Нині тільки у високогірних районах збереглася в чистому вигляді порода карпатських бурих корів — бурівок. Зараз, за словами голови правління ВАТ «Закарпатплемоб’єднання» Василя Терпая, «науковців турбує втрата чистоти породи через схрещування з іншими породами, бо можна підняти молочність і м’ясистість корів, але при цьому втратити їхню стійкість до хвороб». Такої ж думки й професори Ужгородського національного університету Михайло Тиводар, Василь Ілько, Іван Мандрик. Вони склали журі конкурсу на кращу корову «Міс Закарпатська бурівка-2003». Учені щиро вболівають за справу — голова журі М. Тиводар навіть окрему книгу видав «Традиції скотарства Українських Карпат другої половини ХI — початку ХХ століття». В книзі в основному відстежується складна доля закарпатської бурівки, яку в радянський час хотіли витіснити чорно-рябою породою корів, котру неможливо було прогодувати на бідних закарпатських грунтах. Це й доводили в селі Олешник Виноградівського району.
— Від переможниці конкурсної виставки Лесі, — розповів місцевий житель Василь Кіш, — трохи відстали корови Степана Любки, Степана Чейпечиа, Михайла Дору. За лактаційний період вони дають своїм хазяям від 4 до 6 тисяч літрів молока. Окремою групою на виставці були представлені «ласуні» тваринницького кооперативу «Нове життя». Дорідна корова Щітка родом звідти. Має продуктивність 7,5 тисячi літрів молока на рік. Вона стала чемпіонкою на галузевій виставці «Агро-2002» у Київській області. Успіх своєї «землячки» цього року повторила корова Кукла. Таких корів немало в олешницькому сільськогосподарському кооперативі...
Тому заступник директора цього господарства Степан Погоріляк і повідомив з гордістю, що від реалізації молока за останній період їхній колектив щорічно отримує близько 300 тисяч гривень «живих» грошей і 70 тисяч гривень чистого прибутку. А рентабельність «білого виробництва» коливається у межах 35—44 відсотків. Завдяки цьому маточне поголів’я в наступному році поповнять ще 60 телиць.
До речі, Міс бурівка Леся щодоби дає 29 літрів молока. Її господар зайвину реалізовує на базарі. Iз клієнтами проблем немає — жирне й пахуче Лесине молоко.
Виставка «Міс Закарпатська бурівка-2003» проходить утретє за ініціативою сільської влади. За задумом організаторів, визначення нових і нових «бурих міс» має стимулювати господарів поліпшувати селекційно-племінну роботу та відтворювати поголів’я, підвищувати продуктивність корів та надої.
«Збереження закарпатської бурої породи буде справді європейським ходом українських аграріїв, — вважає професор Михайло Тиводар. — Адже ця порода була сформована на основі місцевих карпатських корів шляхом їхнього схрещування з племінними бугаями, завезеними з Австрії, Швейцарії та Німеччини. Вона цінна не лише цією географією, а й тим, що набула величезної стійкості до непростих місцевих кліматичних умов, невразливості до хвороб, добре пристосована до природних випасів, які домінують у краї».