Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Маріупольці закидали міськраду вудками

І попередили: якщо вимоги півмільйонного населення не буде почуто, наступного разу застосують каміння...
6 листопада, 2012 - 00:00
ФОТО ГАЛИНИ АЛЕКСАНДРОВОЇ

У неділю на площі біля пам’ятника Леніну пройшов наймасштабніший за всю історію міста екологічний мітинг. Більше п’яти тисяч маріупольців прийшли в респіраторах, ватяно-марлевих пов’язках і протигазах, щоб висловити свій протест заводському смогу і отруєнню людей відходами металургійного виробництва.

Такої згуртованості і громадянської активності місто не бачило давно. Люди заявили, що не мають наміру чекати, поки у власника двох головних забруднювачів повітря і Азовського моря — компанії «Метінвест», що володіє комбінатами «Азовсталь» і ім. Ілліча, прокинеться совість: «Ми вимагаємо поліпшення екології, модернізації металургійних підприємств, установки фільтрів і закриття аглофабрики. При цьому розуміємо, що на комбінатах працюють наші чоловіки, діти, родичі, і, по суті, вони є головними джерелами наших прибутків. Ми не порушуємо питання про закриття підприємств, а всього лише хочемо дотримання європейських вимог».

Організатори зі сцени заявили, що зроблять все для того, щоб влада ухвалила мораторій на відкриття нових виробництв, а також було відкрито вільний доступ представників громадськості на територію заводів.

Потім натовп перемістився до будівлі міськради, де якраз у цей час заклопотаний станом справ мер Юрій Хотлубей проводив термінову нараду. «Ганьба! Ганьба!» — скандував народ. — Не бійся, Юрко, виходь!». Кілька учасників акції спробували закинути вудки з українським прапором у вікна Малого залу, де проходило засідання. Увірватися всередину будівлі людям перешкодили загони міліціонерів.

«Я, так само як і ви, заклопотаний екоситуацією в місті, — звернувся мер до присутніх в залі представників громадськості. — Адже і я, і мої діти, і внуки також живемо тут. Наприкінці ХІХ століття, коли міська дума приймала рішення про спорудження металургійного заводу «Нікополь», це було усвідомлене колегіальне рішення — винести виробництво на 13 кілометрів від центру міста з врахуванням рози вітрів. Завод «Азовсталь» будувався з «революційною доцільністю — у гирлі річки Кальміус, де було зручним підвезення керченської руди. Зараз я не знаю, як відповісти на запитання, чому збільшилися навантаження смогу на місто. Обсяги виробництва комбінату «Азовсталь» зменшилися на 24 % порівняно з минулим роком, виведено з дії мартенівський цех. Залишилося всього три коксові батареї. Як в таких умовах можуть збільшуватися викиди? Отже, потрібно змінити підходи за контролем наявних потужностей на підприємствах. Потрібно внести зміни до законодавства, щоб екологічна інспекція мала право у будь-який момент прибути на підприємство і перевірити роботу очисних споруд. Крім того, оскільки проблема має гострий соціальний характер, громадські організації через своїх представників так само повинні брати участь у моніторингу. Також потрібно внести зміни до міської екологічної програми щодо посилення контролю, скорочення термінів виведення з роботи шкідливих виробництв. Але чи знаєте ви, що ситуація на підприємствах міста — дуже важка? Замовлень на метал немає. Якщо так триватиме, все дуже скоро і так зупиниться... Ми намагаємося попередити можливі наслідки — відпрацьовуємо програму диверсифікації економіки міста. Нам потрібно формувати мережу нових екологічних підприємств — харчової і переробної промисловості, групи товарів народного вжитку, фармацевтику. Таким чином, на сьогодні існують дві нагальні проблеми — екологічна і збереження міста в разі закриття промислових підприємств, щоб люди не виїжджали звідси. Треба змінювати саме законодавство: якщо хтось свідомо відключає фільтри, він повинен не 79 гривень штрафу платити, а відповідати за повною програмою і нести відповідальність!».

Присутні в залі громадські діячі зразу обурилися: чому діючі народні депутати — маріупольці, зокрема Олексій Бєлий, за час перебування у Верховній Раді не висунули жодного відповідного законопроекту. Але відповіді на це запитання не надійшло. Мер погодився з тим, що у Верховній Раді Маріуполю потрібне потужне політичне лобі. «У цьому складі наше місто представлятимуть відразу три особи — Олексій Бєлий, Сергій Матвієнков, Володимир Бойко, — констатував він. — Ми вже заручилися їх підтримкою, і робитимемо все можливе, щоб відповідні закони було ухвалено».

У результаті наради сторони домовилися про внесення ряду змін до міської природоохоронної програми, а також про щомісячні збори з винуватцями того, що відбувається — представниками комбінатів групи Метінвест.

Лілія ВИСОЦЬКА, Маріуполь
Газета: 
Рубрика: