Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про моральне лідерство

Премію «Світло справедливості» отримав Мустафа Джемільов
13 липня, 2011 - 00:00
ФОТО АНДРІЯ КУБ’ЯКА

Глава меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемільов став лауреатом премії «Світло справедливості». Премію заснувала два роки тому канадійка українського походження Анастасія Шкільник — наймолодша дочка юриста Михайла Шкiльника (1891—1972), її вручають за моральне й духовне лідерство в Україні. Торішній, перший, лауреат премії — письменник Євген Сверстюк.

Маємо зазначити, що, на превеликий жаль, постать Михайла Шкільника маловідома в Україні. Народився в селі Сурохів, що біля Ярослава (нині — територія Польщі). Освіту здобув у Львівському та Краківському університеті. За часів Української Народної Республіки служив у міністерстві економіки та торгівлі, очолював департамент консульської служби в міністерстві закордонних справ. Після повалення УНР повернувся до Західної України, працював суддею, був міським головою Перемишлян. Ризикуючи не тільки власним життям, а й життям рідних, урятував лідера ортодоксальних євреїв, рабина Рокеаха. Згодом емігрував до Канади. Крізь усе життя проніс любов до рідної землі.

Цього року також вручили молодіжну премію, стипендію «Світло і справедливість», студентові п’ятого курсу гуманітарного факультету УКУ Святославові Турканику.

Мирослав МАРИНОВИЧ, віце-ректор УКУ:

— Мустафа вирізняється абсолютною вірністю демократичним ідеалам. Він — постать світового рівня. Якщо подивитися на історію ненасильницького руху спротиву в усьому світі, то серед імен, таких, як Ганді, ви неодмінно надибаєте й ім’я Джемільова. Я не уявляю собі, що було би в Україні, якби не Мустафа. Ми, напевне, мали б так звану кримську проблему, мусульманську проблему. Думаю, що маємо багато політичних чинників, в тому числі — і поза Україною, які дуже хотіли б, щоб ми цю проблему отримали. Лідер кримських татар — саме та людина, яка не допускає цього варіанта. Це не лише знана політична постать, а й дуже потужна моральна фігура.

Джевджет КУРТУЛЕРОВ, ветеран кримськотатарського національного руху, член меджлісу:

— Махатма Ганді, Мартін Лютер Кінг, Андрій Сахаров, генерал Петро Григоренко — ми вважаємо Мустафу послідовником цих людей, а значить, ставимо в один ряд із цими відомими борцями за справедливість в усьому світі. Найголовніша риса, що об’єднала цих людей, — принцип ненасильства, який вони застосовували у відновленні справедливості. Премія «Світло справедливості» — це ще один аспект визнання внеску Мустафи Джемільова не тільки в життя кримських татар, а й у розвиток загальнодемократичних стандартів і прав людини.

Рефат ЧУБАРОВ, заступник голови меджлісу кримськотатарського народу:

— Двадцять років незалежності України, що супроводжуються складними, нерідко суперечливими процесами у внутрішній і зовнішній політиці, знову і знову повертають суспільство до усвідомлення того, що саме принципи моралі, справедливості, добра мають бути вкорінені в життя. Ми, кримські татари, свідомі того, що чисельно не є величиною, яка може кардинально змінити життя України. Але ви, українці, повинні бути впевненими, що ми є вашими союзниками. Ми ніколи не лукавили. Кажемо, що хочемо добра своєму народові. Кажемо, що всі, до останнього, повернемося до Криму. І будемо щасливими тільки тоді, коли Україна буде щасливою. Дякую львівській громаді за вибір Мустафи Джемільова. Мені здається, що, попри географічну відстань, живемо поруч — обстоюємо одні й ті ж самі ідеали, принципи. А це говорить про те, що народи, які виборюють свою правду, завжди справедливі до інших.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: