Фонд допомоги і розвитку дітям Чорнобиля (ФДРДЧ), заснований вихідцями з України — доктором Зеноном Матківським та його дружиною Надією, вирішив «допомогти вивести систему охорони здоров’я України у ХХІ століття». Загалом за 22 роки роботи в Україні вони налагодили співпрацю із 31 лікарнею та трьома сиротинцями, які спеціалізуються на неонатології, перинатології, педіатричній онкології та дитячій хірургії.
— 13 лікарень України — у Чернігові, Чернівцях, Донецьку, Луцьку, Полтаві, Києві, Івано-Франківську, Львові, Рівному, Херсоні та Володимирці — незабаром долучаться до глобальної мережі для проведення в реальному часі відеоконсультацій із медичними фахівцями глобальної телемедичної мережі. Загальна вартість проекту — понад 620 тисяч доларів. Реалізація програми передбачає закуповування необхідного обладнання, його монтаж, запуск та навчання персоналу. Запровадження програми з телемедицини стане останнім проектом ФДРДЧ, перш ніж організація завершить свою гуманітарну місію в лютому 2012 року, після 22 років своєї діяльності, — сказав засновник Фонду Зенон Матківський.
Фонд допомоги і розвитку дітям Чорнобиля обрав цю програму тому, що вважає телемедицину найкращою інвестицією, яку фонд може зробити в майбутнє України. Тобто «вписати нашу медицину у світову сітку». Як зазначив директор Науково-практичного медичного центру дитячої хірургії і кардіохірургії Ілля Ємець, українським лікарям бракує досвіду — такого, який мають лікарі у провідних країнах світу. Медичний центр дитячої кардіохірургії (у Києві) став першим в Україні, де вже протягом п’яти років використовують телемедицину.
— Коли Зенон запитав мене, що мені потрібно, я сказав: досвід. І ми його набули. Ці новітні технології врятували в нас не одне життя дітей із вадами серця, тому що дають нам знання незалежно від відстаней. Наприклад, якщо менш досвідчений лікар робить УЗД вагітної жінки і бачить, що якийсь орган в її дитини розвивається з патологією, то він може передати цю картинку через Інтернет (завдяки спеціальному телемедичному програмному забезпеченню та обладнанню) досвідченішому лікареві в будь-яку іншу точку світу, і той порадить, як діяти, щоб не нашкодити ні жінці, ні плодові. У нашому центрі ми щотижня мінімум 18 — 20 разів консультуємося із закордонними колегами. Повірте, якщо ти робиш операцію на серці дитині, якій п’ять годин від народження, то це дуже серйозно... Світові лікарі давно використовують такі технології, й Україні потрібно піднімати «залізну завісу», — сказав Ілля Ємець.
Посол США Джон Тефт, який був присутнім на презентації проекту, назвав його одним із найкращих укладень у розвиток української медицини: «Сподіваюся, що він заохотить українську сторону до поліпшення своєї системи охорони здоров’я».
— Наше завдання — щоб техніка запрацювала в українських лікарнях і лікарі змоги налагоджувати контакти між собою — як із українськими колегами, так і з американськими, європейськими чи австралійськими. У світі є першокласні лікарі, готові навчати українських. Крім лікарень, які ми профінансуємо, є кілька таких, якими опікуються Ахметов та Пінчук — думаю, вони теж захочуть долучитися. Інше питання — як і хто буде координувати діяльність телемедицини в Україні. Думаю, що ці функції на себе міг би взяти пан Ємець, який має досвід роботи в глобальній мережі. Єдине, що хочу зазначити: доступ до цієї технології має бути тільки у висококласних, досвідчених лікарів. Адже якщо за телемедицину візьметься непрофесіонал, то постануть проблеми з інтерпретацією інформації, що може бути шкідливим для пацієнтів. Без фахівців технології — ніщо, — зазначив Зенон Матківський.
Партнери Фонду допомоги і розвитку дітям Чорнобиля, його жертводавці та спонсори вважають завершення роботи фонду не кінцем, а початком (за 22 роки роботи українській медицині надано допомогу на 63 мільйони доларів) — початком нової роботи у сфері охорони здоров’я в нас, «будучністю української медицини завдяки новітнім технологіям».