Поки Віктор Янукович відпочиває в Криму, перший віце-прем’єр Микола Азаров, що заміняє прем’єра, активно працює. Днями під його керівництвом відбулося спільне засідання відразу трьох iз п’яти урядових комітетів. І, незважаючи на те, що захід тривав менше півгодини, на ньому було прийнято ряд важливих рішень.
Передбачалося, що головним питанням засідання стане постанова про Одеський інститут сухопутних військ, який планувалося перенести до Львова. Про цей навчальний заклад, до речі, нещодавно говорив і глава держави. 27 серпня в селі Нагуєвичи Президент заявив: «Я як головнокомандувач прийняв пропозицію, внесену Міністерством оборони, щодо створення відповідного інституту, і його буде створено». Подальшу долю інституту оприлюднив запрошений на засідання глава комітету з питань нацбезпеки і оборони Верховної Ради IV скликання, комуніст Георгій Крючков: «Рішення про створення на базі Одеського інституту сухопутних військ військового інституту в рамках Одеського технічного національного університету прийнято, головне — вдалося зберегти кадри і базу». Тим часом, незважаючи на те, що у Львові все ж буде створено інститут, головним залишиться одеський ВНЗ. Там, за словами пана Крючкова, буде факультет військової підготовки студентів за програмою офіцерів запасу, факультет післядипломної підготовки військових фахівців, підрозділи вивчення військовослужбовцями іноземних мов, центр адаптації звільнених зі служби і членів їх родин, офіцерські курси Генштабу ЗСУ, науковий центр бойового використання сухопутних військ і Одеський ліцей з посиленою військовою підготовкою.
Проте головним питанням засідання стало скорочення повноважень Віктора Ющенка. «Ми усуваємо право Президента давати доручення уряду, а також залишаємо за ним можливість призупиняти рішення одночасно із зверненням до суду»,— констатував заступник міністра Кабінету Міністрів Олександр Лавринович. Реакції Віктора Ющенка на дане рішення членів Кабміну наразі не було.
Крім того, на засіданні під керівництвом Миколи Азарова було призупинене виконання одного з останніх розпоряджень екс-прем’єр-міністра Юрія Єханурова — про надання регіонам додаткових субвенцій в розмірі півтора мільярда гривень.
Цього ж дня Кабінет Міністрів повідомив про звільнення першого заступника голови правління НАК «Нафтогаз України» Ігоря Васюника і заступників голови правління Володимира Литвина та Всеволода Шперуна. Пан Васюник займав посаду першого заступника голови правління НАК iз 11 травня 2006 року. Пан Литвин обіймав посаду заступника голови з 30 грудня 2005 року, а пан Шперун — з 27 липня 2005 року. Всі вони були призначені з ініціативи нинішнього глави наглядової ради компанії народного депутата Олексія Івченка, який з квітня минулого по травень поточного року обіймав посаду голови НАК. Раніше уряд заявляв про намір звільнити дев’ять iз 11 заступників голови правління НАК «Нафтогаз України».
ДО РЕЧІ
Представник Президента в парламенті Юрій Ключковський вважає, що Кабмін не може позбавляти Президента права давати йому доручення. «Не Кабінет Міністрів визначає, як діє Президент. Те, що Кабмін залишається підконтрольним президенту, витікає з тексту Конституції», — наголосив Ключковський.
«Я хочу нагадати, що Україна не стала парламентською республікою після конституційної реформи, вона залишається парламентсько-президентською республікою, а це означає, що президент має вплив на органи влади, і передусім на органи виконавчої влади. І тому для здійснення своїх повноважень, в рамках цих повноважень він повинен мати право давати свої доручення міністрам. Він це право має, і Кабінет Міністрів не може це право у нього відібрати», — наголосив Ключковський.
Разом iз тим радник Президента Микола Полудьонний висловив бажання спочатку побачити рішення Кабміну. «Якщо мова йде про укази і розпорядження Президента — це одна справа. І тоді це не відповідає закону. Якщо мова йде про резолюції або так звані доручення, то це швидше традиційна форма, яка існувала за старої Конституції. І оскільки 1 січня змінилася Конституція, то ця традиція може відійти», — зазначив він.
За словами Полудьонного, Президенту давалася відповідна аналітика, і з початку 2006 року Ющенко звертався до Кабміну «з листами».
Радник Президента також висловив упевненість, що Президент має право вимагати від Кабміну звіту щодо важливих питань, таких як нацбезпека або дотримання прав людини. «Якщо Кабмін не погоджується з якимсь указом Президента, то він може його оскаржити в Конституційному Суді», — додав радник Ющенка.