Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На абордаж!

Політтехнологи дають рецепти кандидатам
21 липня, 2004 - 00:00

Сьогодні, коли політики «взяли паузу» і відпочивають у теплих краях, ініціативу перед «виборчим штурмом» перебирають на себе політологи. Принаймні, так вважають організатори прес-конференції «Неурядові експертні центри України і Росії — учасники розробки політики у своїх країнах». Зустріч із пресою, зі слів директора київського Центру політичних досліджень і конфліктології М. Погребинського та директора російського Фонду ефективної політики Г. Павловського, стала черговим етапом на шляху «повномасштабної інтеграції експертних середовищ пострадянського простору». Фундаментом такої співпраці є, нагадаємо, угода про довгострокове співробітництво експертних центрів України, Росії, Білорусі та Казахстану, підписана на столичному форумі ще у березні. Продовженням «експертного діалогу» має стати програма про співробітництво, розробка якої, як запевняє М. Погребинський, вже розпочалася.

На думку голови ФЕП Гліба Павловського, сьогодні потрібно будувати «єдину систему» на просторі «євросходу». «Кінець- кінцем, ми не для того визволилися з-під управління Московського політбюро, щоб перейти під управління Вашингтонського чи Брюссельського обкому. Тому нам потрібно зізнатися, що ще багато років ми будемо розвиватися самі, і самі розроблятимемо власну модель політичного розвитку», — сказав Г. Павловський. Як з’ясувалося в ході прес-конференції, приводів для приїзду відомого в Україні російського експерта в Київ чимало. Один з них — підготовка до відкриття у Києві Російського клубу. «Це буде неурядова організація, що об’єднуватиме державних та недержавних представників, культурні, громадські та ділові кола, які висловлюватимуть свою точку зору з приводу російсько-українських відносин. Членами клубу будуть, все ж таки, російські громадяни, а українські будуть, скоріше, друзями клубу», — повідомив російський гість. Він також додав, що «клуб буде постійно діючим, а не лише до виборів». Вочевидь, Російський клуб стане ще одним «інформаційним майданчиком» для представників обох країн, поряд з уже існуючим у Києві з листопада 2001 року Російським медіа-центром. Сам Павловський вважає, що відкриття Російського клубу не є сенсацією. «Ну подумаєш, у Києві, до кількох десятків американських і європейських неурядових організацій додасться всього лише одна російська. Це не небезпечно, чесне слово. Це не боляче. Ми будемо робити приблизно те ж, але значно скромніше — висловлювати свою точку зору і добиватися того, щоб вона була почута», — запевнив радник голови адміністрації президента РФ.

На запитання журналістів про те, чи слід чекати напередодні цьогорічної виборчої кампанії на традиційний «десант» в Україну російських політтехнологів, директор ФЕП відповів ствердно. При цьому він додав, що «команди, які вже висаджуються в Україні», в основному «піратські». Їх завдання, за словами російського експерта, — отримати комерційну користь, продаючи, як правило, вже відпрацьовані прийоми і навички виборчих кампаній. Сам Павловський декілька разів повторив, що не вважає себе політтехнологом і попросив не чекати від нього якихось сенсацій у сфері політичних технологій. «Свого часу я працював у цьому бізнесі, я його знаю Але я не політтехнолог. Зараз я працюю у сфері розробки політики і політичних рішень, замовниками яких можуть бути влада, будь- яка партія чи комерційна структура», — наголосив він. Свою співпрацю «переважно з владою» пан Павловський пояснив тим, що «опозиція провідних країн Співдружності — України, Росії та Казахстану — політично і концептуально відстає від влади».

Не обійшлося і без очікуваних у цьому випадку прогнозів та оцінок. Щоправда, як відзначив пан Погребинський, спрогнозувати всерйоз результат жовтневої кампанії сьогодні не під силу жодній обчислювальній машині. Свою думку він пояснив тим, що «приблизно третина українських виборців, за даними практично всіх соціологічних центрів, ще не визначилася зі своїм остаточним вибором. Враховуючи те, що більшість такого електорату проживає на Сході і Півдні, аніж на Заході та Центрі України, результат у переддень виборів може перевернутися з точністю до навпаки по відношенню до зафіксованих сьогодні рейтингів». Пан Павловський зазначив, що в Росії дуже уважно слідкують за перебігом української виборчої кампанії. Він погодився з тим, що самого по собі рейтингу явно не достатньо для перемоги того чи іншого кандидата, тоді як запорукою успіху може стати грамотно проведена виборча кампанія. На думку керівника ФЕП, «перемагає той, хто правильно проаналізує інтереси виборців і осідлає ці інтереси».

Ірина КУХАР
Газета: 
Рубрика: