Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

5 жовтня, 2006 - 00:00

Україна пропонує Ізраїлю разом освоювати космос

Президент України Віктор Ющенко пропонує прем’єр-міністру Ізраїлю Ехуду Ольмерту використати потенціал українських фахівців у сфері створення супутників і ракет. «Я вірю в співпрацю між нашими країнами у сфері освоєння космосу», — заявив Ющенко, який має намір в наступному місяці відвідати Ізраїль. Український Президент сказав про це на зустрічі в Німеччині із заступником глави уряду Ізраїлю Шимоном Пересом під час вручення премії «Квадрига». Було вирішено, що Ющенко 7 листопада прибуде до Ізраїлю з офіційним візитом. Вiн звернув увагу на великий досвід України у сфері створення ракет і супутників. «Ми є одними з творців супутника у часи СРСР, у нас є ракетна промисловість і величезні знання, якими ми можемо поділитися з Ізраїлем, — наголосив він. — Ми не збираємося на даному етапі розробляти ракети і супутники у військових цілях, а будемо працювати тільки в мирних цілях». Шимон Перес підтвердив, що він після зустрічі з Президентом України порушить в уряді питання про створення ракет і супутників, і наголосив, що їх призначенням буде захищати Ізраїль від ракетних нападів ззовні. «Це цікава пропозиція, і її необхідно розглянути» — додав Перес. Президент України повідомив, що він ще не вирішив, чи відвідуватиме він під час візиту Палестинську автономію і чи зустрічатиметься з головою палестинської адміністрації Махмудом Аббасом. «У нас є позиція з приводу палестино-ізраїльського конфлікту, і ми маємо намір просувати мирний процес на Близькому Сході, — заявив Ющенко. — Наша допомога стосуватиметься, головним чином, економічної сфери». Незважаючи на те, що Ющенко висловив підтримку 1701 резолюції РБ ООН, він повідомив, що на даному етапі не має наміру відвідувати Бейрут. «Ми розглянемо наші дії в цьому питанні, але безсумнівно, що я прибуду з візитом до Єрусалиму в наступному місяці», — зазначив він. Віктор Ющенко з оптимізмом говорив про майбутню співпрацю України та Ізраїлю. «У нас однаковий погляд на багато речей, у тому числі на регіональний економічний розвиток, — сказав Президент. — Я вірю у відносини з Ізраїлем — починаючи з відвідування ізраїльтянами гробниці рабина Нахмана з Бреслава і закінчуючи можливістю спільної розробки ракет далекого радіуса дії і мирних супутників». Ющенко додав, що має намір зміцнювати економічні зв’язки двох країн, розвивати співпрацю у сфері туризму і оборонній промисловості.

Уроки історії

9 жовтня в Жовтневому палаці Олександр Філіппенко презентує моновиставу «Один день Івана Денисовича». Вона поставлена за відомою однойменною повістю Олександра Солженіцина. А те, що «Один день Івана Денисовича» покажуть саме в залі Жовтневого палацу, напевно, не випадково. Адже саме тут навіть стіни пам’ятають про біль і страждання тисяч людей; мракобісся сталінської доби, коли прекрасну будівлю тогочасні НКВСники фактично перетворили на застінки для «ворогів» радянської влади й інакомислячих... Свою виставу Олександр Філіппенко присвятив трагедії в Бабиному Яру. Це вистава-реквієм і вистава-попередження про пильність. Актор говорить: «Пам’ять про пережите людством безумство необхідна людям, щоб мати право називатися людьми, а також стати духовною зброєю проти безумства новоявленого». Олександр Філіппенко — чудовий актор і чудовий читець. Лише голосом він може передати цілу палітру почуттів, образів. Коли Наталія Солженіцина, дружина письменника, дізналася, що над «Одним днем Івана Денисовича» працює Олександр Георгійович, то вона побажала актору успіху, підкресливши, що повість давно живе власним життям. Вона перекладена майже 40 мовами світу. Є фільм, повість читають школярі не лише країн СНД, але й у США, Англії, Франції, Туреччині. А відтепер з’явиться сценічна версія «Одного дня Івана Денисовича». Філіппенко поставився до оригіналу дуже обережно. Його моновиставу можна порівняти зі свічкою, у відблисках полум’я якої пригадується нам той потворний образ історії, який ніколи не має повторитися. Тетяна ПОЛІЩУК, «День».

Одинадцять шахт Донбасу — під контролем

Особливий режим нагляду за 11 потенційно небезпечними шахтами Донецької області днями був введений Державним комітетом промислової безпеки, охорони праці й гірничого нагляду. Як повідомляє територіальне відділення «Держнаглядохоронпраці», в Донбасі подібні заходи були впроваджені після трагічної аварії на шахті ім. Засядька в Донецьку, а також після загибелі трьох гірників на шахті «Добропiльська» ГП «Добропіллявугілля», яка сталася 20 вересня. Особливий режим, зокрема, передбачає цілодобовий інспекторський нагляд на шахтах із залученням відповідальних працівників гірничорятувальної служби. Згідно з постановою, на вказаних шахтах повинні регулярно вестися роботи з забезпечення розрахункових витрат повітря очисних і підготовчих забоїв, а також контроль за станом гірничих виробок і вентиляційних споруд і кріплень очисних і підготовчих забоїв. Крім того, спеціальні комісії слідкуватимуть за динамікою газодинамічних явищ на шахтах і проводитимуть ефективну дегазацію при потребі, а також здійснюватимуть контроль за дотриманням пилового режиму, вибухобезпеки обладнання й за газовим станом і надійністю провітрювання гірничих виробок. У рамках нового режиму на ряді шахт області лише останніми днями вересня були проведені 147 перевірок, в ході яких виявлені 1594 порушення. У результаті у 88 випадках роботи на підприємствах були припинені, а 67 працівників, у тому числі двоє перших керівників, були оштрафовані на загальну суму більше п’яти тисяч гривень. При цьому, як підкреслюють фахівці з нагляду, рішення про спеціальний режим на шахтах є безстроковим і може бути відмінене лише головою Держпромгірничнагляд на підставі відповідного рішення Ради територіального управління, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».

Газета: 
Рубрика: