«Франко. Місія» триватиме на Львівщині з 19 по 28 липня. Об’єднаний із двох українських — Fort.Missia та «Франко Фест» — цьогорічний фестиваль буде унікальним, адже вперше зі сцени десятьма мовами зазвучать пісні на вірші Івана Франка. Цікаво, що виконання саме таких композицій було обов’язковою умовою участі у заході. Його хедлайнерами стануть Nino Katamadzе & Insight (Грузія), Олег Скрипка та Лє Гранд Оркестр, «Кому Вниз», «Крихітка», Тарас Чубай та «Плач Єремії», Місько Барбара, Тhe Lemon Bucket Orkestra (Канада), Ryan Socash Duet (США-Польща) та інші.
За словами організаторів, поширена радянською пропагандою думка про те, що Франка перекладено усіма мовами світу, виявилася ілюзією. І на фестивалі вперше Франкова поезія звучатиме ромською та сербо-лужицькою мовами. Заспівають пісні і азербайджанською, грузинською, угорською, чеською, англійською, на івриті та ще кількома мовами.
Також гості заходу зможуть взяти участь у літературних дискусіях та лекціях з Оксаною Забужко, Олегом Лишегою, Василем Герасим’юком, Віктором Небораком, Тарасом Прохаськом, Юрієм Винничуком, Юрієм Іздриком.
Юрій КУЧЕРЯВИЙ, координатор літературних проектів МО «Дзиѓа»:
— Літературні дискусії покликані обговорити три важливі питання: культура як гуманітарне дзеркало нації, суспільство як ідея єднання та проблема прав людини. Окрім того, разом з Ярославом Грицаком ми говоритимемо про культуру та опір на прикладі постаті Івана Франка, який впродовж свого життя буквально розривався між політикою, творчістю та суспільним виміром. Однією з важливих тем, які досліджував Франко, є тривання культури як єдиного продукту, що об’єднує і споживання їжі, і громадську діяльність, і нашу власну поетичну естетику. Ще одну ідею Франко запозичив у Гете — діло було першим. Український письменник продовжив її, сказавши, що найкраще діло є слово, яке діє дуже впевнено, надзвичайно акуратно, але точно.
Під час заходу презентують також книжку есеїв сучасних українських письменників про творчість та постать Івана Франка. «Франко. Місія» складатиметься із трьох блоків. Перший — у с. Поповичі, упродовж другого відбудеться мандрівка галицькими містами. Закриють фестиваль у рідному селі Івана Франка — Нагуєвичі. Вхід на усі заходи фестивалю вільний.