Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кандмінімум

Прем’єр і більшість «складають іспит» на сумісність
23 листопада, 2002 - 00:00


За підсумками прем’єріади «Наша Україна» залишилася без портфелів у Кабінеті Міністрів. Коли верстався номер, депутатські фракції та групи, що входять до парламентської більшості, сформулювали свої пропозиції щодо формування коаліційного уряду. За повідомленням Інтерфакс-Україна, найпопулярнішими є крісла першого віце-прем’єра (на нього претендують «Демократичні ініціативи», «Європейський вибір», СДПУ(О), «Народовладдя» та НДП); віце-прем’єра з гуманітарних питань («Трудова Україна», «Регіони України» та НДП), а також посади міністрів економіки, фінансів, палива та енергетики. «Хітом» Верховної Ради є бюджетний комітет

«Як вирішить Верховна Рада — так і буде», — коротко, але не зовсім зрозуміло визначив новообраний прем’єр Віктор Янукович принципи формування уряду, коаліційність якого викликала запитання ще до призначення глави Кабінету Міністрів. Передусім тому, що таких категорій, як парламентська більшість, опозиція і урядова коаліція (не говорячи вже про механізми взаємодії між ними та розподіл політичної відповідальності), українським законодавством поки не передбачено. Є лише підписаний між представниками дев’яти фракцій та Віктором Януковичем політичний протокол. І, що також важливо, авторитетне слово Віктора Федоровича.

Квоти фракцій та їхні претензії на ті чи інші міністерські посади, за словами прем’єра, поки не обговорювалися. Принципові моменти протоколу — розподіл посад у Кабміні на основі пропорційного представництва парламентських сил більшості; «недоторканність» портфелів міністрів МВС, МЗС, юстиції та оборони; приєднання до торгів крісла Глави НБУ; право фракцій відстоювати позиції близьких їм діючих міністрів; урахування парламентських посад при діленні посад міністерських і необхідність підписання політичного договору про співпрацю та спільну відповідальність Верховної Ради та уряду. Вони носять важливий, але достатньо вільний характер. Очевидно також, що імплементація протоколу багато в чому буде залежати від доброї волі тих, що його підписали. А кінцевий результат — від консенсусу політичних сил парламенту, який ще треба знайти. Терміни пошуків визначені до кінця наступного тижня. А остаточне рішення щодо складу нового уряду, як сказав В. Янукович на зустрічі з представниками старого Кабміну, буде приймати Леонід Кучма. Сам прем’єр заявляє, що «цей уряд має багато професіоналів» (що «буде враховано при рішенні») і думає, «що ще якийсь час разом із ними попрацює». Настроєм представників більшості, опозиції та близьких до старого Кабміну людей перед початком подальшої ротації «День» поцікавився у народних депутатів.


Катерина ВАЩУК , фракція Аграрної партії:

— Більшість нашої фракції схиляється до думки залишити міністра аграрної політики і віце-прем’єра з питань аграрної політики (Сергій Рижук та Леонід Козаченко. — Авт. ) на своїх посадах. Однак остаточне рішення буде прийнято на наступному засіданні фракції. І вже наступного тижня подамо уряду свої пропозиції. Але що фракція буде претендувати на те, щоб ці посади обіймали фахівці з аграрного сектору, а не випадкові люди, можу сказати стовiдсотково. Ми люди скромні і на інші міністерські посади претендувати не збираємося. Думаю, що Віктор Федорович у цьому питанні не буде «тягнути ковдру» на себе. Він же хоче працювати з парламентською більшістю і надалі.


Леонід КРАВЧУК , фракція СДПУ(О):

— Потрібно звернути увагу на специфіку формування уряду: він буде сформований, справді, за участю парламентської більшості. Таку угоду ми підписали з Януковичем. Це означає, що позиція фракцій більшості буде чітко визначена. Таким чином, у формуванні уряду будуть брати участь три сили: Президент, прем’єр і парламент (в особі більшості). Президент — за Конституцією, більшість — згідно з домовленістю. Сподіваюся, що вдасться сформувати уряд довіри. Щоб парламент не вважав уряд чужим і підтримував його тоді, коли цього вимагає ситуація, а не інтереси народних депутатів. Щоб не вийшло так, що непопулярне, але необхідне рішення уряду наштовхувалося на протидію з боку депутатів. Що стосується нечіткості домовленості — переконаний, що Віктор Федорович — не та людина, яка не тримає своє слово. У нас, звичайно, є свої побажання стосовно уряду. Але, поки це не узгоджено в трикутнику прем’єр — Президент — більшість, говорити про них передчасно. Найскладнішою буде дискусія навколо посади першого віце-прем’єра. Не менш гострі — навколо посад міністра ПЕК, міністра фінансів, міністра економіки, Глави НБУ та інші ключові позиції.


Анатолій ТОЛСТОУХОВ , фракція НДП:

— Зараз потрібно відійти від поняття урядової коаліції, а розробити структуру Кабінету міністрів, яка була б адекватна ситуації і перспективам розвитку України. Лише після цього можна говорити про конкретні персоналії. Парламент не зумів утримати ініціативу в своїх руках, і фактично сьогодні народилася «урядова» більшість. У такій ситуації і наявності двох-трьох і більше кандидатур на ті чи інші посади в уряді ініціативу необхідно віддати прем’єр-міністру, а там, де необхідно — Президенту. Думаю, саме таким чином коаліція і формуватиметься. Результат, звичайно, повинен відображати інтереси фракцій, які увійшли в більшість і вибрали прем’єра. Тоді, можливо, ми отримаємо підсумок: дієздатна більшість —уряд та їх спільна відповідальність. Ми відмовимося від усіх претензій і в уряді, і у Верховній Раді, якщо, скажімо, лідер фракції НДП стане першим віце-прем’єром.


Віктор ЮЩЕНКО , фракція «Наша Україна»:

— Україна знову заглиблюється в руїну. Хто б зараз не був прем’єром, без серйозних консультацій з усіма політичними силами він приречений лише девальвувати свої позиції. Як зробити ефективний уряд, не є великою таємницею. Однак на цьому шляху сьогодні є величезна перешкода — відсутність політичної консолідації. Ми вкотре наступаємо на одні й ті ж граблі. Що стосується можливостей співпраці «Нашої України» з новим урядом, декілька днів тому ми направили Віктору Януковичу свої пропозиції щодо політичної коаліції. Ми вже навіть не вживаємо термін «більшість». Як поступлять Прем’єр-міністр та його прихильники — запитання до них. Я б радив їм керуватися здоровим глуздом, а не емоціями.

— Чи не думаєте ви, що у вас з’явився серйозний конкурент на президентських виборах?

— Я думаю, всім нам, українцям, треба турбуватися не про те, що буде через два роки, а про справи більш насущні. Україна не живе такими віддаленими політичними мірками. Я більше занепокоєний тим, щоб новий прем’єр і та політична сила, яка з ним прийшла, не стали предметом елементарних «розводок». А це — дуже ймовірно.

— Ви маєте намір покарати депутата вашої фракції Омельченка, що проголосував за підтримку Віктора Януковича?

— Для нас це не найголовніше. Хіба Омельченко — така велика проблема для України?


Микола ТОМЕНКО , фракція «Наша Україна»:

— Прикро, що при голосуванні порушив фракційну дисципліну якраз той депутат, який не раз виступав за чистоту рядів. Однак, оскільки його голос нічого не вирішив, я прихильник того, щоби все-таки залишити його «на перевиховання». Відносно перспектив уряду, я вважаю, що Віктор Янукович надзвичайно обмежений у маневрах з його формування. Мені здається, в уряді нічого принципово не зміниться. Тобто він буде являти собою своєрідну «солянку» із фракцій депутатської більшості. Ми побачимо масу знайомих прізвищ. Голосування показало, що новий прем’єр практично не має можливостей для маневру. Все, що він отримав при голосуванні — це те, що для нього зробив Президент. Тому, мені здається, прем’єр, незважаючи на всю свою демонстративну силу і характер, просто приречений змиритися з тим, що список уряду складуть без його участі. Особливо це стосується посад віце-прем’єрів, призначення на які можна віднести до виняткової прерогативи Президента.

В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ, Володимир СОНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: