Виступ Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка відбувся в ПК «Виборзький», і всі три дні зала на 1800 місць була переповнена. Санкт-Петербурзька преса зазначила, що таких високопрофесійних вистав і чудової гри акторів Північна Пальміра не бачила вже 15 років. Весь Невський проспект пістрявів величезними бігбордами з рекламою спектаклів. «Українці показали майстер-клас для російських колег, подарували театралам справжнє свято зустрічі з високим мистецтвом і повністю нокаутували критиків. Навіть якби вони й схотіли присікатися, то не було до чого. Тому замість критичних стрiл — лише хвалебні оди». Щойно франківці повернулися додому, я зв’язалася з художнім керівником Театру ім. І. Франка Богданом Ступкою, щоб із перших вуст дізнатися, дійсно так було насправді чи представники російських ЗМІ дещо прикрасили реальність?
— Гастролі дійсно пройшли на ура, — підтвердив Богдан Сильвестрович. — Вони відбулися завдяки ініціативі петербурзького продюсера Театру «Дiм» Наталі Колесник. Саме вона сама відбирала вистави для гастролей. Ми показали свою легендарну постановку «Тев’є-Тевель» і хіт минулого сезону «Наталку Полтавку».
Ви знаєте, петербуржці — справжні театрали й завоювати цю публіку ой як непросто. Але відчуття дихання залу, коли глядачі намагаються не пропустити жодного твого слова, погляду, дає такий потужний імпульс і дуже допомагає грати. Два вечори ми показували «Тев’є-Тевеля» і один — «Наталку Полтавку». Причому виступав наш перший акторський склад, і роль Виборного грав лідер «ВВ» Олег Скрипка. Сказати, що глядачі нас дуже тепло приймали, це нічого не сказати. Усі три вистави пройшли на супераншлагах. Коли у фіналі спалахувало світло в залі, мені здавалося, що публіка мало не на люстрах висіла. Серед глядачiв було чимало наших колег, зокрема Філіппенко, Вельямінов, Олейников, кінорежисер Месхієв, представники мерії Санкт-Петербурга та інші. Причому багато глядачів чекали наших артистів біля дверей Палацу культури, заходили в гримерки, бажаючи не просто отримати автограф, а й поспілкуватися українською.
— Вистави йшли з перекладом?
— «Тев’є-Тевеля» перекладала наша завліт Наталя Пономаренко, але я помітив, що в залі майже половина глядачів не вдягали навушників, а дивилася спектакль в оригіналі. А «Наталка Полтавка» йшла без перекладу, й усе публіка чудово розуміла.
— А з екс-киянами, нині зірками ВДТ Кирилом Лавровим і Валерієм Івченком зустрічалися?
— Цього разу не вийшло, але ми зустрічалися місяць тому. До речі, наприкінці жовтня з Кирилом Лавровим ми бачилися в Тбілісі. У Грузії відзначали 160-річчя Російського театру, й ми з Кирилом Юрійовичем були гостями ювілею, потім побували на новосіллі Тбіліського театру, спілкувалися з Робертом Стуруа. Чотири роки тривав капітальний ремонт будівлі, але тепер це не театр, а картинка. До речі, наступної весни в Грузії відбудеться фестиваль постановок Стуруа. На нього запрошені театральні колективи Аргентини, Росії й ми (франківці покажуть «Царя Едіпа». — Т. П. ).
— Якщо ви заговорили про плани, то що покажете в найближчому майбутньому?
— 9 грудня запрошую в наш театр на прем’єру вистави «Шякунтала» Калідаси. Його поставив Андрій Приходько — вперше на українській сцені глядачі побачать стародавній індійський епос. У спектаклі задіяні Лариса Руснак, Анатолій Помилуйко, Ярослав Гуревич та інші. А вчора режисер Сергій Маслобойщиков разом із франківцями розпочали читання п’єси Петера Вайса «Марат-Сад». Це наш спільний проект з «Гете-Інститутом». У ньому гратимуть провідні актори трупи Анатолій Хостікоєв, Євген Шах, Ірина Дорошенко, Микола Коляда, Богдан Бенюк, Поліна Лазова.
— А вас де побачимо?
— Мені, як художньому керівникові, треба, щоб активно працював весь наш колектив. Планується цього року провести ще одні, але вже масштабніші гастролі в Росії, щоб показати різні спектаклі нашого репертуару. Після виступів у Санкт-Петербурзі нас запросили приїхати в це місто ще раз. А як актор я вийду на сцену 10 грудня в «Царі Едипі». Зараз на телебаченні закінчуються зйомки серіалу «Приватне замовлення» — в ньому я граю олігарха. Так, щось останнім часом у кіно мені пропонують то гетьманів, то генералів, а то успішних бізнесменів грати — до чого б це?
P.S. Із 16 по 20 грудня в київському кінотеатрі «Жовтень» пройде кіновернісаж «Богдан Ступка запрошує друзів». Гостями легендарного актора будуть актори, режисери, продюсери, критики не лише з України, але й близького та далекого зарубіжжя. Відбудуться ретроспекція кращих кіноробіт Богдана Сильвестровича, а також буде показано абсолютно нові фільми, зокрема, прем’єра картини «Заєць над безоднею», зустрічі глядачів зі знаменитими майстрами кіно й, звичайно ж, із самим винуватцем — Богданом Ступкою.