Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Великий українець iз Оклахоми, або «Підвали Верховної Ради»

12 червня, 2004 - 00:00

Він народився на заході США, в штаті Оклахома, але назавжди пов’язав своє життя з Україною. Джеймс Мейс став Великим Українцем американського походження, став кимось значно більшим, ніж просто визнаним, талановитим істориком; бо він був унікальним відчувачем людського болю, людських страждань, він допоміг кожному українцеві (за умови бажання це зробити) відчути себе Особистістю. Ось чому в ці дні скорботних сороковин від дня смерті Джеймса Мейса, коли масштаб цієї постаті виступає значно ясніше і гостріше відчувається, кого втратила Україна, абсолютно доречним є запитання про вулицю його імені, премію для публіцистів тощо.

Але зустріч в редакції «Дня», присвячена пам’яті видатного історика, публіциста й громадського діяча, гостро поставила й низку гранично серйозних питань. Хіба не є злочином, за словами Романа Круцика, голови столичної організації Всеукраїнського товариства «Меморіал» імені В. Стуса, «розмагнічення» в підвалах Верховної Ради трьох тисяч унікальних відеокасет з розповідями людей, якi пережили Голодомор 1932—1933 років (а їх передав керівництву парламенту Джеймс Мейс з колегами ще 1993 року, значна їх частина, мабуть, безповоротно пошкоджена!), і хто відповість за це? Чому до цих унікальних матеріалів немає доступу науковцям? Чому не виконується Указ Президента України про створення Центру вивчення Голодомору в Україні? Як розв’язати проблеми, пов’язані зі створенням Музею Голодомору, пам’ятників мільйонам убієнних, відповідного Фонду і дослідницького центру? Що треба зробити для належного увічнення пам’яті Джеймса Мейса?

Розв’язання цих та інших проблем спільно шукали гості «Дня»: вдова Джеймса Мейса, письменниця Наталія Дзюбенко; Вільям Морган (США), голова Комітету програми та виставки «Голодомор в Україні»; відомий історик, професор Станіслав Кульчицький; голова Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Євген Пронюк; філософ Олег Білий (Інститут філософії НАН України), а також уже згаданий Роман Круцик. Докладну розповідь про ідеї та пропозиції, які лунали на зустрічі, читайте в одному з найближчих номерів «Дня».

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: