Храмів на честь святителя Миколая Чудотворця на Волині майже сорок. Владика Ніфонт, керуючий Волинською єпархією Української православної церкви, під час відкриття виставки зазначав, що цей святий — здавна шанований православними, зокрема й волинянами. Бо практично у кожній волинській хаті має бути ікона з образом святителя. Для православного люду Миколай Чудотворець є уособленням найголовніших християнських цінностей: милосердя, добра, співчуття, любові до ближнього. На виставці у Музеї волинської ікони представлено понад сто експонатів із колекцій Волинського краєзнавчого музею, Музею волинської ікони, Державного історико-культурного заповідника міста Острога, Музею книги і друкарства Острога, Любомльського краєзнавчого музею, з приватних колекцій владики Ніфонта і архієпископа Рівненського і Острозького УПЦ (волинянина за походженням) Варфоломія.
Святитель Миколай був реальною людиною, проте його справжнього зображення, звісно, не збереглося. Тому цікаво бачити, як у різні часи та епохи майстри різних мистецьких шкіл зображають Чудотворця. Завідувачка Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва зазначає, що серед представлених на виставці образів є і дуже рідкісні. Зокрема це, на жаль, дуже пошкоджений образ святого Миколая 1751 року, який зберігався в одному з найстаріших волинських храмів села Нуйно Камінь-Каширського району, де церква була споруджена ще в середині XVII ст. Чудотворець на цій іконі нагадує портрети церковних ієрархів, які писали у XVIII ст. Вперше представлено житійні ікони святого Миколая. До наших днів дійшло лише три із них, датовані XVII століттям. Є на виставці образи святого у срібних і золотих окладах, що свідчить про особливий вияв пошанування. Сучасні ікони оздоблені перлами, бісером, шовковим шиттям, кольоровою емаллю. Дві ікони Святителя написані на кипарисових дошках, вони заворожують багатством золота, реалістичністю трактування ликів. Напис на звороті однієї з них свідчить, що написана вона була на Афоні у 1904 році.
Нинішня виставка у Музеї волинської ікони має назву «Образ Святого Миколая Чудотворця в іконописі, стародруках, металопластиці і декоративно-прикладному мистецтві XVII — XXI століть». Тому крім образів виставлені й стародруки, поширені види православної мініатюри, численні сувеніри з зображенням святого, як привезені паломниками з Греції, Італії і Росії, так і сучасна презентаційна продукція Луцька, котре має за свого небесного патрона Миколая Чудотворця. У Луцьку є пам’ятник святому Миколаю, його зображення — і на гербі міста.