ОЛЕГ СТЕФАНЕЦЬ, Львів:
«Кучма справляє враження людини, яку хтось примусив балотуватися на другий термін, — поділився з нами Олег Стефанець. — Як людину його, звичайно, дуже шкода, але, як Президент він, без сумніву, «не вигрібає». Убогість мови, брак аргументів, невпевненість поведінки і відверті насмішки журналістів будь-якій мислячій людині підказують: це — не Президент».
Віктор МУСІЯКА, Київ:
— В'ячеслав Піховшек старанно намагався відпрацювати основну для Президента лінію: він, Президент — гарант Конституції, і не може грубо порушувати цю Конституцію. Тому журналіст під кінець передачі навіював Леонідові Даниловичу думку, що той завжди був законослухняним, ну ніколи не порушував законів, хіба що припускався деяких «технічних», як він говорив, порушень. Це, здалося, збентежило й самого Президента. Тут Піховшек і сам припустився «технічної помилки». Треба було йому з цього почати передачу, і тоді б Президент, можливо, й не зізнався б у тому, що (цитую) «...великою мірою порушував своє конституційне право, видаючи низку указів у протиріччі з перехідними положеннями Конституції та законами України». А в кінці передачі Піховшек виголосив раптом, що треба було б порушувати частіше закони в інтересах людей. Вони б вас зрозуміли. Небо на землю не впало б. На що Леонід Данилович відповів: «Спробуємо в майбутньому». Спочатку я був шокований і спантеличений: ведучий такої програми провокаційно закликав Президента плювати на Конституцію та закони. Відверто, до цинізму, демонструючи неповагу до законності взагалі. Але згодом майнула думка: чи не було спеціально Президента підштовхнуто до такої заяви в передвиборний період? Якщо так — то мої поздоровлення Піховшеку, це було зроблено дуже технічно. Мені, попри все, стало шкода Леоніда Даниловича, котрий під кінець передачі розслабився і впіймався на цей трюк. І важко уявити, скільки законослухняних громадян, свідомість яких ще не сплюндрова на революційною доцільністю, що були готові проголосувати за чинного Президента на виборах, залишаться при такому намірі після його публічної заяви про готовність і надалі порушувати Конституцію в разі повторного обрання на посаду Президента.
Володимир ВОЙТЕНКО, професор, доктор медичних наук:
— У неділю проти ночі ми всі мали можливість спостерігати момент істини. Найперше маємо відзначити, що загартований боєць В'ячеслав Піховшек виглядав як м'якенька кішечка. Принаймні в трьох епізодах на запитання своїх менш пухнастих колег-журналістів пан Піховшек давав розважливі відповіді від імені шанованого Леоніда Даниловича. А сам пан Президент яскраво продемонстрував, що його політичне амплуа — це амплуа периферійного парторгдиректора, який випадково очолив одну з найбільших у Європі країн. Фізично важко було слідкувати за його лінгвістичними муками, бо «за великим рахунком» прозвучало 11, а «так сказать» — 17 разів, за моїми підрахунками. Нічого не вдієш, — «за великим рахунком» такий у нас «так сказать» Президент. Як виявляється, попередні 5 років Леонід Данилович лише вчився на Президента — вчився на нашій шкурі. Ті, хто за цей час встигли збідніти, виснажитися чи навіть померти, можуть втішитися — їх жертовність не марна. На ній «проросте» Л.Д. Кучма у своїй другій іпостасі, якої він обіцяв набути після другого обрання. За час передачі, ми дізналися ще й про те, що пан Президент є людина толерантна, навіть серед добрих — найдобріша. Так, скажімо, П. Лазаренко багато украв, але впав навколішки, і його разом з мільйонами наш добрий Президент відпустив «за станом здоров'я» спочатку в Глеваху, а потім — у Америку. Щоправда, мільйони Лазаренко вкрав не в Президента, а в нас з вами. Але Кучма простив його від нашого імені. Найвагоміше, звичайно, полягає в тому, що наш Президент буде робити після другого обрання. Тут є проблеми. Що ж він зробить: розжене Верховну Раду? Призначить ним призначених губернаторів сенаторами? Дозволить Суркісові купити ще що-небудь? Пошле Волкова послом у Бельгію? Сумно, панове.
