Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дитячий майданчик у волинському селі спорудили... німці

На це витратили свої кошти родичі рядового Вермахту Ернста Мюллера, який на третій день війни, у червні 1941-го, помер від ран у польовому шпиталі
11 серпня, 2011 - 00:00

У Ласкові, що у Володимир-Волинському районі, Карла-Ернста Мюллера вважають другом села. Племінник померлого німецького солдата названий на його честь. І саме він уже із 2005-го щороку приїжджає у село, яке стало місцем поховання його дядька... Цього року Ернст приїхав із братом Міхаелем та колегою по роботі Райнером Кальвітом. Дядько Карла-Ернста та Міхаеля був простим солдатом німецької армії, котра у червні 1941-го розпочала, як тоді думалося, переможний бліцкриг. Подробиці смерті (а помер солдат від гангрени після поранення у ногу) соратники повідомили родичів Мюллера в місто Дрезден. Сфотографували і підбиту його машину та могилу, за якою виднілася одна з ласківських хат.

Після війни захоронення німецького солдата опинилося посеред... колгоспного поля. Проте в селі були люди, які бодай приблизно пам’ятали те місце, і коли в Ласкові, врешті, з’явився ще один Ернст Мюллер, показали його йому. У німців, як пояснив гість, не прийнято турбувати прах покійних. Тому поле і не розкопували, а на місцевому сільському цвинтарі облаштували символічну могилу з написом «Ернст». Поклонитися їй і приїжджають тепер рідні покійного. Карл-Ернст працював командиром муніципальної поліції у місті Цвіккау. Райнер Кальвіт тепер змінив його на цьому посту. У Ласкові гості з Німеччини зупиняються у хатах простих селян. Так проблема примирення двох народів вирішена, принаймні на цьому рівні. У місцевій німецькій пресі брати Мюллери розказали свою історію, водночас поділилися і проблемами Ласкова. Дізнавшись, що українці доглядають могили їхніх солдатів, у Цвіккау було вирішено їм віддячити. Та не лише мешканці цього міста, а вся Саксонія збирала кошти на дитячий майданчик для волинського Ласкова!

Обладнання для майданчика, який став справжньою окрасою села, замовляли за німецькі гроші у Нововолинську. До дитячої гірки прикріпили табличку з написом «У пам’ять про воїна Ернста, завдяки якому ми стали друзями. Хай забудуться рани минулого». Діти, які прийшли на відкриття майданчика розваг, може, вперше у житті побачили... євро. По п’ять євро кожному малому учаснику свята, також сувеніри й іграшки роздавали гості з Німеччини.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: