Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Китай дасть Україні $3 мільярди на зрошування

Микола Присяжнюк: Відновлення системи поливів на одному мільйоні гектарів дасть додатково щонайменше 40—50 мільйонів тонн зернових
2 жовтня, 2013 - 11:10
ФОТО KHERSONLINE.NET

Україна домовляється з Китаєм про залучення $3 мільярдів для оновлення та модернізації зрошувальної системи Півдня країни. Нагадаємо, що раніше (№176, матеріал під назвою «Про фінансові мости з Піднебесною») «День» вже писав про ці домовленості з посиланням на джерело в Кабміні, а вчора цю інформацію виданню підтвердив міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк. Він пояснив, що $1,5 мільярда з цих грошей нададуть у вигляді товарного кредиту на придбання обладнання, друга частина — живі гроші. За його словами, початок інвестицій передбачається вже навесні 2014 року. За словами міністра, ставка кредиту становитиме 6,5% річних (включаючи вартість страховки). Позикові кошти надаються на 15 років, з яких 5 років, — канікули і наступні 10 років — для погашення тіла кредиту.

«Ми сьогодні ведемо перемовини з Ексімбанком Китаю, і вони фактично вийшли на фінішну пряму. Ексімбанк прокредитує державу (Україну. — Авт.), аби відновити систему зрошування. Так, планується відновити постачання води з Каховського водоканалу. І на початковому етапі буде відновлено зрошення на 800 тисячах гектарів. І поступово зрошувана територія розширюватиметься», — сказав він. Завдяки китайським коштам, каже очільник Мінагропроду, в Україні модернізують зрошувальні системи на площі 1,2—1,4 мільйона га сільгоспземель. Загалом сьогодні в Україні потрібно відновити зрошування на 2,5 мільйонах га земель. «Відновлення зрошування на 1 мільйоні га дасть змогу додатково збільшити врожай щонайменше на 40—50 мільйонів тонн зернових. Ви розумієте, який потенціал у нас може зрости!» — резюмував у відповідь на запитання «Дня» голова Мінагропроду.

Загалом же співпраця з Піднебесною в агаровій сфері зміцнюватиметься. З $10,5 мільярдів торішнього товарообігу частка АПК становила $270 мільйонів. «Ми експортували торік всього на $70 мільйонів, а на $190 мільйонів завезли аграрної продукції», — відзначив Присяжнюк. Отже, торік Україна мала негативне агарове сальдо в торгівлі з Китаєм. Проте в першому півріччі 2013 року товарообіг між нашими країнами зріс до $380 мільйонів. «Наш експорт зріс у 4 рази і становить $280 мільйонів. Ринок Китаю для України — відкрився», — резюмував міністр. І це при тому, каже він, в цьому торговельному балансі немає ще поставок кукурудзи. Нагадаємо, що за весь новий маркетинговий рік Україна повинна постачити до КНР 4 мільйони тонн кукурудзи.

Обговорювалося також створення спільного агротехнопарку із залученням Національної академії аграрних наук України і Сільськогосподарської академії наук Китаю. «Він буде спрямований на те, аби, об’єднавши фінансові можливості і нашу наукову базу, могли спільно працювати над науковими розробками, які дадуть нам можливість надалі залишатися конкурентоспроможними не лише на внутрішніх ринках, а й на ринках третіх країн», — пояснив міністр.

Окрім того, під час візиту сторони визначили порядок симуляції інвестицій в АПК, парафували фітосанітарні протоколи на експорт сої і ячменю на ринок Китаю. Останні документи планують підписати в рамках візиту до Китаю глави держави України в грудні 2013 року. «Всі розбіжності усунуто й умови з інших сторін виконано... Сторони розпочали інспекцію пшениці і ріпаку, аби в майбутньому можна було їх експортувати. Після цього розпочнемо сертифікацію шроту. Ми йдемо тими напрямами, що дають змогу розширити географію експорту», — пояснив Присяжнюк. Вирішується також питання інспекції виробників м’яса свинини, птиці і телятини.

«Китай збирає значний обсяг зернових, але їх недостатньо для задоволення потреб внутрішнього ринку. А вони постійно зростають. Тому найближчим часом Китай почне конкурувати за обсягами закупівлі українського зерна з країнами Близького Сходу і Перської затоки та Європейським Союзом. І з часом саме китайський ринок стане для нас покупцем вітчизняного зерна номер один», — зазначив міністр. Нагадаємо, що Україна третя країна (за весь період економічних відносин Китаю зі світовим торговельним ринком), яка отримала право постачати зернові на цей ринок. «Це велике досягнення. Тому що ринок досить закритий і багато країн виробників та експортерів сільгосппродукції мріють потрапити на нього, тому що там необмежений попит», — підсумував Присяжнюк.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: