Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

РЕГIОНИ

16 березня, 2005 - 00:00

Щедрість міліції оцінила прокуратура

Прокуратура Дніпропетровської області виявила численні порушення в роботі доброчинних фондів, створених для підтримки місцевої міліції. Як повідомив на прес-конференції заступник обласного прокурора Олег Ричка, 60 подібних фондів існували практично при кожному РВВС, а три найбільші значилися при обласному управлінні. Гроші, і чималі, надходили від різних підприємств. Причому, як вважають у прокуратурі, аж ніяк не завжди добровільно. Вони мали прямувати на зміцнення матеріально-технічної бази дніпропетровської міліції. Проте, як показала перевірка, контроль за витрачанням коштів був вельми відносний.

Так, Дніпропетровський обласний фонд сприяння боротьбі з організованою злочинністю на гроші від добродійної допомоги купив 9 недешевих іномарок загальною вартістю понад 500 тисяч гривень. Після цього авто передали в приватну власність міліцейським керівникам. У довгому списку покупок, які здійснювалися на гроші добродійних фондів, — комплекти постільної білизни вартістю «в місячну зарплату держслужбовця», пральні машини, DVD-плеєри, дорогі сувеніри приблизно по одній тисячі доларів США кожен, оплата обідів у ресторанах і навіть придбання двох гральних рулеток — «для подарунків колишнім керівникам МВС, керівникам управління внутрішніх справ і Дніпропетровської області». «Усе це, — відзначив О. Ричка, — при тому, що в міліції часто бракує бензину для виїздів за викликом громадян або на місце скоєного вбивства, а то й просто для придбання канцелярських товарів». На думку прокуратури, подібне стало можливим внаслідок того, що витрачання грошових коштів ніхто, крім міліцейського начальства, не контролював. За фактами виявлених порушень прокуратура Дніпропетровської області порушила дев’ять кримінальних справ, три з них пов’язані зі зловживанням службовим становищем чинів міліцейського начальства, повідомляє Вадим РИЖКОВ , «День».

Хмельницький сортує сміття

Учора у 258-тисячному Хмельницькому зібрано понад 700 кубічних метрів побутових відходів. «Щомісяця збираємо до 21000 кубічних метрів цього «добра». Свідками сортування та здачі на переробку частини цих відходів — скла, поліетиленових пляшок, паперу — стали італійці», — повідомив для «Дня» начальник підприємства «Спецкомунтранс» Петро Храпач. Зарубіжні гості віддали належне трудівникам муніципальної служби за те, що, обмежуючи шкідливий вплив відходів життєдіяльності міста на довкілля та здоров’я людини, вони ще й заробляють гроші. Хмельницький став одним із трьох міст України, де впроваджується проект «Інтегрований цикл поводження з відходами: техніко-економічне обґрунтування та заходи технічної допомоги». Роль донора виконує міністерство промислової діяльності Італії. Кошторисна вартість проекту — 602 тисячі євро. «На цьому важливому етапі ведеться розробка техніко-економічного обґрунтування проекту, запланованого на впровадження в листопаді 2006 року. Підвищуємо кваліфікацію трудівників комунальної служби», — вказав Петро Храпач. Увагу італійців саме до Хмельницького він пояснює тим, що «у місті ця робота ведеться на високому рівні — щороку виборюємо призові місця у змаганні». І складає прогноз, що «вже ближчим часом відбудеться залучення інших міжнародних інструментів у важливу сферу житлово-комунального господарства міста». На обивательському рівні активна участь італійців у програмі санітарної очистки міста обґрунтовується тим фактом, що багато представниць Хмельницького трудяться в цій сонячній країні, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».

Критики «пропорційки» не заспокоюються

Чим ближче парламентські та місцеві вибори 2006 року, тим частіше звучать голоси про необхідність коригування виборчого законодавства. Останнім часом, окрім цілком зрозумілих ремствувань нинішніх «мажоритарних» депутатів, які пропонують хоча б часткове повернення до тих чи інших форм індивідуального обрання парламентарів, активність на цьому напрямку стали виявляти аналітики, які відносять себе до числа незалежних. На недавньому засіданні Житомирського прес-клубу реформ заступник керівника проекту «Сприяння організації виборів в Україні» Агентства США з міжнародного розвитку Володимир Ковтунець наполягав, що пропорційна система з обранням депутатів за закритими (точніше фіксованими) списками, введена новим українським законодавством, не застосовується в жодній розвинутій європейській країні. На його думку, в цю систему слід внести корективи — від складення регіональних списків до надання права виборцям визначати місце того чи іншого депутата в списках. Тоді ті, хто обирає, мав би більше можливостей впливу на формування як партійних списків, так і корпусу депутатів, які можуть пройти до парламенту від тієї чи іншої партії. Задля запобігання виникнення так званих «ратушних» партій, які мають вплив тільки в певному місті або регіоні, вважає експерт, необхідно розширити коло суб’єктів місцевих виборів. Інший експерт названого проекту Сергій Кальченко у свою чергу піддав сумніву конституційність окремих положень нових виборчих законів, особливо щодо недостатнього, за його висновками, забезпечення права виборців обирати депутатів прямо та безпосередньо і права громадян висуватися депутатами. При цьому питання, яким чином буде забезпечена політична відповідальність того чи іншого депутата, якщо він, як і раніше, не буде пов’язаний із якоюсь партією (кореспондент «Дня» поцікавився названим аспектом), шановні аналітики фактично обійшли, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ , «День».

За чесний суд

Виробити конкретні пропозиції щодо змін у законодавстві України, пов’язаних із діяльністю судової гілки влади, — таку мету поставили перед собою учасники Всеукраїнської конференції регіональних правозахисних організацій, яка відбулася у Львові.

Уже вдруге, спочатку в Дніпропетровську, а тепер й у Львові, представники найбільших правозахисних організацій України говорили про нагальні проблеми захисту прав і свобод громадян. Необхідність реальних змін доводилась на конкретних прикладах, судових матеріалах, в зал запрошувалися потерпілі…

Після дебатів учасники конференції висловили такі надії: «наші правозахисні напрацювання, здається, нарешті, стають потрібними представникам влади, що проголосила будівництво України на базі верховенства права, без принижень, страху й обману». Резолюція конференції, яка вмістить пропозиції двох форумів правозахисників, буде передана на спеціальні слухання у Верховну Раду.

На запитання журналістів, яких змін домагатимуться учасники конференцій у першу чергу, голова Партії правозахисту Денис Костржевський сказав: «У законі про судоустрій записано: критикувати рішення суду забороняється. На нашу думку, це пряме порушення елементарних прав людей». Критика має бути складовою частиною свободи слова, свободи думки. Друге — система суддівства є непрозорою, рішення приймається за закритими дверима і дуже часто буває так, що люди не мають можливостей дізнатися про реальний перебіг подій. Хоча в Конституції записано, що суди є гласними, за винятком окремих випадків. Пропонуємо ми зробити систему громадського контролю за діями судів. Чому б, приміром не утворити систему моніторингу судових рішень? Відслідковувати якісь резонансні справи і давати громадськості, засобам масової інформації для обговорення. Варто докорінно переглянути й систему призначення суддів. Зараз суддів призначає Верховна Рада, пожиттєво і вони відчувають себе безкарними. Потрібно прийняти закони про вибори на посади суддів уперше та звільнення їх із посади; прискорити рішення про інститути народних засідателів і присяжних».

Учасники акції запропонували створити при Верховній Раді (з залученням провладних організацій) банк даних про скарги громадян на рішення судів повідомляє Ірина ЄГОРОВА , «День».

Газета: 
Рубрика: