Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спекотно!

Міністр охорони здоров’я радить пити, але не випивати
30 липня, 2005 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Найближчими днями на Україну, схоже, чекає випробування спекою. За даними Гідрометцентру, вихідними і в понеділок у Києві очікується до 34 градусів тепла. А в південних регіонах країни — і поготів до 37.

У зв’язку з цим міністр охорони здоров’я Микола Поліщук звернувся до українців. Як передає прес-служба МОЗ, звернувся, насамперед, як лікар. Адже з настанням літа, особливо в дуже спекотні дні, частішають випадки складних захворювань, які нерідко мають летальні наслідки через необдумані дії самих же потерпілих або людей, у колі яких вони відпочивають.

Отже, як радить міністр, щоб зберегти необхідний водний баланс, треба випивати за добу не менше трьох літрів рідини, краще — воду з соком лимона або квас (від солодкої води може підвищитися артеріальний тиск, а від мінеральної — виникнути подразнення слизової оболонки шлунка). Холодне пиво вживати небажано — воно збільшує навантаження на серце. Вживання міцніших алкогольних напоїв у спеку категорично протипоказане. «А отже — варто відмовитися від масових святкувань», — радить Микола Поліщук.

Він також зазначив, що особливо обережними в спеку треба бути людям похилого віку. З малюками краще гуляти в тіні, і час від часу змочувати їхнє тіло вологою хустинкою. Обмежити перебування на сонці бажано й тим, хто вживає деякі ліки, наприклад, сульфаніламідні препарати, біологічно активні добавки, гормональні препарати. Не треба зловживати сонячними ваннами. Найкориснішим для їх прийому вважається час до 11-ї години ранку і після 17-ї години, але у зв’язку з нинішнім потеплiнням виходити на сонце варто пізніше 17.00.

На ніч, рекомендує міністр, треба пити відвар м’яти — він позитивно впливає на загальний стан організму, поновлює роботу нервової системи, судин, є загальнозміцнюючим засобом. Хороший порятунок у спеку — кондиціонер, якщо ж його немає, як один із варіантів — завішувати вікна мокрими простирадлами.

Коли з’являється хоч один із таких симптомів, як загальна слабкість, головний біль, запаморочення, шум у вухах, сонливість, спрага, нудота, прискорення пульсу і дихання, підвищення температури тіла, загальмований психічний стан або психомоторне збудження, втрата свідомості, судоми — це свідчить про те, що розвивається загроза для життя».

М. Поліщук також радить для надання невідкладної допомоги «негайно винести потерпілого в прохолодне місце, забезпечити доступ свіжого повітря, звільнити від одягу, дати випити холодної води, на голову покласти холодний компрес. У важчих випадках необхідно обгорнути потерпілого простирадлом, змоченим у холодній воді, облити прохолодною водою, покласти лід на голову та пахові ділянки. Якщо після проведених заходів хворому не покращало, треба викликати «швидку медичну допомогу».

Підготувала Ірина КОНОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: