На майно Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» накладено арешт. У МВС заявили, що посадові особи ЧМП підозрюються в незаконному відчуженні майна на суму понад 400 мільйонів гривень. Попередньо встановлено: підозрювані, використовуючи реквізити підприємств з ознаками фіктивності й порушуючи план санації компанії, ухвалений у лютому 2006 року, уклали незаконні інвестиційні договори — без проведення відкритих торгів та узгодження з комітетом кредиторів і Міністерством транспорту та зв’язку. За цими документами фіктивні фірми взяли на себе частину боргових зобов’язань ДСК — на суму понад 30 мільйонів гривень — і отримали право власності на нерухоме майно ЧМП.
Серед незаконно переданих об’єктів — Міжрейсова база моряків площею понад 13 гектарів, адміністративна будівля на вулиці Дерибасівській (5 тисяч квадратних метрів), «Чорноморський яхт-клуб», пансіонат ветеранів флоту та інші об’єкти. Їхня ринкова вартість 2006 року складала близько 400 мільйонів гривень.
Чорноморська транспортна прокуратура порушила кримінальну справу за статтею 364-ю Кримінального кодексу України («Зловживання владою або службовим становищем»). Проведено першочергові слідчі дії.
13 листопада співробітники Чорноморської прокуратури провели обшук в офісі ЧМП. Голова Одеської облдержадміністрації Микола Сердюк зазначає, що обласна влада не має впливу на об’єкти пароплавства, що підпорядковані іншим структурам.
— Я поставив завдання начальнику управління СБУ в Одеській області розібратися в цьому питанні. Більшість із арбітражних керівників не можуть зберегти те майно підприємства, яким володіє Чорноморське морське пароплавство. Всього ж ЧМП на сьогодні володіє майже 40 пам’ятками архітектури, розташованими в центрі міста. Вони перебувають під управлінням Мінтрансу і Фонду держмайна, а не Одеської облдержадміністрації. Сьогодні є спроби поділити те нерухоме майно пароплавства, якого не дограбували на початку незалежності, коли 365 суден були розділені партійними та комсомольськими функціонерами, — зауважив Микола Сердюк і пообіцяв, що й надалі збирається контролювати ситуацію в пароплавстві.
У жовтні суд продовжив санацію ЧМП. Раніше Чорноморська транспортна прокуратура опротестувала проведення аукціону. За інформацією правоохоронців, адміністративні будівлі в центрі міста пропонувалися за цінами квартир, а судна — за цінами автомобілів. У серпні 2008 року за рішенням обласного Господарського суду санатором ЧМП був призначений Володимир Шнякін. Був прийнятий план санації підприємства. Володимир Шнякін пообіцяв, що «не дозволить розкрасти» майно ЧМП.
Перебуваючи в березні 2009 року в Одесі, голова Держкомітету з регуляторної політики та підприємництва Олександра Кужель повідомила, що Міністерство економіки позбавило Володимира Шнякіна ліцензії арбітражного керівника. Однак невдовзі ліцензія була відновлена. Міністерство транспорту та зв’язку оскаржувало в суді призначення цього санатора, зокрема тому, що воно не узгоджене з відомством.
Попереднім санатором був президент ДСК Євген Кожевін. Його в лютому 2008 року заарештували — за обвинуваченням у зловживаннях під час роботи на залізниці. У травні нинішнього року Заводський районний суд Миколаєва виправдав Кожевіна. За його словами, пароплавством цікавляться високопоставлені рейдери, імена яких він не назвав.
Навесні ЧМП було додане до переліку підприємств, що належать 2009 року підготовці до продажу. Розпорядження про це ухвалив Кабінет Міністрів.
1991 року на балансі ЧМП налічувалося 350 суден основного флоту і понад тисяча — допоміжного. До розпаду СРСР прибутки компанії досягали 1 млрд. дол. на рік. Однак уже 1993 року її борги перевищили 200 млн. дол. Того ж самого року був створений акціонерний концерн «Бласко», на чий баланс перейшли судна ЧМП. Більшість із них продана. Влітку 2008 року флот ДСК становили шість одиниць. 2003-го за рішенням Господарського суду Одеської області була почата процедура банкрутства ЧМП, а в лютому 2006 року за рішенням кредиторів компанії почалася процедура санації — фінансова підтримка підприємства, що дозволяє уникнути банкрутства та ліквідації.