Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не час для ліквідації тимчасовості

22 квітня, 2000 - 00:00

Учора Верховна Рада зберегла тимчасові спеціальні слідчі комісії, незважаючи на те, що попередньої домовленості про ліквідацію цих комісій раніше досягнуто всередині парламентської більшості. Отже, депутати вкотре підтвердили стару істину про те, що немає нічого постійнішого, ніж тимчасове. За словами Віктора Пинзеника, неприйняття рішення зумовлене тим, що у різних груп і фракцій є власні інтереси, які не повністю збігаються із прийнятним для загалу рішенням.

За логікою, більшість комісій цілком можна скасовувати, оскільки вони виконали своє призначення і нині фактично не функціонують. Проте питання про їхню ліквідацію значною мірою не стільки організаційне, скільки політичне. Коментуючи «організаційний момент», народний депутат Юрій Ключковський в інтерв’ю «Дню» зазначив: «Незважаючи на те, що майже всі комісії вже виконали свої завдання, їх не можна закривати просто так — вони повинні відзвітувати про свою діяльність. І в цьому випадку буде видно, як і чим займалася дана комісія. Я думаю, що рішення про ліквідацію тимчасових комісій не було прийняте здебільшого тому, що частина депутатів, які входять до цих комісій, не бажає відмовлятися від кабінетів, телефонів та інших матеріальних благ, пов’язаних з їхньою роботою. Крім того, окремі депутати побоюються того, що їм не буде про що звітувати. Натомість деякі з цих комісій використовували і використовують як засіб політичного тиску — наприклад, комісію Суслова з вивчення діяльності Нацбанку».

Що стосується комісії Суслова, то буквально минулого місяця поставало питання про поновлення її діяльності. Враховуючи, що саме в цей час у парламенті тривало досить непросте обговорення програми уряду, багато з депутатів розцінили цю ініціативу передусім як метод політичного тиску на прем’єра. Так, Ю.Ключковський, зокрема, зазначив: «Комісія Суслова вже два рази звітувала перед Верховною Радою. Наскільки я знаю, відтоді не знайдено ніяких нових документів і сама комісія не робила нічого нового. Тому цілком виправданим було б ухвалити рішення про її ліквідацію».

Сам Віктор Суслов поінформував «День», що питання щодо припинення діяльності його комісії можна вирішити лише в «пакеті» з іншими комісіями. «Якщо ставити питання про припинення існування парламентської комісії з розслідування діяльності Нацбанку окремо, то воно навряд чи пройде, оскільки в парламенті наявні сили, які виступлять проти цієї пропозиції», — сказав В.Суслов.

Разом з тим, серед парламентських комісій є й такі, які відносно недавно розпочали свою діяльність і ще не мають якихось певних результатів: наприклад, комісія з розслідування обставин замаху восени минулого року на Наталю Вітренко, комісія Ярослава Кендзьора з розслідування діяльності колишнього голови ВР Олександра Ткаченка і деякі інші. Тому, видно, ці комісії будуть залишені. До питання про ліквідацію тимчасових комісій депутати мають намір ще повернутися. «Потрібно розв’язувати цю проблему — через існування 28 комісій Верховна Рада перетворилася на справжнісінький слідчий орган», — вважає В.Пинзеник.

Андрій МИСЕЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: