Західна Україна поволі починає оговтуватися від повеней, які нахлинули зненацька минулими вихідними. Однак погода все ж не дає часу розслабитися. Ніч на 29 липня знову принесла зливи і нові підтоплення. Через сильні пориви вітру на ранок знеструмленими у чотирьох областях залишалися близько сотні населених пунктів.
Водночас, за даними МНС, на більшості територій рівень води поступово спадає. Проте на Дністрі у районі м. Галича Івано-Франківської області вода піднялася на 4 см. Загалом з 23 до 28 липня в Західному регіоні було підтоплено 40 601 житловий будинок, 33 882 га сільськогосподарських угідь, пошкоджено 360 автомобільних, 561 пішохідний міст, розмито 680,61 км автомобільних доріг.
Повінь стала причиною закриття кордону на Закарпатті. Через зростання рівня води у Тисі тимчасово припинено роботу пункту пропуску на українсько-румунському кордоні Сігету Мармацієй — Солотвино. Нині в аварійному стані перебуває залізничне полотно на ділянці між населеними пунктами Вікшани та Сучавою. Також лихо спіткало Городоцький район Львівської області. Внаслідок негоди 200 мільйонів кубометрів води затопили понад тисячу гектарів землі. Загалом, у Городоцькому районі залишаються підтопленими ще три населені пункти, а за одну ніч у села поступає близько 20 мільйонів кубометрів води. Зовсім відрізаним від великої землі залишається село Тершаків.
Тим часом депутати Львівської облради планують ухвалити звернення до Кабінету Міністрів України та Львівської ОДА щодо розробки державної та обласної програм протипаводкових заходів. Депутати проситимуть Кабмін належно поставитися до проблем захисту населених пунктів від повеней та паводків уже першого серпня.
«Ось уже майже рік Кабінет Міністрів не може погодити Регіональної програми протипаводкових заходів щодо захисту населених пунктів та територій гірських районів Івано- Франківської, Львівської та Чернівецької областей на 2008—2012 роки. Цей документ пройшов усі необхідні погодження на рівні органів місцевого самоврядування та виконавчої влади трьох областей і, на жаль, від грудня 2007 року застряг у владних столичних урядових кабінетах. Регіональними підрозділами Державного комітету України з водного господарства ще 2006 року розроблено проект «Створення ємностей для акумуляції паводкової води в заплаві р. Дністер». Реалізація цього проекту дала б змогу закумулювати 170 млн. куб. м паводкових вод і знизити рівень паводкової хвилі в басейні Дністра до двох- трьох м. Орієнтована вартість проекту — 80 млн. грн. А це у десятки разів менше збитків, які завдав удар стихії областям», — йдеться у звернені.
А на Буковині розпочали виплату компенсацій сім’ям загиблих. Отримати по 100 тис. грн. родичі загиблих можуть у місцевих відділеннях Ощадбанку. Чернівеччина втратила вісім осіб.
Тим часом стихія просувається територією України. Після Вінниччини зустріти негоду готується й Одеська область.
P. S. Що зараз потрібно? Передусім — Гласність! «День» намагається дати реальну картину подій на Західній Україні. Але цього замало — необхідно терміново підключатися всім інформаційним системам. І починати (хоч зараз) учитися працювати спільно! Адже чиновники ніколи дійсної картини нам не дадуть — вони перебільшать (або зменшать) реальні потреби, виходячи лише з інтересів. Люди ж, на місцях, також ніколи її не оцінять по-справжньому, дуже занурені вони зараз у своє горе й біду... Ось тут і має виявитися оперативність, об’єктивність і зацікавленість наших ЗМІ, тут вони мають нарешті разом відкинути всі свої розбіжності й почати працювати. Якщо зараз ми цього не зробимо, а продовжуватимемо тільки своє колишнє гламурне життя-буття — про нашу українську журналістику можна забути всерйоз і надовго!
ДО РЕЧІ
У сучасному світі повені прогнозуються. Що сталося в цьому випадку? Та чи можна було уникнути таких пагубних наслідків? Де були синоптики, МНС, місцева влада? Чому населення не знало про масштаби паводку, що на них чекає? Хто має відповісти за 30 людських життів, забраних стихією? До речі, ЗМІ повідомили, що в Росії пропонують ввести кримінальну відповідальність за несумлінні метеопрогнози. Може, в цьому є сенс?