СОТ: не встигають. Довго збиралися
Генеральний директор СОТ Паскаль Ламі вважає, що Україна не має шансів вступити до Світової організації торгівлі у грудні цього року. «Існує довга черга країн, які прагнуть вступити до СОТ. Але Росія та Україна не зможуть завершити всі переговори з приводу вступу до СОТ до кінця цього року. Їм доведеться ще трохи почекати», — як повідомляє «Українська правда», заявив Ламі. За його словами, на грудневій конференції міністрів СОТ у Гонконґу до СОТ увійде лише одна країна — Саудівська Аравія. Раніше Президент Ющенко заявляв, що Україна може вступити до СОТ ще цього року. Це необхідно їй, щоб отримати статус країни з ринковою економікою у грудні. Для цього мають бути проведені переговори з усіма країнами членами СОТ, після чого з ними мають бути підписані двосторонні угоди. Для цього Верховна Рада має ухвалити певний перелік законів. Їх ще в липні уряд намагався провести через Верховну Раду. Проте депутати відмовились підтримати всі законопроекти й ухвалили лише деякі з них, що, однак, на думку тодішнього міністра економіки Сергія Терьохіна, все ж не закривало шлях до СОТ Україні. «День» учора зробив спробу отримати коментар щодо перспектив вступу до СОТ у Мінекономіки, але у прес-службі йому повідомили, що коментар з цього приводу може давати виключно міністр Арсеній Яценюк, який нині перебуває разом з Президентом у Великій Британії. Ніхто інший, за словами прес- служби, це питання не коментуватиме.
За газ заставили тепломережу
У нинішньому році початок опалювального сезону в Дніпропетровську відкладається на невизначений період — аж до настання справжніх зимових холодів. Про це на прес-конференції заявив міський голова Іван Куліченко, повідомивши, що комунальні служби поки що займатимуться «випробуваннями» опалювальної системи, заповнюючи її водою й спостерігаючи «за лінійним розширенням мережі». Дніпропетровський мер вважає, що витрачати газ зараз «було б злочином», особливо якщо врахувати невизначену ситуацію з його поставками до України й цінами, які можуть встановитися на газовому ринку в зимовий час. За словами І. Куліченка, керівництву міста «насилу» вдалося укласти договір на поставки «блакитного палива» з НАК «Нафтогаз України», причому всього лише на дві декади. Міський голова не виключає, що взимку ціна на газ може підскочити до 120—180 доларів США за тисячу кубометрів, що може призвести до повної кризи міського господарства. Ситуацію для Дніпропетровська ускладнює і значний борг комунальних теплопостачальних підприємств за цей рік, і той, що накопичився за минулі роки. За словами І. Куліченка, він складає не менше ніж 50 млн. гривень, і для того, щоб розпочати новий опалювальний сезон і укласти договір на поставки, міській владі довелося взяти короткостроковий кредит у розмірі 5 млн. гривень під заставу комунального майна. При цьому, якщо в минулому році міське керівництво Дніпропетровська закладало в банку саму будівлю міськради, то в нинішньому, враховуючи складну ситуацію, воно на таке не наважилося. Під заставу пішли офіси комунальних підприємств міста, повідомив І. Куліченко, а також майно тепломережі. Вадим РИЖКОВ, «День».
Потрібен «патріотизм навпаки»
Держава на перше місце має поставити інтереси своїх громадян. Пріоритетом при розв’язанні будь-яких питань, в тому числі й міжнародних, для України завжди має бути життя громадян нашої держави. Зокрема, йдеться про робочі місця та гідну оплату праці на батьківщині, забезпечення високого рівня освіти, а також захист інтересів українців за кордоном, заявив заступник голови Республіканської партії України Костянтин Грищенко під час поїздки до Чернівців. На жаль, до Буковини міцно приклеївся ярлик «депресивного регіону». Люди масово виїжджають на заробітки: з 800 тисяч осіб населення області 180 тисяч постійно перебувають на роботі за кордоном. «У Чернівецької області є достатній економічний і людський потенціал для реалізації найамбітніших проектів, і вона не повинна посідати останнє місце в Україні за кількістю залучених іноземних інвестицій. Час позбавити Буковину від ярлика «депресивного регіону», — заявив у Чернівцях Костянтин Грищенко. Найперспективнішими галузями для розвитку він, як повідомляє прес-служба РПУ, назвав сферу туризму та рекреації, де треба створювати нові робочі місця й залучати місцевих жителів, — «щоб вони не бурлакували по світу, а отримували гідні гроші у себе вдома», зазначив екс-міністр. Про «людський чинник» згадувалося й у зв’язку з міжнародною політикою України. Наприклад, найближчий до Чернівців міжнародний конфлікт у Придністров’ї треба спробувати врегулювати якнайшвидше. При цьому необхідно максимально уважно поставитися до цієї проблеми, врахувати інтереси України, й особливо — української громади, яка там проживає, заявив Костянтин Грищенко.
Екс-голова НБУ не чекає на девальвацію гривні
Національний банк України, швидше за все, утримається від девальвації гривні, вважає екс-голова Нацбанку, голова правління ТАС-Комерцбанку Сергій Тігіпко. «Мені здається, що зараз немає будь-яких підстав говорити про те, що Нацбанк відпустить і девальвує гривню», — заявив він учора. За словами С. Тігіпко, притік валюти в країну підтримають розміщення єврооблігацій України та продаж меткомбінату Криворіжсталь. «Упевнений, що різких кроків Нацбанк робити не буде. Оскільки робити крок із посилення гривні й після цього, через короткий період, починати думати про девальвацію, — це було б небезпечно, оскільки це вплинуло б на довіру населення до національної валюти. Тому вважаю, що курс, який склався (офіційний) протримається», — сказав С. Тігіпко. Крім того, С. Тігіпко відзначив, що на курсову ситуацію впливатиме динаміка розвитку економіки, й уряд повинен реагувати на зниження темпів її зростання. «Новий уряд повинен зробити відповідні кроки, й щодо тієї ж реприватизації це вже почали робити. Ми бачимо — міняється ставлення до великого бізнесу. Від емоцій ми переходимо до нормальної економічної політики. Все це змінить ситуацію, тому, мені здається, гривня буде стабільною», — сказав банкір.