Володимир МАЛИНКОВИЧ, політолог:
— Я Леоніда Даниловича й до «Епіцентру» знав добре, й на минулих виборах — дуже близько. Він мене не здивував, і я б, навіть, сказав, що чекав на гірше. А здивували мене наші журналісти. Вони напрочуд сервільні. Те, що вони розмовляють з Президентом, було написано у них на лобі. Перелякані, боязкі, ніхто не ставить серйозних запитань. Президенту, який відповідає за ситуацію в країні, можна було ставити безліч серйозних запитань, а не запитувати: «Як ви годуватимете свою родину?» Це була демонстрація найповнішої бездарності нашої журналістики. Це виглядало досить жалюгідно. Особливо мене вразив Піховшек, який свого часу був дуже жорстким, гострим. А зараз — абсолютно інший, сервільний Піховшек, який, по суті, закінчив передачу тим, що закликав Президента порушувати закон. Це геніально. Заклик до Президента стати Піночетом — це, принаймні, нерозумно. Мало того, що це суперечить усім тим демократичним інтересам, що мають переслідувати передусім журналісти, зацікавлені в свободі преси, правовій державі, як ніхто інший, так це ще й нерозумно, бо наш Президент ніколи не буде Піночетом. Він за своєю вдачею абсолютно для цієї ролі не годиться. Навіть якщо у нас буде встановлено диктатуру, то диктатором буде аж ніяк не Кучма, а черговий табачник або хтось із найближчого оточення Президента, який керуватиме країною як «сірий кардинал», тільки набагато жорсткіше, ніж у минулому. Все це дуже лякає.
Сергій ГОЛОВАТИЙ, народний депутат ВР:
— Враження про передачу — ніяке, а від персоналії — надзвичайно сильне. Розкрився Кучма з дуже дивного боку. Він зараз не володіє ситуацією, навіть не розуміє, яку посаду займає, що робиться в країні. Кучма не відповідав конкретно на питання або невиразно їх формулював. Мені здалося, що він показав цього разу низький інтелектуальний рівень, десь на рівні 4-6 класу. Майже всі інші кандидати, виступаючи в попередніх передачах, були на 5 голів вищі. Якщо відкрити медичний довідник, то там можна знайти такий діагноз, як «психологічна неповноцінність». Це коли деградує особистісь, людина не може себе оцінювати в середовищі й бути відповідальною не лише за себе, а й за інших. Це страшно! Прикро, що Наталя Кондратюк пожартувала, що 5 років Леонід Данилович вчився, а тепер йому треба переходти до практики. Такому «учневі» працювати ще 5 років? Робити експеримент над 49 мільйонами населення України? Цього не повинно статися. За 7 років прем'єрства і президенства був час показати все, на що здатний пан Кучма. Мені здалося, що в передачі «Епіцентр» жіноча команда працювала по-чоловічому, а сильна стать — «лизала чоботи». Найкраще проявили себе журналістки Мусафірова та Горчинська. Дуже обурив сам Піховшек, який працював на пана Президента, «подавав маячок», проводячи червону лінію, мовляв «чого хоче Леонід Данилович — те й піде на користь державі», забуваючи, що Президент увесь час вів конституційну війну з власним народом. Остання фраза про те, що можна спробувати і в майбутньому порушувати закони на користь народу — це апофеоз політичної неповноцінності. Наш народ стільки страждав, досить з нього експериментів. Потрібна конкретна робота, щоб підняти країну з колін, коли держава підійшла до безодні!
ДО РЕЧІ
Учора «День» отримав офіційне спростування заяви Леоніда Кучми, висловленої ним у неділю на каналі «1+1» у програмі «Епіцентр — несекретні матеріали». Як пам’ятають наші читачі, Л.Кучма повідомив, що Чорноморська телерадіокомпанія в Криму після його втручання працює «без обмежень». У заяві, підписаній президентом Чорноморської ТРК Т.Красикової, зазначено: «До 26 липня 1999 р. програми Чорноморської телерадіокомпанії транслювали 16 передавачів, включаючи всі великі міста Криму. В цей час працює тільки п’ять передавачів. Усі вони містяться в курортній зоні в населених пунктах із нечисленним населенням. У столиці Криму м. Сімферополі та інших великих містах передавачі не ввімкнуті без пояснення причин. Недостовірна інформація, яка прозвучала в ефірі, у кращому випадку, свідчить про те, що Президент не поінформований про фактичний стан справ. Свавілля чиновників триває. Чорноморська ТРК свідомо витіснена з інформаційного простору Криму, що є грубим порушенням Конституції, законів України, принципів свободи слова і демократії».
«День» не в усьому поділяє погляди наших експертів і запрошує своіх читачів висловлювити власні думки на цю тему. Ваших відгуків чекаємо за адресою 04212, Київ-212, вул. Маршала Тимошенка, 2л; e-mail: [email protected]