Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Криза кризою, а бюджет — за розкладом

В Україні дали старт бюджетному процесу 2010 року
15 вересня, 2009 - 00:00

Уряд таки уклався в терміни. Сьогодні в Українському домі відбудеться урочиста презентація головного економічного документа країни. Після цього він відправиться на затвердження до Верховної Ради.

Ще в суботу на засіданні уряду були озвучені основні параметри проекту держбюджету. Загальні прибутки держбюджету на 2010 рік плануються на рівні 284,8 млрд. грн., витрати — 336,2 млрд. грн. Дефіцит держбюджету планується на рівні 3,97%, а інфляція — 9,7%.

Уряд пропонує 2010 року зростання ВВП на рівні 3,7%. Також Кабінет Міністрів 2010 року орієнтуватиметься на курс долара на рівні 7,5 грн. за долар. Досить оптимістична оцінка, якщо врахувати, що останнім часом коливання курсу української гривні щодо долара США в обмінних пунктах місцями перевищувало 9грн./$1.

2010 року не варто чекати стрімкого зростання соціальних виплат і заробітних плат. Мінімальна зарплата збільшиться з 681 грн. у січні до 734 грн. у грудні, прожитковий мінімум для непрацездатних — з 507 гривень до 546 гривень (2009 року стандарти залишилися на рівні кінця 2008 року). Вперше уряд розрахував мінімальну погодинну оплату праці — вона зросте протягом року з 4,08 гривні до 4,4 гривні.

— У цьому бюджеті немає можливостей, так як іноді трапляється в парламенті, займатися передвиборним популізмом, іноді горлопанством замовлених представників трудових колективів, тоді як країні необхідна швидка реанімаційна допомога, — пояснила Тимошенко

Водночас вирішили не заощаджувати на проведенні Євро-2012 (6,69 млрд. гривень). Також у Кабміні планують ремонтувати лікарні, створювати музеї, купувати медобладнання, знімати фільми, закуповувати шкільні автобуси й літаки. Джерелами фінансування знову стануть приватизація та запозичення. Від продажу держмайна, зокрема, Укртелекому, Дніпроенерго, Західенерго та Центренерго, планується отримати 10 млрд. гривень.

У проекті держбюджету, крім іншого, міститься норма, яка не потішить народних обранців, зате, напевно, сподобається виборцям. Йдеться про зменшення заробітної плати депутатам Верховної Ради.

— З 1 січня 2010 року вдвічі буде зменшена зарплата народних депутатів. Зважаючи на те, що вони, зокрема, не дуже завзято працюють на країну, — заявила Тимошенко, додавши при цьому, що членам уряду зарплати вже скорочені.

Тепер, мабуть, найпікантніший момент: як усе це ухвалюватимуть? За процедурою депутатам дається п’ять днів, аби розглянути проект бюджету. Але в Раді розлад і безладдя. Більше того, ще минулої п’ятниці Віктор Федорович пообіцяв, що в будь-який спосіб зриватиме бюджетний процес, а також «підійматиме людей».

Зважаючи на всі ці обставини, в уряді готують план «Б» — одночасно з тим, як буде надіслано бюджет до Верховної Ради, готується проект постанови про виконання бюджету 2010 року. Тобто Тимошенко в крайньому випадку планує обійтися без депутатів. Наскільки це відповідає Конституції — інше питання. За останні чотири роки українські політики не надто звертають увагу на юридичні тонкощі тих рішень, які ухвалюють.

— Щоб бюджет пройшов, його як мінімум слід внести до порядку денного. Для цього Верховна Рада повинна як мінімум почати працювати. Це перша головна умова, — коментує політолог Віталій Бала. — Думаю, повноцінний бюджет буде ухвалено вже після виборів.

— Виходить, бюджет ухвалять десь у лютому — березні, коли вся Верховна Рада «вишикується» під нового Президента...

— Або Верховна Рада «вишикується» під нового Президента, або її розпустять. Зважаючи на президентську кампанію, опонентам уряду не вигідно, щоб ухвалювався бюджет. Навіть критикуючи бюджет і розповідаючи, що він сякий-такий, вони будуть у більш програшному становищі, ніж уряд. Тому проходження бюджету до виборів я б назвав украй проблематичним, а швидше — це нереально.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: