Коли зустрічаються й про щось говорять між собою українські та грузинські урядовці, завжди припускається, що справжніх тем — всього дві, причому дуже пов’язаних між собою. Нафта та СНД-Росія. Після київських переговорів міністра закордонних справ Грузії Іраклія Менагарішвілі, та ще й напередодні призначеного на 2 квітня саміту СНД оголошено, що «позиції двох країн повністю збігаються».Наскільки вони збігаються насправді — питання, бо Грузія останнім часом явно дрейфує від, російського домінування в СНД. Україна швидше навпаки.
Тбілісі та Київ мало не вперше за останній час розійшлися в поглядах, коли Борис Єльцин вирішив звільнити Березовського. Тоді Едуард Шеварднадзе не приховував свого роздратування й заявляв, що так не робиться. Леонід Кучма спочатку повністю підтримав явне самоуправство Єльцина — при тому, що сам і пропонував Березовського, потім трохи «відіграв назад». Грузія спершу попросила зі своєї території російських прикордонників, потім — інші російські війська, кілька разів висловилася, що ні Росія, ні СНД ніяк не сприяють врегулюванню в Абхазії. Далі — Тбілісі вийшов з Ташкентського договору про колективну безпеку, натомість пропонує створити грузинсько-азербайджансько-український миротворчий батальйон для охорони нафтопроводу Баку–Супса. Неформальне об’єднання ГУАМ (Грузія, Азербайджан, Україна, Молдова) сьогодні для Тбілісі виглядає значно привабливішим, ніж СНД.
Україна за цей час багато разів заявляла, що без Росії — нікуди й ніколи. Ратифіковано вступ України до Міжпарламентської асамблеї СНД, спікер Верховної Ради Ткаченко вже заявляє про спільний оборонний, економічний та законодавчий простір України з Росією та Білоруссю, — все за мовчазної згоди президента Кучми. За його поданням ратифіковано угоди про базування Чорноморського флоту Росії до 2017 р. Уже ніхто в Києві не згадує, що Україна не підписала статуту СНД, отже — не є членом Співдружності. Тобто вектори Грузії та України, схоже, дещо розходяться. Нафта — те, що може об’єднати дві республіки. Але поки що про значні обсяги експорту каспійської нафти через Грузію та Україну не йдеться. Щоправда, Кучму чекають на відкритті терміналу в Поті — тож, може, колись дочекаємося й відкриття терміналу під Одесою за участі Шеварднадзе, Алієва та інших, хто бажатиме.