Коли в сесійному залі дійшла черга до включення його у порядок денний, депутати не дали потрібних 226 голосів. На кнопку «за» натиснуло тільки 100 нардепів.
Виступаючи після провального голосування, народний депутат від УДАРу Павло Розенко резюмував, що голосувати за цей документ не можна, бо він потрапив у парламент вночі, його ніхто не бачив і не вичав. За його словами, подавати його мав би КМУ, попередньо розповівши про реальний стан в енергетичному секторі, які кроки робитимуться і що це дасть. Але цього не трапилося. До того ж, додав він, важкий стан сьогодні не тільки в енергетиці, але й у споживачів. Зважаючи на все це, фракція УДАР не буде підтримувати цей законопроект, пояснив Розенко. «Ми чекаємо такий законопроект від уряду, а не від якихось лобістських груп», — підсумував він. Після цього спікер парламенту Олександр Турчинов оголосив перерву.
Пікантність ситуації полягає в тому, що позавчора прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк закликав депутатів прийняти його. «Я сподіваюся, що коаліція... підтримає законопроекти, які внесено до порядку денного. Йдеться передусім про можливість введення надзвичайного стану на енергетичному ринку», — резюмував Яценюк. А другий документ, який лобіював прем’єр, — про реформування НАК «Нафтогаз України» та української ГТС. «Допуск до модернізації й експлуатації української ГТС для країн-членів ЄС і США — також украй необхідний закон. НАК «Нафтогаз» спільно з Міненерго отримали доручення готувати енергетичну конференцію, щоб Україна продемонструвала Євросоюзу, яку спільну модель енергетичного ринку з країнами-членами ЄС, якщо ратифікували Третій енергетичний пакет, ми разом будуватимемо», — заявив Яценюк. Чому так спішить влада? І чи потрібно дійсно приймати закон про надзвичайний стан в енергетиці? Про це «День» запитав президента Центру глобалістики XXI Михайла ГОНЧАРА:
— Його треба було прийняти ще вчора, аби населення взимку не мерзло. Країна увійшли у друге півріччя 2014 року в стані війни. Очікувати, що хтось, десь у Москві передумає і ввімкне газ для України, чи хтось у Брюсселі примусить Росію це зробити — не варто. Тому треба за нього голосувати. Думаю, депутати це зроблять найближчим часом. У ньому дійсно є проблемні моменти, зокрема, ким і як визначатиметься закупівельна ціна газу на внутрішньому ринку. В умовах де-факто військового стану і зовнішньої агресії, коли бюджет розподіляється в ручному режимі, існує велика спокуса проводити відповідну цінову політику, коли закуповуватиметься газ за низькою ціною у видобувних компаній. І тут треба пам’ятати: аби не втратити газовий ресурс у наших надрах, не можна позбавити газовидобувні компанії ресурсів. Звичайно, можна забрати газ у них за низькими цінами і продати за завищеними на внутрішній ринок, але в такому разі ризикуємо загубити газовидобуток у країні. Тому це питання треба погодити, щоб не дати можливості ділкам заробляти за принципом «кому війна, а кому мати рідна».