Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мир вам, кияни!

14 березня в Спілці письменників відбудеться літературно-музичний вечір, присвячений Шолом-Алейхему
13 березня, 2013 - 12:16
ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМ

Поезія, життя і притаманний мудрецям пронизливо-сумний гумор наповнюють сторінки його книг. «А інакше я вже писати не вмію, навіть якщо б захотів стати «плакальником», — стверджував автор відомих романів, оповідань і п’єс Соломон Рабинович, який увійшов до історії світової літератури під ім’ям Шолом-Алейхем (традиційне єврейське вітання, що означає «мир вам»). Класик літератури мовою ідиш, що писав також івритом і російською, народився в Переяславі 2 березня 1859 року, а в 15 років, натхненний «Робінзоном Крузо», написав власну версію роману і вирішив стати письменником.

Шолом-Алейхема за життя називали київським літератором. І дійсно, в Києві, де він мешкав майже 20 років, було написано багато розділів «Менахем-Мендла» і «Тев’є-молочника»: саме до Києва-Єгупця привозить на ринок свій товар Тев’є, тут «торгує повітрям» вічний невдаха Менахем-Мендл... Побувавши в Європі, Шолом-Алейхем писав своїй небозі: «Як жалюгідно виглядає тепер Київ після блискучого Парижа і після чистенького Берліна! І все ж таки, якби мені запропонували вибрати одне з цих трьох міст, я зупинився б лише на Києві, хоча він не так добре пахне і не так облаштований». Наприкінці 1905-го єврейський погром, який вибухнув у Києві, змусив письменника назавжди покинути батьківщину, але і в еміграції він здійснював уявні прогулянки улюбленим містом у своїх творах. Ім’я знаменитого киянина в столиці увічнене: на Лісовому масиві є вулиця Шолом-Алейхема, 1997 року на вулиці Рогнідинській встановлено пам’ятник письменникові (скульптор Валерій Медведєв), а 2009-го було відкрито музей Шолом-Алейхема (Велика Васильківська, 5).

Літературно-музичний вечір «Між Тев’єних свічок горів мій вогонь...», організований Київським єврейським культурно-просвітницьким товариством ім. Шолом-Алейхема, пройде 14 березня в залі Національної Спілки письменників України. Програма, в якій прозвучать українська, російська та ідиш, об’єднає смішне і сумне, історію і сучасність, думки і голоси видатних особистостей: Богдана Ступки, Бел Кауфман, Соломона Міхоелса, Леся Курбаса, а також сучасних українських літераторів, бардів. Серед учасників — поет Григорій Фалькович, Сергій Черепанов, Ігор Жук, Євген Черняховський, Наталя Висоцька, Тимур Бобровський, Інна Труфанова, Марина і Мішель Фальковичі. А твори «з дитячого Шолом-Алейхема» нагадають ще про одну яскраву грань його таланту. За словами режисера вечора, Миколи Чернявського, «нас цікавить не музейний, а живий Шолом-Алейхем, героїв якого і сьогодні бачиш довкола себе, чия любов до людей знаходить відгомін і в нашій власній творчості».

Ольга САВИЦЬКА
Газета: 
Рубрика: