26 країн, 800 учасників, 600 заходів! Спеціальні гості: серед закордонних — норвезький письменник Ерленд Лу, серед українських — Марія Матіос, Василь Шкляр... Йдеться про Форум видавців, що стартує 14 вересня і триватиме п’ять днів. З цієї нагоди вчора в інформаційному агентстві УНІАН відбулася прес-конференція.
— Для мене Форум видавців — найбільша книжкова подія в Україні, — говорить поет і видавець Іван МАЛКОВИЧ. — Колись навіть його назвав книжковим Великоднем. Направду колеги до нього готуються заздалегідь і ретельно. Точнісінько, як до найбільшого свята усіх християн. А тоді приїжджають у Львів кожен зі своїми новинками, як з пасками — припильнованими, випещеними... Я захоплююся Лесею Коваль (президентом Форуму видавців. — Ред.)! У країні, де непросто вижити одній людині чи родині, вона в вісімнадцяте проводить такий масштабний захід! Хто хоч раз не побував у Львові під час події, той, безперечно, багато втратив. Цими днями хоч куди б ви зайшли — у центрі та на його околицях — театри, університети, кав’ярні, ресторації, всюди говоритимуть про літературу! І всюди будуть не тільки ті, що говорять, а й ті, що слухають. Між іншим, серед слухачів буде щонайменше сімдесят відсотків молоді. Неймовірна атмосфера! Її годі передати словами. У неї треба поринути.
Учасники прес-конференції говорили зокрема про те, що цікавого передбачається. Так, директор Польського інституту у Києві Ярослав ГОДУН сказав, що цьогоріч за їхньої підтримки представлятимуть нові українські переклади своїх книжок Марек Краєвський, Лукаш Сатурчак, Ольга Токарчук. З метою взяти участь у круглому столі «20 років без СРСР» приїде головний редактор найвпливовішого польського друкованого видання «Газета Виборча» Адам Міхнік. До слова, круглий стіл організовують росіяни, які будуть поважно — великим стендом — представлені на Форумі. За словами представниці російської сторони Юлії КАДЕНКО, до анонсованого діалогу про новітню історію запрошені експерти та учасники подій із України, Росії, Польщі, Франції, Німеччини. Це — політик Геннадій Бурбуліс, історик Ярослав Грицак, науковий редактор «Полит.Ru» Борис Долгін, журналіст Віталій Портников, письменник Сергій Іванов...
Британська літературна програма ж виглядатиме так: шотландські поетки Кона Макфі та Софі Кук працюватимуть із двома представниками львівської поетичної школи Галиною Крук та Остапом Сливинським; майстер-клас дасть популярний автор графічних романів Люк Пірсон. Він же разом із нашим Юрком Винничуком вшановуватимуть пам’ять класика Чарльза Діккенса, 200-у річницю з дня народження якого відзначатимемо наступного року. Будучи ще початківцем, Діккенс відпрацьовував літературну майстерність у скетчах — замальовках буденного життя Лондона. Власне, лондонські ілюстратори-карикатуристи робили замальовки, а він працював над текстом. Так з’явилася перша книжка «Замальовки Боза» з ілюстраціями Джорджа Круікшена. Тож така практика буде відтворена: Люк малюватиме, а Юрко писатиме супровідні тексти.
— Подію оргкомітет Форуму видавців робить не сам, а у співпраці з партнерами, — підсумовує Олександра КОВАЛЬ, — із якими у нас одні й ті ж пріоритети. Інакше не вдалося б так довго проводити захід. Не просто проводити, а з року в рік його розширювати та урізноманітнювати. Мені здається, якби всі українці знайшли собі спільну мету та пріоритети, ми б жили дещо по-іншому. (Найближчим часом читайте розгорнуте інтерв’ю з Олександрою Коваль).
Отож завчасно і вдумливо складайте свій графік — багато подій, які шкода буде пропусти. До речі, 15 вересня о 14 годині у Блакитній залі Палацу Потоцьких відбудеться презентація нової книжки із серії «Бібліотека газети «День». Про саму новинку — вже незабаром.
P.S. Деталі на сайті