У Тернополі, в Українському домі «Перемога» 6 серпня відкрили фотовиставку, приурочену 70-річчю повстання у Варшаві проти гітлерівських окупантів, яке стало однією з доленосних і драматичних сторінок в історії Польщі. Шістдесят три дні, починаючи з 1 серпня 1944 року, польські повстанці боролися за свою столицю.
«Любов», «Молодість», «Дитинство», «Братерство» — лише декілька розділів експозиції. Зі світлин на нас дивляться молоді люди і навіть діти, яким по дев’ять-одинадцять років... Вони усміхнені, радісні і, якби не розруха на задньому плані, то це були би буденні фотографії, що закарбували щасливі миті життя варшавців. Але в інших розділах експозиції ми бачимо біль і трагедію. Показуючи виставку в Україні, її організатори мають на меті не лише передати героїзм повстанців, а й водночас засвідчити солідарність з українським народом, який переживає війну з Росією, що є зрадою з боку країни-сусіда.
«Тоді, 1944-го, поляки теж пережили цю зраду, — наголосив представник Інституту Національної пам’яті (Польща) Яцек Павловіч. — Коли поляки воювали за волю своєї столиці, на іншому боці Вісли стояла Червона армія, яка нічого не зробила, щоб допомогти повстанцям. Варшаві допомагала Італія, але літаки з провізією не могли навіть приземлитися на радянських аеродромах. А ті повстанці, які згодом втікали з Варшави, були заарештовані й заслані у сталінські табори. Це також показуємо на фото. Показуємо зраду Росії».
Тернопілець, політв’язень Григорій Мороз розповів «Дню, що в середині 1950-х разом з учасниками Варшавського повстання був у сталінському таборі на Крайній Півночі. «Це було в 1954 — 1955-х роках біля Інти, республіка Комі. Тоді разом ми і страйкували, і голодували, і вмирали разом», — пригадує він.
Для поляків Варшавське повстання стало великим історичним кроком до незалежності. Консул Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку Кшиштоф Савіцкий зазначає, що народився через 11 років після Варшавського повстання, але ця подія відіграла значну роль у становленні його як громадянина. «Я жив і вчився на пам’яті про Варшавське повстання, що її комуністи хотіли стерти або якось цим маніпулювати. Але, на щастя, їм цього не вдалося», — відзначив консул.
У Тернополі виставку відкрили за сприяння Тернопільської міськради. Переглянути її можна до 6 вересня. Заступник міського голови Тернополя Владислав Стемковський акцентував: «Те, що відбувається зараз на сході України, колись теж висвітлять у фотографіях. Але зараз ця трагедія триває, і тут знову фігурує Москва. Виникають запитання й щодо позиції деяких країн Європи. Варшавське повстання містить зразок подвигу і зради. Тому це досі актуально».