Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Туризму — стоп?

15 червня, 2005 - 00:00
КОЛОРИТ, НАРОДНІ УМІЛЬЦІ ТА ПРИРОДА — ОСЬ ОСНОВНІ ПРИНАДИ УКРАЇНИ, ЗА ВИЗНАННЯМ ІНОЗЕМНИХ ТУРИСТІВ / ФОТО ЄВГЕНА ТИМЧЕНКА, НТО

Глава Державної туристичної адміністрації Валерій Цибух повідомив, що він подав прохання Президенту про звільнення з посади. За його словами, таке рішення він прийняв у зв’язку з реорганізацією Держтурадміністрації та створенням Міністерства культури і туризму, а також пов’язано з його планами подальшої роботи. Колишній головний турист країни абсолютно справедливо ставить собі й своїй команді в заслугу те, що за три роки існування цього органу вдалося змінити ситуацію: в 2004 році в Україну уперше приїхало більше організованих туристів, ніж виїхало з неї на відпочинок. Більш за те: щорічно кількість «приїжджих» збільшується, приблизно, на 2,5 млн. Але в цій галузі залишається багато невирішених проблем. Наприклад, попередній склад Кабміну так і не ухвалив постанову, підготовлену Держтурадміністрацією та міністерством туризму Криму щодо виведення з тіні міні-готелів і пансіонатів півострова. А недавнє скасування нульової ставки ПДВ на в’їзний туризм у розпал сезону вже відбилося на в’їзному потоку. Останнє особливо дивно виглядає на фоні дійсно героїчного рішення уряду відмінити перед «Євробаченням» візи для іноземців, які не створюють Україні проблем iз нелегальною міграцією…

Тим часом київська міськадміністрація радісно відзначила, що ту ж столицю під час травневих свят відвідала рекордна кількість туристів, передає Корреспондент.net. Про це заявив мер Києва Олександр Омельченко. Він, щоправда, не зміг уточнити, скільки ж саме туристів приїхали до столицю цими днями, проте заявив, що кількість і зарубіжних, і українських туристів була рекордною. Київ, на його думку, прийняв туристів добре. А визнання столиці як Європейського регіону року сприятиме рекламі української столиці в 500 містах і регіонах світу, додав мер.

…Минулого року Україну з метою туризму відвідало 15, 6 мільйона чоловік, що на чверть більше від показників попереднього року. За даними Державної туристичної адміністрації, гості залишили в країні майже 35 мільярдів гривень — такий, згідно зі статистикою, обсяг туристичного споживання.

Сума, очевидно, чимала. Більш за те, представники Держтурадміністрації не перший рік нагадують про досвід інших держав: для розвитку туристичних об’єктів інвесторів заохочують, звільняючи на кілька років від податків на землю. Або передбачаючи пільги на, наприклад, закупівлю готелями необхідного обладнання.

Україна начебто теоретичну вигоду від просування своїх туристичних можливостей усвідомила. Свого часу в парламенті виникло навіть потужне туристичне лобі: отримати в 2004-му 36 замість 15-ти мільйонів бюджетних гривень на просування вітчизняного турпродукту (з яких 13 — виключно на його рекламу) — це не «что, либо, как». Незважаючи навіть на те, що та ж Туреччина лише на рекламу своїх курортів виділяє близько 65 млн. доларів. А кожен iз 80 млн. «рекламних» фунтів Великої Британії дає 20 фунтів прибутку…

Ось тільки новий уряд, мабуть, вважає, що туризм Україні не потрібен. У бюджеті- 2005 туристичний кошторис урізали в шість разів. А потім, внісши додаткові зміни в бюджетний Закон, піднесли туроператорам ще один «подарунок». У вигляді вищезгаданого скасування пільг iз ПДВ. Новина відразу дестабілізувала ситуацію на вітчизняному туристичному ринку. За словами голови Асоціації туроператорів України Ігоря Голубахи, ситуацію ускладнив і горезвісний різкий стрибок гривні відносно долара. Він збільшить вартість українського турпродукту на додаткових 6%. А загалом, разом iз ПДВ, подорожчання складе близько 26%.

Степан Романюк, директор туристичної компанії «Україна—Русь» спрогнозував підвищення навіть на 40%. «Скасування «нульової» ставки ПДВ конкретно для нашої компанії означає підвищення ціни турпродукту на 20%. Додайте до цього різкий обвал долара. З квітня підвищилася вартість СВ-квитків на 50%. Плюс — високі ціни на бензин, які «тягнуть» за собою підвищення вартості авіаперевезення й продуктів харчування». Туроператори відправили на ім’я Президента, прем’єра й голови Верховної Ради колективний лист, в якому описано ПДВ- проблему. Але перебувають в «підвішеному» стані: відповіді вони поки не дочекалися.

До речі, нульову ставку відмінили заднім числом: iз 31 березня цього року. Але обіцяють, що ті, хто встиг до цього моменту домовитися з закордонними партнерами, працюватимуть за старими правилами. Правда, недовго: з 1 вересня працювати за новими правилами розпочнуть усі. Інші — вже сьогодні укладатимуть угоди з урахуванням умов, що змінилися. Але, напевно, найголовніший мінус у ситуації, що склалася — розчарування закордонних компаній-партнерів. «Адже багато іноземців планують свій відпочинок заздалегідь, багато хто з них вже зробив замовлення, забронював готелі, сплатив послуги. Це удар по іміджу країни, що тільки-тільки набув позитивного відтінку», вважає І. Голубаха. Експерти прогнозують, що «завдяки» рішенню уряду туристичний потік в Україну може зменшитися в два рази.

Новини вдарять і по малому бізнесу в туристичній галузі. По власниках невеликих готелів, кемпінгів і мотелів. Аналогічна ситуація може скластися і з власниками квартир. За неофіційними даними, лише в столиці туристів приймають близько 50 тисяч власників квадратних метрів. Про необхідність виводити останніх «на світло» експерти говорять не перший рік: все ж питання безпеки — одне з важливих туристичних складових. На сьогодні близько 90% суб’єктів підприємницької діяльності в сфері туризму працюють на єдиному податку. І, як прогнозують експерти, багато хто з них знову спробує «піти в тінь». Стосується це й сільського туризму. За іронією долі, роком раніше депутати підійшли до прийняття революційного для цієї сфери рішення. Народні обранці розглядали можливість того, щоб видавати господарям садиб дешевий банківський кредит (близько чотирьох відсотків) на гідне облаштування своїх майбутніх туристичних об’єктів. Тепер і це їм не допоможе...

Наталія МЕЛЬНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: