Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Видимість бурхливої діяльності»

Влада має намір розширити список домашніх пристроїв, з яких братимуть збір за авторські права. Експерти не розуміють механізму
6 червня, 2013 - 13:38

Кабінет Міністрів має намір запровадити спеціальний збір із імпортерів і виробників техніки, який потім спрямовуватиметься у вигляді авторських відрахувань творцям аудіовізуальної продукції. Про це на сайті Державної служби інтелектуальної власності повідомляється в проекті змін до постанови уряду. Проект документа до 22 червня винесено на громадське обговорення.

Подібні відрахування у розмірі 3—5% існують і зараз. Проте стягуються вони з меншого числа позицій, зокрема з магнітофонів, відеокамер, аудіо- і відеокасет, дисків. А в підготованому відомством проекті вказано 38 позицій електронного устаткування, відрахування з якого варіюватимуться від 1,5% (магнітофон, відеомагнітофон, програвач касет з функцією запису) до 0,02% (радіо з декою для CD з функцією запису на флеш-карту). Для ноутбуків його пропонується встановити на рівні 0,2%; стільникових телефонів і планшетів — 0,15%; флеш-карт, накопичувачів на жорстких дисках і карт пам’яті — 0,75%; рекордерів DVD, HD DVD і Blu-Ray — 1%.

Експерти вважають, що перш за все дані податки можуть призвести до підвищення ціни і падіння продажів. Окрім того, вони мають сумнів, що гроші розподілятимуться справедливо.

Гліб ВИШЛІНСЬКИЙ, заступник директора компанії GFK Ukraine:

— На перший погляд, сума невелика, але з іншого боку, коли людина здійснює покупку, то виникають психологічні бар’єри — яка ціна прийнятна, а яка — ні. Тому деякі люди можуть відмовитися від покупки при підвищенні цін. Окрім того, не зовсім зрозуміла логіка цього податку: як він використовуватиметься і незрозуміло, чому ці товари повинні дискримінуватися. По суті, при покупці продукту, який допомагає людині розвиватися і отримувати більше інформації, я повинен віддати додатковий податок. Чи не означає це, що влада хоче фактично ускладнити для громадян їхній розвиток, освіту і доступ до інформації?

Клим БРАТКОВСЬКИЙ, юрист, який спеціалізується на праві інтелектуальної власності:

— У світі існує декілька способів отримання грошей із продажу авторських аудіовізуальних прав. У тому числі, використовується податок з продажу техніки, що дозволяє відтворювати відео і музику. Існує, як правило, одна організація, яка збирає відрахування за авторські права (сценарій, пісню, музику) і інша, яка займається суміжними правами (виконання, фонограми). У нас формально є Державна агенція з авторських і суміжних прав (ДААСП). Але інші створили свої організації. Їх      — близько десяти. Деякі автори передали їм в управління свої авторські права. І виникає питання: як розподілити між ними відрахування за авторські права? Мені не зовсім ясно, який механізм вибрав Кабінет міністрів. Неможливо визначити, твори якого автора частіше виконують, тому і розподіляються вони для всіх не завжди по-справедливому. З тією ж ДААСП нещодавно був великий конфлікт. Ця організація збирала гроші і конкретні українські актори отримували від неї авторські винагороди більші, ніж американські, хоча останні звучать частіше в ефірі. Окрім того, багато українських авторів ніколи не бачить жодної копієчки. ДААСП не повідомляє, що робить збори за цими авторами, або просто не включає їх до списків. Спочатку потрібно визначиться з органом колективного керівництва. Він має бути один і працювати прозоро. Ця організація, окрім зборів і розподілу авторських відрахувань, має ще займатися і реальним захистом авторських прав — судитися з порушниками закону. Наразі, ДААСП періодично подає позови до суду, але зазвичай це незначні справи. Створюють таку собі «показуху бурхливої діяльності», як і багато інших державних установ.

Віталій СЕЛИК, «День»
Газета: 
Рубрика: