Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

6 березня, 2004 - 00:00

Три відсотки. Можливо...

Учора Верховна Рада України прийняла за основу проект закону про вибори народних депутатів, розроблений групою парламентаріїв на чолі з соціалістом Миколою Рудьковським, нашоукраїнцем Юрієм Ключковським і комуністом Георгієм Пономаренком. За таке рішення проголосували депутати із фракцій більшості (крім кількох мажоритарників, які представляють, зокрема, групу «Народний вибір»), а також опозиційних фракцій КПУ та СПУ. «Наша Україна» та БЮТ не дали жодного голосу «за». Законопроект передбачає зниження прохідного бар’єра для партій до 3%. (Щоправда, Микола Рудьковський, який представляв із парламентської трибуни законопроект, заявив, що сам він є прихильником збереження 4-відсоткового прохідного бар’єра.) Весь депутатський корпус пропонують обирати за партійними та блоковими списками в багатомандатному загальнодержавному виборчому округу, розділеному на 225 територіальних виборчих округів. Народним депутатом може бути обрано громадянина України, який досяг 24-річного віку, має право голосу та проживає в Україні протягом останніх п’яти років. Списки формують партії та блоки, визначаючи місце в списку для кожного з кандидатів. Цю систему також називають системою закритих партійних списків. Для реєстрації суб’єкти виборчого процесу повинні внести грошову заставу в розмірі 500 тис. грн., яку повертають тільки партіям або блокам, які пройшли до парламенту, повідомляє Володимир СОНЮК , «День».

«Континент»: Холод назвав проблему — ліцензія

Глава Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Борис Холод називає причиною припинення мовлення радіостанції відсутність у неї ліцензії на право мовлення та фінансові проблеми. Голова Нацради спростував політичні причини припинення мовлення «Континенту» та відзначив, що «в ліцензії, виданої в 1995 році, закінчився термін дії, і відновити її не можна». Він сказав, що в 1995 році Нацрада видала «Континенту» ліцензію на 12-годинне мовлення, а в 1997 — на 24-годинне мовлення на частоті 100,9 FM. Радіостанція не виплатила ліцензійний збір за другу ліцензію, після чого Нацрада провела конкурс на частоту 100,9 FM і в 2001 році визнала переможцем телерадіокомпанію «Онікс». Холод заявив, що, визначаючи переможця на частоту, Нацрада брала до уваги несплату та фінансове становище «Континенту», який мав великі борги. Холод додав, що з 2001 року «Континент» не намагався отримати ліцензію на мовлення на іншій частоті, а судові розгляди, які закінчилися в серпні 2003 року у Верховному Суді, підтвердили правоту Нацради. На запитання журналістів, чому мовлення «Континенту» припинене тільки в березні 2004-го, а не в серпні 2003 року, Борис Холод не дав чіткої відповіді, повідомляють www.podrobnosti.com.ua. «Закриття радіо «Континент» та зняття з ефіру «Радіо Свобода — Радіо Вільна Європа», «Голос Америки» й інших міжнародних радіомовників — це наступ на демократію. Це викличе серйозну тривогу, зокрема, в рік виборів в Україні, коли потреба в інформації з різних джерел є необхідною як ніколи». Так учора Держдепартамент США відреагував на події навколо радіо «Континент», передавач якого відключив у середу Український державний центр радіочастот та нагляду.

«П’ять» — фатальне число для полтавських музеїв

У Полтавській області зазнав нападу грабіжників краєзнавчий музей у райцентрі Лохвиця. Нальотчиків було п’ятеро й це п’ятий подібний злочин в області за останні п’ять (!) років. Тільки одне з пограбувань згодом було частково розкрите й цінності (дві картини західноєвропейських майстрів, оцінені фахівцями в сто п’ятдесят тисяч доларів) були повернуті музею в Полтаві... Вранці до краєзнавчого музею невеличкого містечка Лохвиця увірвалися п’ятеро в масках. Поваливши на підлогу двох доглядачів, вони швидко взялися до діла. Грабіжників цікавили предмети церковного начиння. З музею зникли богослужебні книги, Євангеліє 1615 і 1644 років видання, список з ікони Козельщинської Богородиці, збірник церковних пісень і нот (ХVII ст.). Під час пограбування спрацювала сигналізація, але зловмисники очевидно передбачили це, бо з місця злочину встигли втекти до приїзду міліції. Музейні працівники запам’ятали номери іномарки втікачів, але й це не допоможе слідству, тому що при перевірці виявилося — номери викрадені. Усі обставини свідчать про те, що в Лохвиці діяли професіонали й що міліції дуже важко буде тепер розкрити пограбування... Скоріш за все, бандити «працювали» під замовлення, вважає начальник Управління у боротьбі з організованою злочинністю обласного УМВС Олександр Плужник, — награбоване «осяде» в чиїйсь приватній колекції. Схожі злочини минулих років, коли були обікрадені або пограбовані три музеї обласного центру (зокрема й художній) і Музей М. В. Гоголя в селі Сорочинцях Миргородського району, залишаються нерозкритими досі, повідомляє Віталій ЦЕБРІЙ , Полтава.

Родичі Шевченка зустрілися в Дунаївцях

На зустрічі із читацькою аудиторією Дунаєвецької центральної райбібліотеки приїхав із Хмельницького праправнучатий племінник Тараса Шевченка, відомий літературний слідопит Олександр Відоменко. І тут, у ході краєзнавчих читань «Земля, яку сходив Тарас», стався вельми несподіваний поворот як для поважного гостя, так і для організаторів заходу. Місцева поетеса і майстриня декоративного мистецтва Віра Спіряхіна підвелася зі свого стільця і заявила, що «серед нас є людина, в жилах якої також тече шевченківська кров, — Валентина Федорович». І всі подивилися у бік скромної літньої жінки, збентеженої загальною увагою. Вона, Валентина Федорович, і її племінники бережуть згадку про те, що до століття від дня смерті великого поета їх запрошували в Канів на заходи з нагоди тієї дати як нащадків Тарасового роду. «Тоді Валентина Федорович жила із своєю сім’єю у Городищі Черкаської області», — повідомив для «Дня» завідувач Дунаєвецького райвідділу освіти Віктор Прокопчук, один із організаторів отієї зустрічі у бібліотеці. Валентина Федорович згадала, що обидві її тітки навіть залишили собі дівочі прізвища. Одначе поки що достеменно не відомо, по якій саме лінії Шевченків ведеться родовід Валентини Федорович. Праправнучатий племінник Олександр Відоменко, зрадівши, що знайшов у Дунаївцях родичку, пообіцяв долучитися до пошуків, аби надолужити цю прогалину. Першим кроком до цього буде запланована на 9 березня колективна поїздка на землю, яку «сходив Тарас своїми босими ногами». «Ми всі — родичі», — заявив, прощаючись з аудиторією у Дунаївцях, Олександр Відоменко, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».

Газета: 
Рубрика: