за ці 10 днів підприємець не встигне приховати товар сумнівної якості, комісії рекомендується не штрафувати порушника, а... спільно з ним розібратися у причинах допущення таких «помилок».
А поки проекти відповідних документів iз покращення стану ринків проходять стадію розробки, фахівцям залишається лише розсліджувати факти порушень за тими зверненнями, що надходять від населення. Минулого року 88 відсотків скарг були розглянуті на користь споживача. А також як можна частіше за допомогою ЗМІ застерігати покупців від підробок, пояснюючи, чим відрізняються фальсифікати товару від оригіналу. Останнє, до речі, робить ведмежу послугу самим органам, що контролюють, — як тільки розповсюджується дана інформація, ділки з підпілля беруть її до уваги й вдосконалюють свої підробки. Так що «курси підвищення кваліфікації фальсифікаторів» працюють бездоганно.