Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Реформи» в енергетиці

пропонують оплатити громадянам
10 листопада, 2001 - 00:00

Учора прем’єр-міністр Анатолій Кінах, реагуючи на критичні зауваження Президента і преси, а також тиск профспілок вугільників, провів у Кабміні нараду з вугілля. Урядова програма «Українське вугілля», розрахована на 2001-2010 роки, не працює, та й не сприймається шахтарями як основа для співпраці, поки не має бюджетного фінансування. Як сказав «Дню» лідер ППВПу Віктор Турманов, це питання і сьогодні не вирішене, а тому не виключено, що вслід за акціями протесту біля Кабміну та Верховної Ради, запланованими на 13 листопада, шахтарі, не дивлячись на незаповненість вугільних складів ТЕС, знову можуть вдатися до невідвантаження видобутого вугілля.

Тим часом, перебуваючи у Львові — центрі регіону, одного з найбільш проблемних з погляду зимових перспектив (як писав у п’ятницю «День», більше третини населення області не забезпечене теплом, а у багатьох будинках опалювальний сезон може й не розпочатися), — міністр палива й енергетики Станіслав Сташевський у четвер висловив задоволення високим рівнем підготовки ТЕК України та Львівської області, зокрема, до роботи у зимовий період.

Також загадковою виглядає і його заява про те, що паливно- енергетичний комплекс напередодні виборів до парламенту необхідно максимально деполітизувати. При цьому міністр висловив сумнів стосовно того, що до парламентських виборів будуть змінені тарифи на електроенергію для населення, — повідомляє Інтерфакс-Україна.

Того ж дня, коли сумнівався С.Сташевський, Всесвітній банк відкрито оголосив, що прямою умовою отримання Україною до кінця 2001 року другої частини траншу кредиту за програмною позикою є прогрес у приватизації обленерго. Директор ВБ по Білорусії та Україні Лука Барбоне (після закінчення переговорів з першим віце-прем’єром України Олегом Дубиною) повідомив, що у Києва є «дуже високі» шанси отримати до кінця 2001 року ці $100 млн. Він цілком популярно пояснив, що під прогресом у приватизації обленерго має на увазі виконання урядом України зобов’язань щодо підвищення тарифів на електроенергію, яку розподіляють приватизовані обленерго. «Я цілком упевнений, що якщо не будуть виконуватися ці умови стосовно тарифів, після продовження процесу приватизації, участі погоджувальних рад у приватизації, не можна буде говорити про який- небудь прогрес у цій галузі», — сказав він. Всесвітній банк «чекає» від українського уряду відповідних рішень. У випадку, якщо міністерські стільці вранці заскриплять позитивно, то, можливо, наприкінці листопада або у перших числах грудня, ВБ прийме і своє рішення... Відповідаючи на запитання, чи помітна політична воля нинішнього уряду розв’язувати ці питання, Л.Барбоне сказав: «Так, нам про це говорили досить відверто».

Після офіційної зустрічі з Л.Барбоне перший заступник голови українського парламенту Віктор Медведчук повідомив, що суму, необхідну для підвищення тарифів, уже закладено до бюджету. Але при цьому, як повідомляє Інтерфакс-Україна, зазначив: «Це рішення є злочинним щодо України, і я впевнений у такій категоричній оцінці». За словами першого віце-спікера, Україна потрапила у складну ситуацію. З одного боку, підвищення тарифів на електроенергію, як і подальша приватизація обленерго, є необхідністю, а з іншого, — підвищення цін «неминуче призведе до подорожчання життя в Україні».

Досі збільшення енерготарифів відбувалося за рахунок зростання оптової ціни на електроенергію, — повідомила «Дню» фінансовий директор Чернігівобленерго Ольга Патраманська. А ось ціна транспортування і постачання електроенергії — частка обленерго — вже багато років залишалася без змін. Сьогоднішній стан передаючих мереж, на думку фінансового директора, близький до критичного — рівень зносу по Чернігівобленерго — 55%. «Зрозуміло, що зима не буває без снігопадів і ожеледиці, та мережа повинна бути до цього готовою, а при сьогоднішніх тарифах, коштів на її реконструкцію і технічне оновлення, на створення необхідних запасів на випадок аварійних ситуацій немає». За словами О.Патраманської, у тарифі не враховано й необхідність страхування мереж, які сьогодні майже безперешкодно розкрадаються (коштів на охорону також немає). «Ціна повинна реально компенсувати витрати компаній на надійне транспортування і постачання електроенергії, — говорить фахівець, — інакше споживач може просто залишитися без електроенергії, без світла, як було минулого року, коли вся Україна займалася ліквідацією наслідків стихійного лиха, що уразило електросистему в ряді областей».

Таким чином, після «посилених» новацій на енергоринку та продажу шести обленерго, Україна виявилася перед вибором: або не підвищувати тарифи — і тоді отримати проблеми з кредитами та деградацію обленерго, або підвищувати — і тоді вдарити по своїх громадянах.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: