Щоб порахувати, скільки торговельно-розважальних центрів з’явилося в столиці за останні роки, не вистачить пальців рук десятка людей. Ще один такий центр може з’явитися на території Національного ботанічного саду ім. М. Гришка. Виділили землю під забудову депутати Київської міської ради. І їх не зупинив ні статус національного, ні важливість Ботанічного саду для Києва і його мешканців, та й для інших країн світу. Як писав «День» у №167—168, Ботанічний сад ім. М. Гришка входить у число найкращих у світі. Чи збереже він за собою це звання, якщо на його території збудують торговельний комплекс? Наразі за цілісність території Ботанічного саду борються і його працівники, і екологи, а нещодавно за справу взялася київська прокуратура.
— Київська прокуратура має намір добитися скасування виділення землі в Ботанічному саду імені Гришка під будівництво торговельно-розважального центру. Вона визнала, що таке рішення прийняте з порушенням вимог земельного та містобудівного законодавства, — розповів науковий співробітник Національного ботанічного саду ім. М. Гришка Володимир Кваша. — Офісний центр, який ТОВ «Янтра» планує побудувати у ботсаду, був представлений на засіданні Містобудівної ради ще в січні 2008 року. Архітектори, що засідали, ухвалили доопрацювати містобудівне обгрунтування та визначити параметри будівництва. У лютому 2010 депутати Київської міської ради прийняли рішення про виділення землі на вулиці Мічуріна, 56 — для будівництва офісно-торговельно-розважального комплексу з підземним і наземним паркінгом. Під будівництво депутати виділили 87 соток. Однак частина території за вказаною адресою 13 соток належить ботанічному саду. А оскільки ці землі входять до природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, то будувати тут заборонено.
Однак поки що така заборона інвесторів не лякає. На щастя, на ділянці Ботанічного саду ніяких робіт вони не ведуть, однак чи надовго таке затишшя? За словами Володимира Кваші, всі надії покладають на рішення прокуратури. Та коли саме вона розгляне ситуацію Ботанічного саду, якщо на її рахунку сотні справ, поки що невідомо.
— Коли мова йде про територію природно-заповідного фонду, буде смішно, якщо суд вирішить, ніби головний Ботанічний сад країни є менш важливим, ніж 13 соток землі для павільйону торговельно-розважального центру, — коментує ситуацію заступник голови Національного екологічного центру Олексій Василюк. — Будь-яка зміна меж Ботанічного саду, навіть на 20 сантиметрів, вимагає відповідного указу Президента, бо й створювався сам сад вищими органами влади країни. Посунути ці межі можна лише в тому випадку, якщо на це є необхідне наукове обгрунтування, тобто науковці кажуть, що це доцільно й важливо для охорони довкілля. Ясно, що наукового обѓрунтування на будівництво торгового центру поблизу саду немає і не може бути. Для будівництва частини цього центру на території саду указу Президента теж ніхто вибивати не буде. Разом із тим територія природно-заповідного фонду — недоторкана, незалежно від того, які об’єкти тут розташовані. Навіть якби на цій ділянці стояло службове приміщення Ботанічного саду, яким мало користуються, все одно немає законодавчих підстав, щоб вилучити її для комерційних потреб інвестора.
Чомусь більшість подібних будівництв у Києві супроводжуються протестами громади чи екологічних організацій. І хоч би раз за вирішення подібних проблем взялася котрась із політичних партій, навіть заради піару. Можливо, напередодні чергових виборів хтось-таки візьметься за збереження саду національного значення.