Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Постраждають шахтарі та селяни

Названо соціальні ризики вступу до СОТ
22 липня, 2003 - 00:00

Міністерство праці та соціальної політики заявило про ймовірність зростання безробіття в Україні після вступу до Світової організації торгівлі. Міністр Михайло Папієв очікує на хвилю звільнень на українських підприємствах, які не зможуть витримати конкуренції з іноземними компаніями. Конкретних прогнозних розрахунків на цю тему уряд наразі не має. Проте міністр вже оголосив галузі, для яких загроза безробіття 2004 року буде найбільш актуальною.

Міністерство праці чекає, що вступ України до СОТ загрожуватиме скороченням штатів у вугільній промисловості та сільському господарстві. На сьогоднішній день ці галузі уряд вважає технологічно найбільш відсталими. Конкуренцію з імпортом вони витримують лише завдяки величезним державним дотаціям і високому ввізному миту. Але зняття митних бар’єрів є головним принципом вільної торгівлі, який декларується СОТ. Митна ставка понад 14% вважається в організації такою, яка потребує спеціальної аргументації. Популярний в Україні «захист вітчизняного виробника» такою причиною бути не може. Наприклад, для товарів сільського господарства середня митна ставка в Україні перевищує 60%. Подібна ситуація й на ринку вугілля. Якщо ж врахувати, що саме в аграрному секторі та вугільній промисловості на сьогоднішній день спостерігається один із найвищих у країні рівнів безробіття, загроза цим галузям виглядає вельми реальною.

Як компенсуючі заходи, за словами Михайла Папієва, уряд готує нові формули розподілу коштів із Фонду соціального страхування. У зв’язку з очікуваним зростанням витрат iз цього фонду в уряді поновилася дискусія про його приєднання до державного бюджету. Це могло б послужити додатковою гарантією, що всі соціальні виплати безробітним буде зроблено в повному обсязі. Але проти цього виступає голова Державного центру зайнятості (через який і проходять виплати) Володимир Галицький. За його словами, 1996 року подібний експеримент вже було проведено, і виявилося, що Держскарбниця обслуговувала витрати на виплату допомоги безробітним у останню чергу. Це призвело лише до штучного нагромадження боргів Фонду соціального страхування. Очевидно, що нинішня дискусія має стати компромісом, який враховує прогноз Мінпраці про збільшення кількості безробітних.

Тим часом до вступу України в СОТ залишилося трохи більше аніж півроку. Принаймні, про такі плани заявляє Міністерство економіки. Верховна Рада ще має прийняти п’ять законів, щоб узгодити з нормами Світової організації торгівлі держрегулювання експортних та імпортних операцій. Тобто буде зачеплено інтереси великого бізнесу, представленого в парламенті. Але стан міжнародного переговорного процесу про вступ до СОТ наразі також у тумані. Менше аніж третина країн, що входять до української робочої групи, підписали двосторонні договори з Києвом. Розуміючи, що Україна збирається підписати всі договори до кінця року, партнери за переговорами відклали найбільші претензії на останній момент. Зокрема, Австралія і Польща не проти домогтися значного зниження митного режиму для імпорту в Україну зерна та цукру. При цьому вони посилаються на останню ухвалу українського парламенту про пільговий імпорт зерна, яку прийнято під враженням червневої цінової кризи на продовольчому ринку. Якщо ці претензії задовольнять, не важко передбачити, що безробітних в українському аграрному секторі після вступу до СОТ буде ще більше.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: