Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Міжнародний «прожектор»

19 травня, 2007 - 00:00

Спеціальний доповідач ООН з питань захисту та поширення права на свободу думки та її висловлення Амбеї Лігабо закликав українських журналістів до відповідальності і дотримання норм професійної етики.

Пан Лігабо — це вже третій Спеціальний доповідач ООН, який відвідав нашу державу. Між іншим, уряд оголосив про відкрите і постійно діюче запрошення в Україну всім механізмам ООН з питань захисту прав людини. Учора, 18 травня, Спеціальний доповідач ООН з питань захисту та поширення права на свободу думки та її висловлення Амбеї Лігабо (Кенія), що прибув в Україну на запрошення українського уряду, підсумував результати свого перебування в Україні під час прес- конференції. Упродовж кількаденного візиту пан Лігабо мав на меті з’ясувати стан свободи слова в Україні. За результатами свого візиту Спеціальний доповідач представить звіт та рекомендації на сесії Ради ООН з прав людини, що відбуватиметься в червні.

Аби детально проаналізувати стан свободи слова в Україні, Амбеї Лігабо зустрівся з представниками влади (зокрема, омбудсменом Ніною Карпачовою, Головою Конституційного Суду Володимиром Хандогієм, представниками Нацради з питань телебачення та радіомовлення та ін.), членами правозахисних та неурядових організацій. Але особливу увагу Спеціальний доповідач звернув безпосередньо на журналістів. У рамках свого візиту він зустрівся з 9-ма журналістами з Києва та регіонів, які постраждали під час виконання своїх професійних обов’язків. На прес-конференції пан Лігабо зазначив, що, за його висновками, багато журналістів в Україні перебувають під тиском. «Часто вони стають жертвами неправомірних арештів і залякувань, при чому нерідко — з боку місцевої влади», — наголошує він. Хоча пан Лігабо відзначив загальне покращення ситуації зі свободою слова в Україні, порівняно з 2004 роком, але застеріг, що політична боротьба, що активно розгортається в державі, може підірвати демократичні досягнення, в тому числі і в сфері свободи слова. Серед позитивних факторів, що діють на користь вільного висловлення думок, Спеціальний доповідач відзначає те, що в українському суспільстві відбувається відкрите обговорення питань, пов’язаних із порушенням свободи слова.

Показово, що в результаті проведених зустрічей Амбеї Лігабо відзначив, що українські журналісти мають слабку підготовку в питаннях професійної етики журналіста і дотримання права на недоторканість особистого життя. Саме з цим він пов’язує розповсюдженість в країні жовтої преси з «незрозумілими джерелами фінансування і навіть не зареєстрованих».

Пан Алан Скурбати, Радник з питань захисту прав людини Представництва ООН в Україні, що був присутній на прес-конференції, нагадав журналістам про те, що в доповіді Держдепартаменту США 2006 рік став найгіршим роком для журналістики за останній час. Було вбито 168 медійників тільки за те, що вони, за висловом Амбеї Лігабо, «ставили конкретні запитання урядам і корупціонерам». «Саме тому найголовнішим своїм завданням Рада ООН з прав людини вважає напрямлення міжнародного «прожектора» на державу, — зазначає Спеціальний доповідач, — я твердо вірю в те, що політична поляризація не може нівелювати мирне співіснування. Журналісти повинні відповідати за питання, пов’язані з мовленням і розповсюдженням інформації, необхідна прозорість у призначенні чи обранні керівників ЗМІ. А вони, в свою чергу, повинні мати право і можливість незалежно керувати своїми медіа без будь-якого політичного втручання».

Маша ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: