Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українській трубі готують «двійника»

Дональд Туск проти. Польща шукає винних. «День» також провів своє розслідування...
11 квітня, 2013 - 11:54
ФОТО З САЙТА ROGINSKI.COM.PL

Польща може покарати осіб, які причетні до підписання меморандуму з «Газпромом» стосовно будівництва газопроводу «Ямал-Європа-2». Про це у вівторок повідомив прем’єр Польщі Дональд Туск. Нагадаємо, меморандум з російською стороною підписала польська компанія EuRoPol Gaz і він відкриває дорогу будівництву газопроводу, який качатиме газ з Білорусі через Польщу до Словаччини в обхід території України. Що Польща підтримала такий проект польський високопосадовець дізнався з преси. І одразу Туск заявив, що Варшава не бажає брати участі у проектах, де газ є політичним знаряддям і в стратегічній перспективі взагалі не планує збільшувати обсяги поставок російського газу, а навпаки, активно працює над диверсифікацією джерел постачання блакитного палива. Того ж дня міністр канцелярії президента Польщі Яромир Соколовський із посиланням на розмову глав держав повідомив, що польська влада не братиме участі в газових проектах Російської Федерації, які створюють загрозу для інтересів України. «Президент Коморовський запевнив Президента України, що польська сторона не прийматиме жодних кроків у газовій співпраці з Росією, які б створювали загрозу для інтересів України», — сказав Соколовський.

Доки польські спецслужби з’ясовують, що насправді стало причиною (халатність чи злий наміром) того, що польського прем’єра не повідомили про підписання резонансного документу, «День» провів своє розслідування. І ось що з’ясувалося.

Польща не планує будувати обхідний газопровід «Ямал-Європа-2». Про це в ексклюзивному коментарі «Дню» вчора повідомила речник польської компанії EuRoPol Gaz, яка візувала цей меморандум, Данута ДАДЕ. «Цей меморандум не містить рішення про будівництво газопроводу і не є юридично обов’язковим для укладення договору або зобов’язань будь-якої угоди чи контракту», — говориться у її коментарі для «Дня».

Подібну заяву раніше поширила і польська нафтогазова компанія PGNiG, яка разом з «Газпромом» контролює по 48% акцій вищезгаданої EuRoPol Gaz. Так, в компанії зазначили, що підписаний меморандум має «виключно аналітичний характер і не містить жодних бізнес-зобов’язань». А керівник PGNiG Гражина Пьотровська-Оліва в коментарі телеканалу TVN CNBC підкреслила, що російська сторона «намагається надати невідомо який ранг документу, який ні про що не свідчить».

То що це: випадковий збіг чи добре продумана атака, направлена на саботаж планів України з посилення енергетичної незалежності? Можна припустити, що після всіх досліджень і звітів у підсумку традиційно з’ясується, що правда десь посередині. Втім, в цій ситуації дивними видаються кілька моментів. По-перше, інформація про зацікавленість польської сторони в будівництві обхідного газопроводу з’явилася якраз напередодні Польсько-української газової конференції, де мають обговорити питання фінансування модернізації «труби» України. По-друге, джерелом її поширення став «Газпром», який не дуже зацікавлений в модернізації української ГТС за гроші «третіх» інвесторів. Адже в такому разі російський монополіст втрачає перспективу прямого і повного контролю над українським газовим вентилем, який би став важливим акордом в його геополітичній грі.

Що ж, ситуація довкола газопроводу «Ямал-Європа-2» дуже нагадує випадок з невдалим (як неофіційно кажуть у верхах, завдяки третій силі) пошуком інвестора для українського LNG-терміналу. З тією лише відмінністю, що цього разу «прихильники» посилення української енергетичної незалежності використали іншу схему. Без відповіді лишається ще одне питання: яка роль в цьому польської сторони? Адже, як не крути, дивно, що такі важливі рішення приймаються без відома найвищого керівництва.

Як могло статися, що меморандум про будівництво обхідного газопроводу по території Польщі, підписали без відома уряду цієї країни? Про це «День» запитав українських та міжнародних експертів.

КОМЕНТАРI

Богдан СОКОЛОВСЬКИЙ, екс-уповноважений Президента України з енергетичної безпеки України:

— Те, що компанія могла підписати меморандум про наміри співпраці з іншою компанією і теоретично, і практично, абсолютно реально в демократичному світі. А Польща є саме такою країною. А от те, що прем’єр-міністр Дональд Туск та інші відповідальні міністри відкрито заявили, що вони виступають проти цього меморандуму і нічого не знали про його існування, означає, що офіційна Варшава дотримується послідовної політики щодо України, і вона ніколи не піде на кроки, які шкодитимуть нашим інтересам.

Звичайно, до конкретної компанії, яка підписала цей меморандум «Газпромом», запитання є. Ніхто, звичайно, нікого за руку не зловив, але ця ситуація погано пахне. І час покаже, чому.

В кінці кінців, меморандум нічого не означає. Тим більше, якщо довкола підняли такий шум та ще й з кабінетів офіційної Варшави, у цього проекту немає майбутнього. Я гадаю поляки знайдуть офіційні важелі впливу на цю компанію. Врешті решт, меморандум не є обов’язковим до виконання.

Анджей ШЕПТИЦЬКИЙ, аналітик Інституту міжнародних відносин Варшавського університету:

— Зараз ще немає договору. Є меморандум порозуміння, тобто штучний договір. EuRoPol, як компанія, може як хоче домовлятися з іншими партнерами по співпраці, бо це її робота. Однак дуже дивно, що про цю важливу справу не знав уряд. Це велика проблема на внутрішньому рівні, адже вони ще не подумали про міжнародний вимір цієї справи. Ще один її вимір — антиукраїнський. 20 років тому ми побудували Ямал-1, що було негативно сприйнято українською стороною, оскільки цей газопровід відібрав транзит України. Мені особисто це не подобається, але якщо Польща хоче, вона може будувати нову антиукраїнську трубу.

Олександр ПАЛІЙ, історик, політолог:

— Уряди потім змушені переглядати ці угоди. Це достатньо звична річ. Але що незвично — поляки фактично ставлять свої політичні інтереси вище економічних, якихось одномоментних вигод. Це достатньо цікаво, адже не дуже багато країн заради співпраці з іншими, готові на це йти.

Акцент треба зробити на тому, що Польща заявляє, що позиція України для неї важливіша за якісь матеріальні вигоди.

Так дуже часто було, коли якась нафтогазова компанія підписує угоду, а потім уряд вносить до неї корективи — це достатньо стандартно. Така історія була і з British Petroleum. Поляки настільки зрозуміли важливість України, що готові навіть платити за це гроші.

* * *

За роз’ясненням ситуації «День» звернувся до Представництва ЄС в Україні. Зокрема, ми поцікавилися, чи підтримує Європейська Комісія (ЄК) наміри Польщі приймати участь у будівництві газопроводу «Ямал-Європа-2» з Білорусі через Польщу до Словаччини в обхід території України, чи не суперечить загальній енергетичній політиці ЕС (недопущення газових монополістів на ринок Європи) підписання меморандуму між компаніями «Газпром» і EuRoPol Gaz та чи було відомо ЄК про наміри польської влади приєднатися до будівництва цього газопроводу?Коли верстався номер, надійшла відповідь на запит «Дня» від прес-аташе Представництва ЄС в Україні Давіда СТУЛІКА:

— Європейська Комісію звернула увагу на останні повідомлення мас-медіа. Країни-члени ЄС (в даному випадку, Польща) вільні приймати рішення щодо енергетичних інфраструктурних пріоритетів і проектів. Але будівництво енергетичної інфраструктури на території ЄС повинно відповідати законам Євросоюзу. Європейське законодавство щодо довкілля, конкуренції та внутрішнього енергетичного ринку (другий і третій енергетичний пакет), має дотримуватися і повністю застосовуватися.

Європейська Комісія не була поінформована про це питання. Нас не повинні інформувати про це, оскільки про комерційні угоди між компаніями, не обов’язково повинні нам, Європейській Комісії, повідомляти. Але що ми хочемо знати про міжурядові угоди згідно існуючого законодавства ЄС (правила безпечних поставок газу, а також механізм обміну) між державами/урядами.

Наталія БІЛОУСОВА, Алла ДУБРОВИК, Ігор САМОКИШ, Микола СІРУК, Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: