Відкриваючи вчорашній брифінг віце-прем’єр-міністра і міністра соціальної політики Сергія Тігіпка, якому деякі експерти готують прем’єрське крісло, модератор теж зробив мимовільний натяк, назвавши його прем’єром. Чи реалізується ця обмовка за Фрейдом, покаже час. Проте Сергій Леонідович продемонстрував журналістам, що тримає курс на майбутнє. Так, відповідаючи на запитання «Дня» про перспективи введення другого накопичувального рівня пенсійної системи, він зазначив, що сьогодні багато які країни знижують рівень відрахувань у такі системи. «Отож не поспішатимемо», — сказав віце-прем’єр і пообіцяв до нового року підготувати відповідні документи і 2014-го запустити систему пенсійних накопичень громадян.
І більшу частину свого спічу на брифінгу віце-прем’єр також присвятив майбутньому України — дітям, причому обділеним батьківською опікою. Розповідаючи про указ Президента, яким затверджено національну стратегію профілактики соціального сирітства до 2020 року. За словами Тігіпка, в Україні сьогодні 97 тисяч сиріт. Щороку ці дані зростають ще на 10 тисяч, причому з них 8 тисяч стають сиротами за живих батьків — це діти, батьки яких позбавлені батьківських прав.
Стратегія, за словами віце-прем’єра, розроблялася спільно з міжнародними й українськими громадськими організаціями. У стратегії три напрями. Перший — профілактика сімейних проблем. Розбиратися з ними і працювати із сім’ями, не допускаючи до того, щоб дітей позбавляли батьків, доведеться інституту соціальних дільничних. До роботи вже приступили майже 10 тисяч таких фахівців. І ще дві тисячі належить прийняти. Тігіпко вже й сьогодні задоволений результатами їхньої роботи. Виявлено 104 тисячі сімей, що потребують допомоги. А 47 тисяч поставлено на постійний соціальний супровід. Лише цього року дільничним вдалося попередити відлучення від сімей близько 800 дітей, а понад 250 повернено з інтернатів у біологічні сім’ї. Триває експеримент зі створення так званих патронатних сімей, куди направлятимуть дітей із неблагополучних сімей, поки їхні батьки проходитимуть лікування. Таким чином, і дітям, і батькам дається шанс на об’єднання.
Другий напрям боротьби із соціальним сирітством — це поступовий перехід від інтернатів до сімейних форм виховання. «Тільки в сімейних формах виховання, — підкреслює Тігіпко, — дитина може отримувати необхідний досвід і соціальну адаптацію, що дозволяє повноцінно влитися в життя після досягнення 18 років. Коли вона позбавляється опіки держави...». І тут основним принципом буде формула «гроші ходять за дитиною». На ці цілі, як повідомив Тігіпко, 2012 року передбачено 382 мільйони гривень. Кожній сироті до шести років виділяється 1860 гривень, а після — 2362 гривні. За словами Тігіпка, розвиватимуться також дитячі будинки сімейного типу, надаватиметься матеріальна допомога опікунам і прийомним сім’ям.
Третій напрям стратегії — повернення дітей у біологічні сім’ї. Якщо батьки не позбавлені батьківських прав, то діти, за словами Тігіпка, повинні якомога менше перебувати в інтернатах. А якщо в сім’ї виникає неблагополучна обстановка, то дитина може передаватися в центр соціально-психологічної реабілітації (в Україні вже створено 60 таких установ) на строк до дев’яти місяців. «За цей час, — говорить Тігіпко, — нам треба зробити все можливе, щоб батьки виправились і змінили свій спосіб життя, щоб не позбавити їх батьківських прав». «До 2020 року, як повідомив віце-прем’єр, ми практично не матимемо дітей в інтернатах — кожна дитина матиме сім’ю». Механізм «гроші ходять за дитиною», на думку Тігіпка, дуже добре працює.