Повінь, що почалася тиждень тому в південно-східній Європі, набуває все більших масштабів. Дунай, і так подолавши свій особистий рекорд затоплень понад сторічної давності, готується перейти за 10 метрову відмітку. Причиноюнинішньої повені стали сильні тривалі дощі плюс сезонний підйом рік, викликаний таненням снігу. Крім того, різко зросла швидкість течії ріки. Рівень води піднявся до критичного ще в чотирьох ріках регіону. Це означає, що вже найближчими днями багато які прибережні території країн, що лежать за течією головної водної артерії південно-східної Європи, буде затоплено. Виникає запитання — а чи не опиниться серед цих територій Україна, яка також має свій «шматок» Дунаю?
У Міністерстві надзвичайних ситуацій «День» запевнили, що на українському Дунаї стихійного лиха не передбачається. Хоча за інформацією того ж МНС, уже сьогодні там очікується подальше підвищення рівня води до позначок стихійних гідрологічних явищ. Цього тижня, внаслідок інтенсивного розвитку паводкової хвилі на Дунаї у Румунії на українській дільниці ріки очікується підвищення рівня води в Рені — до 540—560 см над нулем поста, а в Iзмаїле 380— 400 см, Вилково — 165—175 см з досягненням позначок стихійних гідрологічних явищ. Крім того, очікується подальше підтоплення території нафтобази і причалів Ренійського морського торговельного порту, причалів Iзмаїльського морського порту, господарчих об’єктів Iзмаїльського консервного та рибного заводів, низько розташованої ділянки міста Вилково.
Але одна річ — стихійні позначки, а інше — стихійне лихо. «Так, вода вийшла на заплаву річки і навіть трохи перейшла її, — розповідає начальник Управління прогнозування надзвичайних ситуацій Юрій Колесниченко. — Але ситуація не несе загрози стихійного руйнування, не несе загрози людським життям. Я вам гарантую, що Вилково не змиє. Тим більше, що північні сусіди вже зробили все, щоб у нас не було повені».
Що ж такого рятівного для України зробили сусіди, які зазнали стихійного лиха? Насамперед подякувати варто Румунії. Влада цієї країни вирішила спробувати відвести воду від міст і сіл та направити її на незаселені сільськогосподарські території. Учора прем’єр-міністр Румунії Калін Тарісеану і міністр навколишнього середовища Сульфіна Барбу заявили про майбутнє затоплення 92 тисяч гектарів орних земель. Якщо штучна повінь вдасться, то рівень води в Дунаї почне знижуватися вже сьогодні. У сусідній Болгарії запроваджено режим надзвичайної ситуації. Особливо активні роботи йдуть у Белграді, а також у м. Смедерево, що лежить від нього в 40 км на схід. У Сербії місцева влада всюди зміцнює дамби і набережні.
Оскільки повені тривають вже другий тиждень, існують побоювання, що побудовані загородження розмокнуть і не зможуть стримувати воду. Крім того, як вважають фахівці, рівень води може зрости настільки сильно, що загородження взагалі не зможуть стримати потоку.
Що примітно, ситуація в південно-східній Європі ніяк не вплинула на кількість туристів, що прагнуть туди поїхати. Принаймні, українських. У туристичній агенції «Яна» «День» запевнили, що путівки до Болгарії (там зараз, нагадаємо, запроваджено режим надзвичайної ситуації) на травневі свята вже давно розкупленi, й ще не звертався жоден клієнт, що бажав би цю путівку повернути. Та ж картина і в інших агенціях — бажання їхати в ту чи іншу країну залежить від її туристичної привабливості, фінансових можливостей, положення зірок на небі — але тільки не від метеопрогнозів. Повінню, українців, як з’ясувалося, не налякати.