Перший день після парламентських виборів збігся з другою річницею роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України як державного органу судової влади. З нагоди цієї події в Києві учора за підтримки Німецького фонду правової співпраці відбулася щорічна міжнародна конференція «ВККСУ: європейський курс України — реформа в дії». Її завдання полягало в тому, щоб сприяти створенню в Україні незалежної судової влади, здатної захищати права людини і громадянського суспільства.
Проте сьогодні судова система в Україні ще не відповідає запитам часу. І ВККСУ — відомство, яке має контролювати діяльність суддів, — змушене констатувати, що однією з найболючіших проблем вітчизняного правосуддя залишаються порушення строків розгляду судових справ, через що наші співвітчизники дуже часто звертаються до Європейського суду з прав людини. На конференції наводилися дані, які ілюструють ефективність роботи суддів в Україні. За 2002 — 2008 роки 9,3% справ у кримінальному судочинстві призначалися з порушенням процесуальних строків. 2010 року 21% справ не було розглянуто судами в термін понад шість місяців. У цивільному судочинстві провадження у 20% справ у судах першої інстанції протягом 2002 — 2008 років закінчено поза строками, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України. Наприклад, 2010 року цей показник становив у різних регіонах країни від 5% до 33%.
Розповідаючи про роботу ВАККСУ, її голова І. Самсін докладно інформував про те, яким чином здійснюється сьогодні добір суддів. Як раніше, так і тепер, за його словами, провадиться оцінювання за наслідками кваліфікаційного іспиту претендентів на ці посади, зокрема виконання ними практичних завдань. Виявляються моральні та особисті якості майбутніх суддів. Цього року учасниками другого суддівського набору за європейською методикою стали 3,5 тисячі кандидатів, які складали анонімні тести, розроблені за допомогою міжнародних експертів. Наступного року, сказав Ігор Леонович, заплановано третій всеукраїнський добір суддів. Його буде здійснено з урахуванням такої стадії, як спеціальна підготовка, яку провадитиме Національна школа суддів України за державним замовленням, яке передбачатиме навчання 650 осіб.
Постійний представник України при Раді Європи Микола Точицький зауважив, що практика Європейського суду з прав людини вимагає ґрунтовного підходу до навчання суддів та підвищення ними кваліфікації впродовж усієї кар’єри. Він процитував одного із колишніх голів суду з прав людини Гарольда Косту, який сказав: «Повага до судової системи з’являється лише за наявності в її працівників високої професійної підготовки». Точицький зазначив також, що Рада Європи «однозначно відзначила прогрес у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України та в підготовці кадрів для роботи в судовій системі».
Утім, мабуть, ще не все так добре в нашому «судовому» домі. Заступник голови — секретар судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України Віктор Кривенко привернув увагу до поняття довіри до суду і наголосив, що це насамперед довіра до судді. Він вважає, що «ВККСУ позбавлена права на помилку, бо суддю, який не виправдав довіри, звичайно, можна звільнити, але будь-яке таке звільнення підриває авторитет судової системи». А він, на думку Кривенка, в країні не надто високий. Нагадавши, що тільки-но в державі закінчилися вибори, він запитує: «Хіба хоч один кандидат на таку високу посаду не критикував суд? А чи мав він таке право? Та він переконував своїх виборців: не вірте суду». Кривенко зазначає, що авторитет суддів повинен передусім захищатися їхніми справедливими законними рішеннями, але цього не досить. Суд, на його думку, залишається в багатьох питаннях залежним від виконавчої влади. Він пропонує створити механізми захисту суддів від впливу зовні, зокрема через ЗМІ, та порушує питання про відсутність єдності в судовій системі України. «А хто відповідальний у нашій державі за стан правосуддя», — запитує верховний суддя і нагадує вислови з інтермедії Аркадія Райкіна про якість костюма, коли ні до ґудзиків, ні до рукавів не було претензій, а сам костюм загалом виходив нікудишнім. Відзначаючи досягнення ВККСУ в доборі кадрів суддів, він наголосив: «Треба зробити, щоб у нас не було такого, що все чудово в окремих гілках, а взагалі правосуддя немає»