Після повернення із Керчі Президент України висловив свою оцінку ситуації навколо острова Тузла. «Ми все розуміємо. Китайці Серединної імперії колись не визнавали самої наявності інших країн. Усе, мовляв, наше, все належить нашому хазяїну. Приблизно так деякі росіяни дивляться на країни СНД, у тому числі на Україну, — сказав Президент України Леонід Кучма у відповідь на запитання «Известий»: «Як ви розумієте те, що відбувається в районі Тузли?» — Ми розуміємо, що будівництво цієї дамби є однією з таких дій. У декого в Росії є прагнення імперського самоствердження. Не києм, то палицею... Про звичайну, всім пам’ятну, імперію говорити незручно — то заговорили про «ліберальну», «демократичну». Ми знаємо, що це говорить не вся Росія. Це тільки одна, але дуже чимала, частина Росії. Ця частина нічому не навчилася, не засвоїла уроків ані своєї, ані чужої історії. Ми шкодуємо, що самостверджуються за наш рахунок, але нам зрозуміло, чому саме Україну обрано для цього. Адже без України не було, немає і не може бути імперії — жодної, ані звичайної, ані «ліберальної».
«Уявіть собі, — продовжив Л. Кучма, — ваш друг не приховує, що йому шкода, що ви звелися на свої ноги і, як умієте, пішли своєю дорогою! І зловтішається щоразу, як ви спіткнетеся... Але помітьте: ми, що називається офіційний Київ, — понад тиждень тримали дипломатичну паузу, вважаючи, що все вирішиться в дусі міжнародного права і дружніх відносин... Великодержавна образа — є вона у багатьох росіян, є, на жаль. Не можна не поспівчувати керівництву Росії, яке, як ми із жалем спостерігаємо, змушене часом зважати на неоколоніальні настрої в російському суспільстві, в російському правлячому класі, в російському генералітеті».
Президент України не має сумнівів, за його словами, в тому, що конфлікт буде залагоджено, і Україна при цьому зуміє відстояти і свої інтереси, і свою гідність. «Щоправда, кожен школяр в Україні знає слова нашого історика: російська демократія закінчується там, де починається «українське питання», — зазначив Л. Кучма. — Ми дуже не хотіли б бачити, що й сьогодні це відповідає дійсності... Останні події змусять нас ще раз проаналізувати нашу зовнішню політику. Думається, нікого не здивує, якщо ми особливо зосередимося на точках, де можуть виникнути чергові непорозуміння в російсько-українських відносинах. Вирішення проблем, пов’язаних із цими точками, буде прискорено — і воно не порадує великодержавників у Росії. Ми заявляємо сьогодні з цілковитою певністю: друзів у нас більше там, де їх більше, а більше їх там, де більше демократії. Чим ближче дамба до наших берегів, тих ближче ми за своїм настроєм до Європи, до Заходу в цілому — так образно можна визначити те, що діється сьогодні в наших головах». Відповідаючи на запитання про можливі зміни у внутрішній політиці України, Президент, зокрема, сказав: «Тузла явно слугує справі консолідації української політичної нації. Але такі способи консолідації, попри всю їхню ефективність, — не наш вибір. Ми хотіли б консолідуватися, і ми консолідуватимемося на іншій, більш спокійній, більш творчій основі — на основі мирного розвитку нашої державності, на основі загальної турботи про економічне зростання».